Hiçbir Şeyden Zevk Alamamak

Arkadaşlar her konuda nedense hiçbir aktiviteden ya da yaptığım şeylerden zevk alamıyorum. Oyun oynamak, müzik dinlemek, film ya da dizi izlemek, gezmek veye eğlenmek. Hiçbir aktiviteden zevk alamıyorum ruhsuz yaşıyor gibiyim.

Böyle bir zaman yaşayan var mı?

Bu arada canımı sıkacak herhangi üzücü bir olay, hastalık, borç durumu vb. yok. Hiçbir şey yokken böyle.
Saydığınız şeyler dışında aktivite yapın. Kısacası rutin dışına çıkın, farklı ortamlarda ve farklı insanlarla ilişki kurun.

Zor bir meslek öğrenmeye çalış. Oturmak bile zevkli gelir o zaman.
Mesela önerileriniz neler olurdu?

Bütün aktiviteleri denediniz mi de hiçbir aktiviteden zevk almıyorsunuz?
Mesela sizin önerdiğiniz ne gibi aktiviteler olur? belki söylerseniz yapmadığım bir aktivite bulabilirim.

Demek ki dertsiz, sıkıntısız bir hayatın var hicbir şeyden zevk almayacak kadar rahata erdiysen. Keyfini çıkar :)

Onerim ise spor yapman. Vücudunu geliştir.
Allaha şükür bir derdim yada sıkıntım yok elbet var ama insanlar neler yaşıyor, abartacağım kadar büyük bir dert değil.

Tavsiye için sağolun.

Kardeşim güzel hoş yazmışsın fakat yaşın, mesleğin nedir kendinden biraz daha bahsetmen gerekmez mi?
Dert çekmek kolay değil ama tamamen dertsiz olmak da hoş değil :) Kendine bir dert edin bence :D
İyi bir sebebi varsa dert olabilir tabii ki. 😂 Örneğin Aşk'ta bir derttir ama iyidir.

Saydığınız şeyler dışında aktivite yapın. Kısacası rutin dışına çıkın, farklı ortamlarda ve farklı insanlarla ilişki kurun.
En çok bahsedilen şey budur ama kimse nasıl olacağını söylemez. Mesela hangi ortamlar? aklıma pek bir şey gelmiyor.

@Nocstar Prime Mesela önerim şu olurdu. Yaşını bilmiyorum ama küçükse gidip 1 hafta sanayide çırak olarak çalışabilirsin. Berberin ya da bir esnafın yanında çırak olarak çalışabilirsin.

Yaşın büyükse okul zamanı geçici işci alınıyor. Kitapları taşımak için onu yap ya da amele pazarları oluyor. Biraz orda takıl. BİM ya da LC Waikikide çalış.

Hani hayattan zevk alamıyorum diyorsun ya. İşte buralar hayatın 🤭 delikleri.Buralarda biraz takıl. Kendine gelirsin. Ondan sonra oturup nefes alırken bile mutlu olursun.

Arkadaşlar her konuda nedense hiçbir aktiviteden ya da yaptığım şeylerden zevk alamıyorum. Oyun oynamak, müzik dinlemek, film ya da dizi izlemek, gezmek veye eğlenmek. Hiçbir aktiviteden zevk alamıyorum ruhsuz yaşıyor gibiyim.

Böyle bir zaman yaşayan var mı?

Bu arada canımı sıkacak herhangi üzücü bir olay, hastalık, borç durumu vb. yok. Hiçbir şey yokken böyle.
Haber oku saçma sapan hareketler yap günceli ve eskiyi iyi bil çıldır zıpla yaşıma uygun değil diyorsan kendi başına evde de yapabilirsin ne bilim yani anlamsızca bağır felan ben böyle eğleniyorum Türkiye'de yaşamama rağmen hiçbir derdim tasam yok refah seviyesi daha yüksek bir yerde olsaydım herhalde dünyanın en mutlu insanı olurdum.

Mesela önerileriniz neler olurdu?

Mesela sizin önerdiğiniz ne gibi aktiviteler olur? belki söylerseniz yapmadığım bir aktivite bulabilirim.

Allaha şükür bir derdim yada sıkıntım yok elbet var ama insanlar neler yaşıyor, abartacağım kadar büyük bir dert değil.

Tavsiye için sağolun.

İyi bir sebebi varsa dert olabilir tabii ki. 😂 Örneğin Aşk'ta bir derttir ama iyidir.

En çok bahsedilen şey budur ama kimse nasıl olacağını söylemez. Mesela hangi ortamlar? aklıma pek bir şey gelmiyor.
Hayır söyleyebilirim tabii ki. Mesela ders çalışmak için sakin bir kafeye git. Kıyafet almaya gittiğin mağazadaki insanlarla konuşarak hem iş hem de hayatı hakkında bilgi sahibi ol. Arkadaşlarınla / arkadaşınla / tek gezmediğin yerlere git. Kısa da olsa birkaç işte çalış. Okulda tanımadığın insanları tanı, senin hiç ilgilenmediğin konular hakkında konuş. Karşındaki kişiyi tanırsan, bir sonraki konuşmanda daha samimi ve sıcak bir ortam olur. Bu sayede hem yeni bir kişiyi yakından tanımış olursun hem de sonraki zamanlarda onun da arkadaşları ile tanışma fırsatı bulursun. Bu da daha fazla farklı konu demek ve devamında da sana eklenecek yeni dallar anlamına geliyor. Ama yanlış anlaşılmasın benim demek istediğim önüne gelen herkesle yakın arkadaş ol değil. Konuş, sohbetini et, bilgi al fakat çok yakın olacağın kişileri iyi seç.

İnsanlarda fazla kusur arama. Elbette önemli kriterler aklında kalsın ancak kastım küçük noktalara takılma. Bu ilişkide de böyledir. Sevgilim yok fakat biliyorum bu da garip bir durum :)

Kısacası yine söylüyorum, yapmadığın ve hiç ummayacağın şeyleri dene.

Senin çözümün Lahmacun 🤠

all-we-need-is-just-a-little-lahmacun_477947.jpg

@Nocstar Prime Mesela önerim şu olurdu. Yaşını bilmiyorum ama küçükse gidip 1 hafta sanayide çırak olarak çalışabilirsin. Berberin ya da bir esnafın yanında çırak olarak çalışabilirsin.

Yaşın büyükse okul zamanı geçici işci alınıyor. Kitapları taşımak için onu yap ya da amele pazarları oluyor. Biraz orda takıl. BİM ya da LC Waikikide çalış.

Hani hayattan zevk alamıyorum diyorsun ya. İşte buralar hayatın 🤭 delikleri.Buralarda biraz takıl. Kendine gelirsin. Ondan sonra oturup nefes alırken bile mutlu olursun.
Dostum senin çözüm önerin parasızlığa, benimki ile alakası yok. 😂

Zor bir durum. Bazen elimizde her şey varken hiçbirinin değerinin olmaması hissi. Şehir yaşamından mıdır? suyundan besininden kimyasalından mıdır? hava kirliliğinden midir? hedefsizlik amaçsızlıktan mıdır? herşeye kolay ulaşmak veya çabuk tüketmekten midir? eve fazla kapanmadan ve doğadan uzak kalmaktan mıdır? sürekli aynı şeyleri yapmaktan mıdır? hareketsizlikten midir? az su içmekten midir?

Kısa bir dönem sürüyorsa belki birçok kişinin başına gelebilir ancak uzun sürüyorsa gerçekten sıkıntı büyük demektir. Depresyon hali gibi. Bazen eliniz ayağınız çekilir, sanki birisi enerjinizle birlikte ruhunuzu emmeye çalışıyor gibi hissedersiniz.

Bazen diyorum keşke güzel bir kamp yeri olsa oraya gidip biraz doğayla iç içe olsam belki birkaç hayvanla iletişim kursam ve doğada yaşamaya çalışsam.

Bu döngü uzun sürüyorsa belki de çaresi mecburiyet sebebiyle yaşantımızın büyük oranda değişime uğraması olacaktır.

Belki de bizi rahatsız eden şey içine sokulmak istendiğimiz yaşam kalıplarıdır.

Fight Club filminde şöyle bir söz geçiyor.

"Bizim neslimiz Büyük Depresyon’u ya da Büyük Savaş’ı yaşamadı. Bizim savaşımız ruhsal bir savaş. Bizim depresyonumuz kendi hayatlarımız.” (Tyler Durden)

Bundan belki 20 30 50 100 sene sonra bu zamanlara bakıp ne kadar yanlış yapıldığını düşünecek insanlar. Çok garip.
Bende köyde yaşıyorum eğer o sıkıntı gerçekten ruhtan geliyorsa asla geçmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı