HOI4 vs. EU4

Ben ilk EU4'e alışıp HOI4 almıştım daha kolay gelmişti EU4 çok daha kapsamlı ben HOI4 oynarken daha çok zorlanıyorum bilmeme rağmen EU4 ise alışınca kolaylaşıyor HOI4'de 250 saatim var 2 3 hafta oyuna bakmıyorum unutuyorum veya Update geliyor modlar patlıyor multiplayer oynuyorum hata veriyor bazen ordulara verdiğim Emir doğru olmasına rağmen dengeli dağılmıyorlar arkadaşımın GTX1660 Ti'li PC'si var 1940 yıllara geliyoruz onda bile drop giriyor optimizasyon harbi patlıyor 40tan sonra en son saldık oyunu bir daha oynamadık. Unutmasan bile atladığın daldığın bir yerde Save elinde kalabiliyor EU4'te de modlar patlıyor zaten ama multiplayeri daha sabit oynanabilir ülke sayısı DLC'lerle beraber HOI4'ten kesinlikle fazla aynı zamanda osmanlı ile sadece 100 saat oynarsın :) detay ve kapsamlı olsa bile çok HOI4'e göre ben EU4 seçerdim yine baştan başlasam tabii ki sizin kararınız zaten EU4 veya HOI4 birinin sizi sarması yeter hemen EU4'te alırsınız :D.EU4'ü modsuz oynuyorum bu arada zaten aman aman önemli çok modu yok. Yüzlerce saatimi geçirince iki oyunda da aklımda kalanlar yukarıda yazdıklarım oldu ikisinin de birbirlerinden iyi yanları var.Umarım iyi vakit geçirirsiniz.

Evet eskiden öyleydi son zamanlarda çok Update geldi no division limit modu artık çalışmıyor zorunlu maraşel özelliğini ekleyen DLC'yi almak zorunda kalıyorsun hatta launcherımdaki çoğu mod yeni sürümlerle uyumsuz.
Zorunlu Mareşal'den kastınız nedir? Öyle bi DLC yok diye biliyorum HOI4'de.
Yeni sürümlerle uyumsuz olması oyuna değil modu tasarlayan kişilerin update etmemesine bağlı, şahsen RT 56 modu hariç her mod çalışıyor 1.10 sürümünde (1930,Endsieg Great War vb.)
Ben ilk EU4'e alışıp HOI4 almıştım daha kolay gelmişti EU4 çok daha kapsamlı ben HOI4 oynarken daha çok zorlanıyorum bilmeme rağmen EU4 ise alışınca kolaylaşıyor HOI4'de 250 saatim var 2 3 hafta oyuna bakmıyorum unutuyorum veya Update geliyor modlar patlıyor multiplayer oynuyorum hata veriyor bazen ordulara verdiğim Emir doğru olmasına rağmen dengeli dağılmıyorlar arkadaşımın GTX1660 Ti'li PC'si var 1940 yıllara geliyoruz onda bile drop giriyor optimizasyon harbi patlıyor 40tan sonra en son saldık oyunu bir daha oynamadık. Unutmasan bile atladığın daldığın bir yerde Save elinde kalabiliyor EU4'te de modlar patlıyor zaten ama multiplayeri daha sabit oynanabilir ülke sayısı DLC'lerle beraber HOI4'ten kesinlikle fazla aynı zamanda osmanlı ile sadece 100 saat oynarsın :) detay ve kapsamlı olsa bile çok HOI4'e göre ben EU4 seçerdim yine baştan başlasam tabii ki sizin kararınız zaten EU4 veya HOI4 birinin sizi sarması yeter hemen EU4'te alırsınız :D.EU4'ü modsuz oynuyorum bu arada zaten aman aman önemli çok modu yok. Yüzlerce saatimi geçirince iki oyunda da aklımda kalanlar yukarıda yazdıklarım oldu ikisinin de birbirlerinden iyi yanları var.Umarım iyi vakit geçirirsiniz.
EU4 bana kalırsa aşırı zor bir oyun aşırı karmaşık, HOI4 detaylı olmasının yanı sıra daha basit arayüz vb. geliyor bana.

Zorunlu mareşal'den kastınız nedir? Öyle bir DLC yok diye biliyorum HOI4'de.
Yeni sürümlerle uyumsuz olması oyuna değil modu tasarlayan kişilerin Update etmemesine bağlı, şahsen RT 56 modu hariç her mod çalışıyor 1.10 sürümünde (1930, endsieg great war vb.)

EU4 bana kalırsa aşırı zor bir oyun aşırı karmaşık, HOI4 detaylı olmasının yanı sıra daha basit arayüz vb. geliyor bana.

Tabi ki kişiden kişiye değişir zaten buradaki çoğu herkes sizin dediğinize yakın anlatmış HOI4'ü bende biraz EU4'ten bahsedeyim dedim.

Son düzenleme:
Tabi ki kişiden kişiye değişir zaten buradaki çoğu herkes sizin dediğinize yakın anlatmış HOI4'ü bende biraz EU4'ten bahsedeyim dedim. Mareşal özelliği vanilla da yok hangi DLC'de olduğu aklımda değil ama dün arkadaşım aldı oynayamadı mareşal bile çıkaramadı ki oynayabilsin 100 askeri nasıl kontrol edeceksin yoksa :D no division limit yükledi sürüm desteklemiyormuş sürüm düşürüceğiz herhalde crack oynamıştı daha önce no division limit kullanıyordu satın alınca böyle problemler çıktı. Bu arada dediğiniz modları evet destekliyor orada bir problemimiz yok.
Oyunun vanillasında Mareşal bulunuyor?
Mareşal dediğimiz sol taraftaki 1.ordu düzenlemesine sağ tıklayıp atadığımızı kastediyorsunuz değil mi? Bu oyunun vanillasında bulunuyor herhangi bir DLC'ye gerek yok ama komutanlara özellik atamak için (panzer expert vb.) DLC lazım evet.

Oyunun vanillasında mareşal bulunuyor?
Mareşal dediğimiz sol taraftaki 1.ordu düzenlemesine sağ tıklayıp atadığımızı kastediyorsunuz değil mi? Bu oyunun vanillasında bulunuyor herhangi bir DLC'ye gerek yok ama komutanlara özellik atamak için (panzer expert vb.) DLC lazım evet.

Aynen onu kastediyoruz karıştırmışık o maraşel DLC olmasa da var ama no division limitten sonra herhalde karıştı paradox çoğu önemli özelliği DLC ile getirdiği için aklımda böyle kalmış pardon. Düzeltiyimde oraları :D.

Ben ilk EU4'e alışıp HOI4 almıştım daha kolay gelmişti EU4 çok daha kapsamlı ben HOI4 oynarken daha çok zorlanıyorum bilmeme rağmen EU4 ise alışınca kolaylaşıyor HOI4'de 250 saatim var 2 3 hafta oyuna bakmıyorum unutuyorum veya Update geliyor modlar patlıyor multiplayer oynuyorum hata veriyor bazen ordulara verdiğim Emir doğru olmasına rağmen dengeli dağılmıyorlar arkadaşımın GTX1660 Ti'li PC'si var 1940 yıllara geliyoruz onda bile drop giriyor optimizasyon harbi patlıyor 40tan sonra en son saldık oyunu bir daha oynamadık. Unutmasan bile atladığın daldığın bir yerde Save elinde kalabiliyor EU4'te de modlar patlıyor zaten ama multiplayeri daha sabit oynanabilir ülke sayısı DLC'lerle beraber HOI4'ten kesinlikle fazla aynı zamanda osmanlı ile sadece 100 saat oynarsın :) detay ve kapsamlı olsa bile çok HOI4'e göre ben EU4 seçerdim yine baştan başlasam tabii ki sizin kararınız zaten EU4 veya HOI4 birinin sizi sarması yeter hemen EU4'te alırsınız :D.EU4'ü modsuz oynuyorum bu arada zaten aman aman önemli çok modu yok. Yüzlerce saatimi geçirince iki oyunda da aklımda kalanlar yukarıda yazdıklarım oldu ikisinin de birbirlerinden iyi yanları var. Umarım iyi vakit geçirirsiniz.

Konuyu hortlatmış olacağım ama 1660 Ti'da olsun RTX bir ekran kartı da olsun önemli değil en fazla 7 FPS falan artırır. Bu oyunda en fazla işlemci önemli. Tabi optimizasyon kötü ona bir şey demiyorum. Aslında optimizasyon değil oyunun kasmasının nedeni(optimizasyonunda önemi var).Oyunun kasmasının nedeni Çin ve onun bitmez Manpower'ı yani yapay zekanın tonlarca asker basması.

İki oyun arasında kaldım. 'HOI4 daha basit' deniliyor fakat EU4 daha fazla oynanıyor gibi.

Ayrıca bu iki oyundan zevk almak için DLC almak şart mı?

Kesinlikle HOI4 ancak DLC'leri almanız şart.
HOI4 alınmalı ancak DLC sırası olarak:
Waking the tiger
Man the guns
Together for victory
Death of dishonor
La resistance
Battle for bosphorus alınmalı.

EU4 çok daha komplike ve daha eğlenceli. HOI4 tamamen birkaç yıllık savaş üzerine kurulu. EU4 ile savaşmadan bile ülkeleri kendi topraklarınıza katabiliyorsunuz tamamen sizin oynama şeklinize bağlı. Amerika'yı koloni etme gibi bir sürü olay var. Daha sade olmasına rağmen EU4'ün savaş mekaniklerini daha çok beğeniyorum. Öğrenmek için kesinlikle gameplay videoları izlemen lazım. Çok oyun beğenen biri olmamama rağmen yaklaşık 400 saatim var. Kesinlikle tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı