Çözüldü Hometech WI101 BIOS Güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hmaras

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, Hometech WI101 tablet PC Windows 10 işletim sistemi yüklü.
Win7 veya Android yüklemeye çalışırken epey uğraştım sanki olacak gibiydi ama son anda yanlışlıkla BIOS'tan USB ayarlarını değiştirmişim ve tablet tekrar düzeltme imkanı vermiyor.

Windows 10 çalışıyor olmasına rağmen klavye ve USB bölümleri çalışmıyor. BIOS'a giriyorum BIOS ayarlarını düzeltmek için ilerleme yapamıyorum takılıp kalıyor.
Ben de BIOS'u Windows'tan güncellemeyi düşündüm ama Hometech destek sayfasında firma maalesef BIOS güncel dosyasını yayınlamamış. Ayrıca firma BIOS yüklemesine 100 TL istiyor.

Elinde Hometech WI101 BIOS güncel dosyası olan arkadaş var mı? Paylaşabilirse sevinirim veya BIOS güncelleme yöntemini anlatabilecek birileri var mı?

Teşekkürler.

Çözüm
Hmaras beyin paylaştığı BIOS ile kullanım dışı kalan, açılmayan WI101 netbookun BIOS'unu lehim istasyonu ile söktüm, CH341A BIOS yazma aparatı ve bu aparatın v1.34 sürümlü programı ile aşağıdaki linkteki BIOS'u yükledim. Sorunsuz açıldı sadece trusted Engine hata verdi o da herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Kullanımda hiçbir problem çıkarmıyor. Çıkabilecek hatalardan sorumlu değilim, kendi sorunumu böyle çözdüğüm için paylaşıyorum.

Download linki:

Açılıyor ekranı da mı gelmiyor? Biosa girebiliyor musun peki?
Aynı BIOS'u da ben şimdi yükledim. Kapandı ve daha hiç açılmadı. Klavyenin güç tuşu yanmadığından ben de açık mı diye harici cihaz kullanarak kontrol ettim. Açık görünüyor. Ama ne BIOS ne de İS açılıyor...
Klavyenin güç tuşu yanmadığından ben de açık mı diye harici cihaz kullanarak kontrol ettim.
EDİT: Klavyenin güç ışığı yanmadığından ben de açık mı diye harici cihaz kullanarak kontrol ettim.
Bana eski BIOS'u yüklememe yardım edebilecek var mı?

Aynı BIOS'u da ben şimdi yükledim. Kapandı ve daha hiç açılmadı. Klavyenin güç tuşu yanmadığından ben de açık mı diye harici cihaz kullanarak kontrol ettim. Açık görünüyor. Ama ne BIOS ne de İS açılıyor...

EDİT: Klavyenin güç ışığı yanmadığından ben de açık mı diye harici cihaz kullanarak kontrol ettim.
Bana eski BIOS'u yüklememe yardım edebilecek var mı?

BIOS zaten orijinal BIOS. Ya BIOS'u yüklerken bir hata olmuştur ya da senin tabletin donanımında bir sıkıntı vardır diye düşünüyorum. Ben bizzat uyguladım kendi tabletimde ve herhangi bir sorun yok. Hatta USB girişlerini yanlışlıkla birkaç defa daha kapattım ve BIOS'u tekrar kurdum yeniden düzeldi ve herhangi bir sorun yaşamadım. Bataryasının soketini söküp bir süre bekletip sonra tak. Belki bir işe yarar.

Recep Bey ilginiz için teşekkür ederim. BIOS sürümünü buldum. Bin dosyası halinde. Ben bunu hangi programla Windows'tan flashlayabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. BIOS: INSYDE Corp. M.WI101C.JFBNRBA01.

Arkadaşlar uzun uğraşlar sonunda nihayet buldum. Hem BIOS'unu hem de BIOS yükleme aracını paylaşıyorum. Beğeni ve teşekkürleri bekliyorum :)

Insyd_e_Flash

Hmaras bey, versiyonları kontrol etmek için bilgisayarıma indirdim, sadece açayım dedim ama otomatik, hiçbir soru sormadan direk yükleme işlemine geçti, ve WI101 tablet bilgisayarım kapandı, ne yaptıysam tekrar açamadım...

Gerekli pinleri şase ettim, voltaj kabloların şase yaptım, BIOS entegre ayakları şase yaptım ama nafile, servis yolu göründü... Lütfen bir indirme linkinizi kaldırınız veya bilgilendirme yapınız, başkalarınada sebep olmayalım lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hmaras bey, versiyonları kontrol etmek için bilgisayarıma indirdim, sadece açayım dedim ama otomatik, hiçbir soru sormadan direk yükleme işlemine geçti, ve WI101 tablet bilgisayarım kapandı, ne yaptıysam tekrar açamadım...

Gerekli pinleri şase ettim, voltaj kabloların şase yaptım, BIOS entegre ayakları şase yaptım ama nafile, servis yolu göründü... Lütfen bir indirme linkinizi kaldırınız veya bilgilendirme yapınız, başkalarınada sebep olmayalım lütfen.

Arkadaşlar. İndirme linkinde zaten flashlayacağınız BIOS sürümünün versiyonu yazıyor. Dosya da RAR ile sıkıştırılmış vaziyette hemen çalışmaz zaten. BIOS'unda problem olmayan denemesin lütfen. BIOS'u karıştırırken veya başka bir işletim sistemi kurarken USB girişleri kapanıp BIOS ayarlarına tekrar giremeyenler için kendi tabletimde bulduğum çalışan bir uygulama. Tabletinize yapacağınız bu BIOS yükleme işleminde ortaya çıkabilecek her türlü zararda sorumluluk size aittir. Ona göre yükleyin veya yüklemeyin. Hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.

Arkadaşlar. İndirme linkinde zaten flashlayacağınız BIOS sürümünün versiyonu yazıyor. Dosya da RAR ile sıkıştırılmış vaziyette hemen çalışmaz zaten. BIOS'unda problem olmayan denemesin lütfen. BIOS'u karıştırırken veya başka bir işletim sistemi kurarken USB girişleri kapanıp BIOS ayarlarına tekrar giremeyenler için kendi tabletimde bulduğum çalışan bir uygulama. Tabletinize yapacağınız bu BIOS yükleme işleminde ortaya çıkabilecek her türlü zararda sorumluluk size aittir. Ona göre yükleyin veya yüklemeyin. hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.

Arkadaşlar. Indirme linkinde zaten flashlayacağınız BIOS sürümünün versiyonu yazıyor. Dosya da RAR ile sıkıştırılmış vaziyette hemen çalışmaz zaten. BIOS'unda problem olmayan denemesin lütfen. BIOS'u karıştırırken veya başka bir işletim sistemi kurarken USB girişleri kapanıp BIOS ayarlarına tekrar giremeyenler için kendi tabletimde bulduğum çalışan bir uygulama. Tabletinize yapacağınız bu BIOS yükleme işleminde ortaya çıkabilecek her türlü zararda sorumluluk size aittir. Ona göre yükleyin veya yüklemeyin

Hmaras bey sorumluluk beklemiyor zaten sizden kimse, beni yanlışta anlamayın lütfen, kırgın veya kızgında değilim, önemli olan elinizi taşın altına koyabilmek, yardımcı olabilmek, bende nasıl yardımcı olabilirim diyedir bu çabam da.

BIOS yüklemesi için firma 100 TL fiyat yazmış ama ben inat ettim, o parayı vermemek için... USB BIOS programlayıcı aldım, sizin paylaştığınız ".bin" yazılımı direk BIOS çipine attım, tablet bu sefer açıldı ama ekran hatalı geldi, yazılar görünmedi, yani BIOS çipinde en ufak bir HATA YOK. Yalnız bendeki WI101 tablet ile uyumlu bir BIOS değil. Elimde 2 adet WI101 olduğu için diğer çalışan WI101 üzerindeki BIOS'u çekerek, BIOS'u çöken tablete yükleme yaptım, ve ÇALIŞTI.
(Bu anlattığım işlemleride videoya çektim!)

Bu bahsettiğim işlemler okurken basit gelebilir ama çok da kolay bir işlem değil, ben Emlakçılık yapıyorum ama bilgisayar Mühendisiyim, malum Türkiye şartları diyelim.

Sonuç olarak; görünen oki birden fazla WI101 versiyonları var. Ve BIOS'ları birbirleri ile UYUMLU DEĞİL.

Üstüme düşen sorumluk olarak da; kullandığım programlama kartlarını paylaşmayı doğru bulmuyorum, çünkü çok da kolay bir olay değil, ve belli bir masrafı var. O parayı da kimse benim yüzümden riske atmasını istemem, ama Samsun Çarşambaya yolu düşen, veya burada tanıdıkları olanlar varsa da, Gelsin buyursunlar, bu uygulamadan dolayı BIOS'ları çöken arkadaşlarında tabletlerini kurtarabilirim, Bir ÜCRETTE TALEP ETMİYORUM.

Hmaras bey sorumluluk beklemiyor zaten sizden kimse, beni yanlışta anlamayın lütfen, kırgın veya kızgında değilim, önemli olan elinizi taşın altına koyabilmek, yardımcı olabilmek, bende nasıl yardımcı olabilirim diyedir bu çabam da.

BIOS yüklemesi için firma 100 TL fiyat yazmış ama ben inat ettim, o parayı vermemek için... USB BIOS programlayıcı aldım, sizin paylaştığınız ".bin" yazılımı direk BIOS çipine attım, tablet bu sefer açıldı ama ekran hatalı geldi, yazılar görünmedi, yani BIOS çipinde en ufak bir HATA YOK. Yalnız bendeki WI101 tablet ile uyumlu bir BIOS değil. Elimde 2 adet WI101 olduğu için diğer çalışan WI101 üzerindeki BIOS'u çekerek, BIOS'u çöken tablete yükleme yaptım, ve ÇALIŞTI.
(Bu anlattığım işlemleride videoya çektim!)

Bu bahsettiğim işlemler okurken basit gelebilir ama çok da kolay bir işlem değil, ben Emlakçılık yapıyorum ama bilgisayar Mühendisiyim, malum Türkiye şartları diyelim.

Sonuç olarak; görünen oki birden fazla WI101 versiyonları var. Ve BIOS'ları birbirleri ile UYUMLU DEĞİL.

Üstüme düşen sorumluk olarak da; kullandığım programlama kartlarını paylaşmayı doğru bulmuyorum, çünkü çok da kolay bir olay değil, ve belli bir masrafı var. O parayı da kimse benim yüzümden riske atmasını istemem, ama Samsun Çarşambaya yolu düşen, veya burada tanıdıkları olanlar varsa da, Gelsin buyursunlar, bu uygulamadan dolayı BIOS'ları çöken arkadaşlarında tabletlerini kurtarabilirim, Bir ÜCRETTE TALEP ETMİYORUM.

Eyvallah kardeşim. Ben birden fazla WI101MODeli BIOS olabileceğini düşünemedim. Aynı modelin birden fazla BIOS'u olması gerçekten tuhaf. Allah'tan benim tabletime uygun biosmuş yoksa ben senin gibi çözemezdim. Yardımcı olma isteğinizi de takdirle karşılıyorum. Teşekkürler.

Geri
Yukarı