Rehber High Precision Event Timer ve Oyun Performansına Etkisi

Güncel haliyle de hemen hemen tüm kaynaklarda kapatmanız gerektiği söylenir ki AMD kendi performans çözümü olarak da HPET'in kapatılması gerektiğini zamanında belirtmişti.

Useplatformclock girdisi çoğu sistemde otomatik olarak deaktif olarak gelir. Bu da kafadan o sistemin HPET kullanmadığını gösterir. Kaynakta da belirtildiği üzere en stabil olan ancak en çok kaynak kullanan HPET açık ayarıdır. HPET ayarındaki yüksek gecikme sorununu günlük kullanımda bile fark edebilirsiniz. Ayrıca zamanında Batman: Arkham Knight ve benzeri ciddi performans sorunu yaşanan oyunlarda bile büyük oranda çözüm sağlamıştı bunu kapatmak.

Belirtmiş olduğunuz test de güncel olmasına rağmen testin yapıldığı sistem güncele yakın bile değil ki zaten eski sistem ve anakartlarda HPET ayarının açılması gerektiği söylenir yani bu sebeple o sistemde sonucun farklı olması şaşırtıcı değil. Benim belirttiğimde de HPET en stabil olarak görünüyor ancak gecikme değeri oyunlarda büyük bir sorun olduğu için kullanılmasını doğru bulmuyorum.

Sonuç olarak benim paylaştığım konuda ve belirtilenlerde günümüzde de bir değişiklik yok. Windows artık otomatik olarak HPET kapalı olarak geliyor ve çoğu anakartta bu özellik yer almıyor.

Yine de içime kuşku düşürdüğün için kapalı ve açık olarak tekrar test yapıp sonuçlarını paylaşacağım. Bilgilendirme için teşekkürler.

Güncel haliyle de hemen hemen tüm kaynaklarda kapatmanız gerektiği söylenir ki AMD kendi performans çözümü olarak da HPET'in kapatılması gerektiğini zamanında belirtmişti.

Useplatformclock girdisi çoğu sistemde otomatik olarak deaktif olarak gelir. Bu da kafadan o sistemin HPET kullanmadığını gösterir. Kaynakta da belirtildiği üzere en stabil olan ancak en çok kaynak kullanan HPET açık ayarıdır. HPET ayarındaki yüksek gecikme sorununu günlük kullanımda bile fark edebilirsiniz. Ayrıca zamanında Batman: Arkham Knight ve benzeri ciddi performans sorunu yaşanan oyunlarda bile büyük oranda çözüm sağlamıştı bunu kapatmak.

Belirtmiş olduğunuz test de güncel olmasına rağmen testin yapıldığı sistem güncele yakın bile değil ki zaten eski sistem ve anakartlarda HPET ayarının açılması gerektiği söylenir yani bu sebeple o sistemde sonucun farklı olması şaşırtıcı değil. Benim belirttiğimde de HPET en stabil olarak görünüyor ancak gecikme değeri oyunlarda büyük bir sorun olduğu için kullanılmasını doğru bulmuyorum.

Sonuç olarak benim paylaştığım konuda ve belirtilenlerde günümüzde de bir değişiklik yok. Windows artık otomatik olarak HPET kapalı olarak geliyor ve çoğu anakartta bu özellik yer almıyor.

Yine de içime kuşku düşürdüğün için kapalı ve açık olarak tekrar test yapıp sonuçlarını paylaşacağım. Bilgilendirme için teşekkürler.

Hocam merhaba. HPET ile ilgili son durum nedir? Altta sistemimi paylaşacağım. Benim sistem biraz eski ve 2 sene önce aldığımda 2 ay boyunca bitmek tükenmek bilmeyen sorunlarla uğraştığımdan açıkçası stabiliteyi sağladıktan sonra BIOS menüsüne hiç girmedim bile. Zaten o sorun yaşadığım 2 ay menüden hiç çıkmadığım için eksikliğini hiç hissetmedim açıkçası:) Ayrıca oyun performansını arttırmak için farklı öneri ve tavsiyeleriniz varsa alabilirim.

Anakart: MSI FXA990 GD65
CPU : AMD FX 6300 Base: 3.5 Boost: 4.1 ( CPU Ratio 20.5 X BUS 200(Default) = 4.1 Sabit.
RAM : 1X4 GB DDR3 1600 MHz 1.5V CL9 Gskill Ripjaws 1X4 GB DDR3 1600 MHz 1.5V CL11 Hi Level
GPU: Asus ROG Strix RX 570 4 GB OC ( Eskisi Sapphire Dual-X HD 6850 2 GB idi)
HDD : 1 TB WD Cavier Blue
PSU : Everest EPS-5500 500W 12cm Fan+ 4*Sata Power Supply - Bütünü Oluşturan Parçalar
Monitör: Samsung LC24F396FHMXUF

Aslında sistemimi çok yakın zamanda güncellemeyi düşünüyorum fakat tam olarak zamanı net değil. Şu anki sistemim 2 senedir 2. el olarak elimde. İlk aldığımda anakartla ilgili çok sorunlar yaşayıp 4 kere anakart değişim sonucunda şimdiki anakartımdan çok memnunum. Fakat işlemcim gerçekten rezalet. Bütün güç seçenekleri ve CPB gibi modları kapatıp CPU Ratio' yu CPU Boost hızı olan 4.1 hızına gelecek şekilde BUS 200 sabit yani hiç ellemeden 2 senedir kullanmaktayım.

Uzun zamandır Dota 2 girmiyordum. Arkadaşların oyunlarını izlemek için oyuna girip izle dedikten sonra izlerken kısa zaman içerisinde bilgisayarın aşırı takılma, donma ve hatta neredeyse oyunu kapatana kadar kitlenme haliyle FPS alamayacak halde problemle karşılaşıp görev yöneticisini kontrol ettiğimde RAM kullanımı %95-%97 seviyelerine ulaşmıştı. Akabinde ayarları kontrol edip bütün ayarları en düşüğe alıp, FPS kilitleyip ardından 'Oyun İçi İşleme Kalitesi' ayarını bile %60 seviyelerine getirmeme rağmen aynı problem devam etmekteydi. Denemek amaçlı Discord uygulamasını kapattıktan sonra tekrar denediğimde RAM kullanımı %80 seviyelerine ulaştığını ve oyunu izlerken herhangi bir takılmaya maruz kalmadığımı gördüm. Fakat şöyle garip bir durum var. Mesela RAM kullanımı oyunu izlemeye başladıktan kısa zaman içerisinde maksimuma dayandığında görev yöneticisini kontrol edince Discord en sağda 'Güç Tüketim' ayarı çok yüksek olarak görünüyor. Bana saçma gelen durum ise, görev yöneticisinde Discord RAM kullanımı güç tüketim bölümü çok yüksekken 200-300 MB gibi boyutlarda olmasına rağmen Discord kapalı oyunu izlerken nasıl % olarak %20 gibi bir oranda düşme olması.

Discord konusuyla ilgili dün bir konu açılmıştı. Konuyla ilgili tavsiye ve öneriniz varsa ve alabilirsem çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Güncel haliyle de hemen hemen tüm kaynaklarda kapatmanız gerektiği söylenir ki AMD kendi performans çözümü olarak da Hpet'in kapatılması gerektiğini zamanında belirtmişti.

Useplatformclock girdisi çoğu sistemde otomatik olarak deaktif olarak gelir. Bu da kafadan o sistemin hpet kullanmadığını gösterir. Kaynakta da belirtildiği üzere en stabil olan ancak en çok kaynak kullanan hpet açık ayarıdır. Hpet ayarındaki yüksek gecikme sorununu günlük kullanımda bile fark edebilirsiniz. Ayrıca zamanında Batman: Arkham Knight ve benzeri ciddi performans sorunu yaşanan oyunlarda bile büyük oranda çözüm sağlamıştı bunu kapatmak.

Belirtmiş olduğunuz test de güncel olmasına rağmen testin yapıldığı sistem güncele yakın bile değil ki zaten eski sistem ve anakartlarda hpet ayarının açılması gerektiği söylenir yani bu sebeple o sistemde sonucun farklı olması şaşırtıcı değil. Benim belirttiğimde de hpet en stabil olarak görünüyor ancak gecikme değeri oyunlarda büyük bir sorun olduğu için kullanılmasını doğru bulmuyorum.

Sonuç olarak benim paylaştığım konuda ve belirtilenlerde günümüzde de bir değişiklik yok. Windows artık otomatik olarak hpet kapalı olarak geliyor ve çoğu anakartta bu özellik yer almıyor.

Hocam hpet i hem BIOS'tan hem aygıt yöneticisinden kapatım ama o dediğiniz kodu yazınca şu hatayı veriyor:
The Boot Configuration data Store could not be opened.
Erişim engellendi.
Benim bilgisayarımda hpet kapalı mı demek bu?
Hocam hpet i hem BIOS'tan hem aygıt yöneticisinden kapatım ama o dediğiniz kodu yazınca şu hatayı veriyor:
Erişim engellendi.

Hocam şimdi CMD'yi komut istemcisi ile açıp yaptım bu diyor
An error occurred while attempting to delete the specified data element.
Eleman bulunamadı.
Yani hpet kapalı sanırım.

Son düzenleme:
Erişim engellendi.

Hocam şimdi CMD'yi komut istemcisi ile açıp yaptım bu diyor
An error occurred while attempting to delete the specified data element.
Eleman bulunamadı.
Yani hpet kapalı sanırım.
HPET kapalı hocam.

Hocam biraz hortlatmak olacak fakat Asus B550-f Bios ayarlarda HPET ayarı yok. CMD üzerinden kapatmam yeterli olur mu?
Bir de şuana kadar sadece CMD'ye bu "bcdedit /deletevalue useplatformclock" kodu yazdım. Bunu geri almak istediğim zaman ne yapmam gerekiyor?
Dediğiniz kodu yazdım ve Ryzen 5 3600 işlemcim 3950 mhz'e sabitlendi. Geri almak istiyorum. Bu kodu.
İşlemcinin MHz değeriyle yazdığın kodun bir ilgisi yok. Ama etkinleştirmek istersen;

bcdedit /set useplatformclock true

kodunu yazman yeterli.

HPET'i BIOS üzerinden kapatamazsan da Aygıt Yöneticisi -> Sistem aygıtları üzerinden "Yüksek Duyarlılıklı Olay Süreölçeri" aygıtını devre dışı bırakabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı