İnceleme Honeywell PTM7950 faz değişimli termal ped incelemesi

Stok macunu ahı gitmiş vahı kalmış bir MX-4 ile değiştirme gafletine düştükten sonra bu ürün ilgimi çekmişti. Faz değişimli materyal olarak geçiyor. Belli bir sıcaklığın altındayken katı, üstüne çıkınca da sıvımsı, macunumsu bir hal alıyor. Bu tarz bir materyal bazı laptop üreticilerinin belli modellerine fabrika çıkışlı olarak da uygulanıyor bildiğim kadarıyla. İnternette gördüğüm sonuçlardan memnun kaldığım için de MSI GP76 Leopard 11UH-1007XTR cihazıma uygulama kararı aldım.

Paket içeriği:

Kutudan iki adet paket çıkıyor. Birisi simsiyah, ışık almayacak şekilde yapılmış. Diğeri de bildiğimiz statik torba:

20221013_182523.jpg

Siyah olanda termal ped var, diğerinde de işinize yarayabilecek ekipmanlar koyulmuş. Ben çoğunu kullanmadım çünkü yanımda kendi aletlerim vardı zaten.

20221013_182636.jpg

Ürün aldığınız boyutlarda, şeffaf bir ambalaja sarılı olarak geliyor. Ambalajı çıkardıktan sonra da alt ve üst kısımlarında yapışkanlı, şeffaf birer film olduğunu görüyoruz. Kullanacaklar için bir öneri: Bu filmler kenar kısımlarda olmadığı için kenarlardan tutarsanız elinize bulaşabiliyor, buna dikkat edin. Bu bahsettiğim filmleri malzemeden kolayca ayırabilmek için yapışkan bant koymuşlar. Epey yapışkan olduğu için dikkatli kullanmak lazım.

20221016_000428.jpg

Uygulama:

Önce laptopın alt kapağını çıkarmamız lazım. Bunun için altındaki 13 vidayı çıkarıyoruz. Hepsi de aynı boyutta olduğu için karıştırma gibi bir ihtimal yok şu aşamada.

20221015_225705.jpg

Çıkardıktan sonraki görüntü şu şekilde:

20221015_230843.jpg

Bu aşamadan sonra unutmadan batarya bağlantısını sökmenizi öneririm. İki taraftan da ufak ufak çekip oynatarak kolayca ve zarar vermeden sökebilirsiniz. Sırada fanlar, heatsinkler ve borulardan oluşan soğutma sistemini sökmek var. Burada bazı vidalar çıkıyor, bazı vidalar da soğutma elemanının üstünde kalıyor. Çıkan vidaların hepsi kendi içinde aynı boyutta ama önceden çıkardıklarımızdan daha küçük. Bu yüzden hepsini aynı yerde tutmanızı önermem. Çıkardıktan sonra beni karşılayan görüntü şuydu:

20221015_231536.jpg

20221015_231632.jpg

IPA ile hem blokları hem de CPU ve GPU'yu temizledim. Bundan sonraki aşama, malzemeden gerekli boyutlarda kesmek olacak. Ben makas kullandım, rahatça kesebildim. Boyutu ayarlarken de termal pedi yongaların üstüne tutup bir kalemle üstüne işaretleme yaptım, gereken kısımlardan kestim. Eğer çok büyük boyutlarda almıyorsanız bu kısımda planlamayı iyi yapmanız lazım. Uyguladıktan sonraki görüntü şu şekilde:

20221015_234947.jpg

GPU'nun üstündeki minik boşluklar önemli değil. Zaten normalde önerilen kullanım şekli öyle fakat işlemciye yaptığım gibi tamamen kaplaması da sorun çıkarmaz. İşim bittikten sonra elimde kalan parça şu şekildeydi:

20221016_000338.jpg

Soldaki parça tam olarak işlemcinin boyutunda fakat sağdaki parça tek başına yeterli değil. Sisteminizin özelliklerine göre değişiklik gösterecektir bu durum.

Performans:

Testlerin ayrıca belirttiklerim dışında hiçbirisi turbo fan açık yapılmamıştır, fan hep otomatik moddadır. Testler; fabrika çıkışı (16 GB RAM'li), MX-4'lü ve PTM7950'li olmak üzere 3 kategoriye ayrılacak. Ayrıca başta böyle bir düşüncem olmadığı için testlerin bazılarının diğer kategorilerde karşılığı yok, yine de fikir vermesi amacıyla koyacağım onları da.

Stok macun, 16 GB RAM:​

1.png
2.png

3.png

Testler otomatik fan ayarında, yüksek performans modunda, cihaz alındıktan yaklaşık 1 ay sonra yapılmıştır. Başta termal macunu değiştirmek gibi bir düşüncem olmadığı için çok fazla veri yok bu zamana ait, keyfine yaptığım testler. Bu testler sırasında da herhangi bir UV yok. UV yaptıktan sonra R23 Multi Core skoru biraz daha artmıştı.

MX-4 ile:​

4.png
5.png

6.png

R23 skorlarındaki düşüşün sebebi HWMonitor'dan rahatça anlaşılabiliyor. Başta All Core 4.2 GHz'te başlayan test esnasında çekirdekler 95 dereceye ulaştıkça frekans düşürüyorlar, böyle düşe düşe de testin büyük bir çoğunluğunu 3.2 GHz ile geçiriyorlardı. Multi Core testinde 9900 civarı bir skor gördüğüm de olmuştu sonlara doğru ama onun ekran görüntüsü yok.

7.png

8.png

Superposition ekran kartı ağırlıklı bir test ve bu pumpout olayı çoğunlukla ekran kartını pek etkilemiyor zaten, bu yüzden burada pek fazla bir değişiklik görmüyoruz.

9.png

Yukarıdaki testler 32 GB RAM ve -75 mV UV ile, MX-4 uygulandıktan 1 ay sonra yapılmıştır. 3DMark testinde ekran kartı 87 dereceyi, işlemci de 98 dereceyi görmüştür.

PTM7950 ile:​

10.png
1.png

R23 Multi Core testinde çekirdeklerdeklerden biri sadece bir seferliğine anlık olarak 95 dereceyi gördü, onun dışında 90 derecenin üstüne hiç çıkmadı. Açıkçası bir kere ve çok kısa süreliğine olması hatalı raporlama ihtimalini düşündürdü bana ama yine de belirtmekte fayda gördüm. Skorda da bariz bir artış söz konusu.

12.png
13.png

Single Core skoru düşmüş gibi görünüyor fakat aradaki fark hata payı dahilinde, testi tekrarlamakla da uğraşmak istemedim. Bu testte işlemci hep 50-55 derece arası seyretti. 55 derece üstündeki her değeri anlık olarak gördü. Maksimum kısmındaki 67 gibi değerler testi daha yeni başlattığımda, otomatik fan ayarı fanları hızlandırmaya yetişemediği için olmuştu. Min ve max değerleri sıfırlamayı unuttuğum için de orada kaldılar.

14.png

15.png

Superposition testinde de bir miktar artış söz konusu. Skorda biraz artış, sıcaklıklarda da biraz düşüş olmuş. Çok bir fark olmaması normal, yukarıda da açıkladığım gibi.

Üstteki testler termal pedi uygular uygulamaz yaptığım testler. Geçtiğimiz günlerde (uygulamadan 1 ay sonra) sıcaklıkları iyi görünce OC girişimlerinde bulundum. All Core 4.4 GHz'e sabitleyip Multi Core testi yaptım. Başta sabit 4.4 veriyordu fakat sonradan çok kısa bile olsa anlık olarak 95'e ulaştığı için frekans düşürmeye başladı, bu yüzden normalde olacağı kadar artış alamadım. Yine de bir miktar artış söz konusu.

16.png

Sistemi tek çekirdek kullanmaya sınırlayıp Single Core 5.0 GHz'e aşırtıp Single Core testi yapacaktım fakat sınırlayınca tuhaf bir şekilde R23 Single Core testi seçeneği görünmediği için yapamadım. All Core 4.6'ya sabitleyip Single Core testi yapmıştım ama aradaki artışı yeterli bulmadığım için ekran görüntüsü almamıştım.

Onun dışında GPU'ya da minik bir OC girişimim oldu. Şu mesajda belirttiğim üzere Core Clock +70 MHz, VRAM Clock +150 MHz OC yapmıştım. Bu testte Turbo fan açtığım için OC yapmama rağmen maksimum 79 derece gibi (ki bu da anlık bir değerdi) güzel bir sıcaklık değeri elde ettim fakat bu değerlerin üstüne aşırtmayı denemedim.

17.png

3DMark TimeSpy testini de çıtırından bir OC ile Turbo fan açık olarak tekrarladım. GPU'ya yine aynı değerleri girdim (Core Clock +70 MHz, VRAM Clock +150 MHz). İşlemciyi de All Core 4.6 GHz'e sabitledim. Sonuç şu şekilde:

18.png

Sıcaklıklara baktığımız zaman işlemci CPU Test'e kadar hiçbir şekilde 80 dereceyi geçmiyor ve sabit 4.6 GHz'te çalışıyor. CPU Test'e girince 1 defa 95'i görüp iki defa 4.5 GHz'e düşüyor, onun dışında sürekli olarak 95 derece altında ve 4.6 GHz'te çalışıyor. GPU'ya baktığımızda da hiçbir koşulda 76 derecenin üstüne çıkmadığını görüyoruz.

Ekleme: Bütün bu değerler MUX Switch açıkken kaydedilmiştir. Optimus devreye girince boştaki sıcaklıklarda düşme oluyor, diğerlerini test etmedim.

Peki neden PTM7950?

Peki neden bu ürünü tercih ettim? Çünkü bu ürün laptoplardaki pumpout olayının önüne geçebiliyor. Pumpout nedir? Pumpout, termal macunun yonganın ısınması sebebiyle soğutucu blok ve yonga yüzeyi arasından akmasıdır. Bu çoğunlukla laptoplarda görünen bir durum. Bu yüzden termal macun değişimini yeni yaptıktan sonra aldığınız değer ile 3 ay sonra aldığınız değer farklı olabilir.

Bu ürünün bir diğer avantajı da sonuçlarda süreklilik sunması. 1 ay sonra bile aynı sonuçları verebiliyor, başka incelemelerde bunun daha uzun sürelerce de korunduğunu gördüm. Unutmazsam 1-2 ay sonra testleri tekrarlayıp performansta düşüş olup olmadığını da ekleyip güncelleyeceğim konuyu. Şu ana kadarki deneyimimle kesinlikle önerebileceğim bir ürün. Tek sıkıntısı yurt dışından geliyor olduğu için kargo ve vergi parası ile elinize gelmesinin uzun sürmesi. Benim aldığım link:

Ben bu adresten aldım. Arkadaşım da aynı yerden aldı ve gelen ürün hep iyi sonuçlar verdi.
Teşekkürler.

Ben bu adresten aldım. Arkadaşım da aynı yerden aldı ve gelen ürün hep iyi sonuçlar verdi.
Heyecandan soruyorum, sizinki kaç günde gelmişti? 😅 Thermaltake TG-30 ile cinebench 'de 9500 puan civarı aldım dün akşam, her türlü thermal throlling oluyor. Gelince hem tekrar temizler hemde pad 'i uygularım diye düşündüm.

Güncelleme: Ebuy7 üzerinden aldım ama halan daha gelmedi, kargo sözde hareket görüyor ancak umudumu kestim biraz. Gelirse onu da kardeşimin bilgisayarına MSI GL75 Leopard (2070, 10750H) uygulamayı düşünüyorum. Aldığım tarihte tatilde mi neymişler, sonrasında stok yok falan diye mesaj geldi, bilmiyorum, bekliyoruz sadece.
Ben bu esnada umudumu keserek Aliexpress üzerinden kendime satın aldım, dün gelen ürünü bu akşam MSI GP76 Leopard(3070, 11800H) makinama bugün uygulama şansı buldum. Az önce biraz Forza Horizon 5 oynadım, geniş kapsamlı bir teste tabi tutmadım ancak makina çok şükür artık thermal throlling olmuyor. Beklentimin üzerinde bir performans verdi. Kesinlikle bundan sonra termal macuna para vermem, bu ürün varken termal macun almak çok büyük ahmaklık bence. Pump out olmayacak, uzun ömürlü olacak, uygun fiyatlı olacak(iyi macunlara göre uygun), ne gerek kaldı macunlara?
Uygulamadan fotoğraflar:

WhatsApp Image 2023-02-11 at 21.44.01.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-11 at 21.44.01 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-02-11 at 21.44.01 (2).jpeg

Bu şekilde kenarlardan hafif boşluklar kalacak şekilde uyguladım.
Uygulama öncesinden birkaç kare:
20230203230342_1.jpg

20230203234352_1.jpg
20230127140310_1.jpg
Uygulamadan sonrası:
20230211210942_1.jpg
20230211210457_1.jpg

Dediğim gibi beni fazlasıyla tatmin etti. Uzun vadede sonuçlar ne olur bilmiyorum elbette, aksi bir durum olursa buraya yazarım.

Son düzenleme:
Merhaba, son durumlar nedir acaba almayı düşünüyorum da.
@TLPA @Gregorz Brzecz. @yunustncr @Bora Dere
Boştaki sessizlik ve serinlik devam ediyor. Şimdi birkaç test yaptım, sonuçlar şu şekil:
Bazı çekirdekler tek tük 95'i gördüğü için 4 GHz'e kadar düştü frekans fakat skorda büyük bir değişiklik yok. Bu testlerin konunun başındakilerin aksine -75 yerine -60 mV UV ile yapıldığını da belirteyim.

2023-02-17 11_32_16-CPUID HWMonitor.png
2023-02-17 11_33_57-CINEBENCH R23.200.png
Çekirdekler 60'ın üstüne hiç çıkmadı desem yeridir. 1-2 kere falan çıkmıştır, ekran görüntüsü alırken de ona denk gelmişim. Max kısmındaki 70'li dereceler neden öyle ben de bilmiyorum, test boyunca izledim sıcaklıkları ve hiç öyle bir şey görmedim.

2023-02-17 11_36_18-CPUID HWMonitor.png

2023-02-17 11_45_21-CINEBENCH R23.200.png
2023-02-17 11_52_43-UNIGINE Superposition v1.1.png

2023-02-17 11_56_37-UNIGINE Superposition v1.1.png

Bunun dışında dün Witcher 3 oynarken merak edip bakayım demiştim. -50 mV UV ve otomatik fan ayarında işlemci de ekran kartı da 85'i geçmedi.

Merhaba, son durumlar nedir acaba almayı düşünüyorum da.
@TLPA @Gregorz Brzecz. @yunustncr @Bora Dere
Ben frekans falan düşürmedim, orijinali neyse o şekilde kullanıyorum. Bilgisayar dengeli modda, zaten gerektiği zaman gereken gücü veriyor, makina yıpranmasın ve gereksiz fazla elektrik harcamasın diye bu şekilde kullanıyorum. Voltaj düşürme için zararlı diyen de var zararsız diyen de. Kolaylıkla değiştirilebilen bir parça olmadığı hatta bozulduğunda bilgisayarı çöp edebilen bir parça olduğu için hiç kurcalamıyorum. Masaüstünde işlemci bozulur, değiştirirsin, çok sorun olmaz elbette.

indir.jpg

indir.jpg

Turbo fan açmayınca sıcaklıklar yine artıyor ancak turbo fanda bilgisayar çok güzel soğuyor. Stres testlerini sisteme aşırı yük bindirdiği, sistemin belki anlık olarak karşılaşacağı yükleri dakikalarca uygulayacağı için yapmıyorum. Belki gerçekten bir zararı yoktur ancak ben psikolojik olarak rahatsızlık duyuyorum. Yukarıdaki fotoğrafları rastgele çektim, MSI Afterburner verileri.

Ekleme:
Durumun özeti 42. saniyeden sonrası. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dayanamadım kıydım sisteme, her şeyi en yükseğe aldım. Turbo fanı açtım. Sonuçlara inanmadığım için 2 kere Unigine Superposition testi yaptım. Sonuçlar:

Superposition_Benchmark_v1.1_5126_1676639099.png

Superposition_Benchmark_v1.1_5132_1676639788.png

Sıcaklık verileri gayet tatmin edici gibi? 😅 😇
GPU en fazla 110W elektrik çekmiş. Aslında 115W çekebiliyordu, niye çekmedi bilmiyorum.
Ama zaten asıl ısınan parça CPU değil miydi? 🤔
CPU'ya da bir şeyler yapıp geliyorum. :)

Ekleme:
Cinebench R23 testinde sanırım eski macunla bir kere denemiştim, eski macunun dandik Thermaltake TG-30 olduğunun altını çiziyorum.

MC.png
ss.png

Evet, thermal throtlling oldu ve yukarıda @Bora Dere'nin paylaşmış olduğu testin gerisinde kaldı. Sanırım voltaj düşürerek ben de o değerleri yakalayabilirim. Ama yukarıda da dediğim gibi oyunlarda thermal throtlling olmadığı için çok önemsemiyorum. İşlemciler çok komplike parçalar, görevi sadece işlem yapmak değil, arkada bir sürü şeyi kontrol ediyor. Biz zannediyoruz ki makine reset atmıyor, frekanslar da düşmüyor, her şey yolunda. Gerçekte ne olduğunu bilmediğimiz için çok yanaşmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Voltaj düşürme için zararlı diyen de var zararsız diyen de.
Hocam aşırı yapılırsa zararı olabilir elbette. Fakat aşırıya kaçılması durumunda sistem kendini korumak için mavi ekran verip kapanıyor zaten. Konuyu açtığımda -75 mV yapılıydı, üstüne çıktığım zaman CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT hatası veriyordu sistem. Ama sizin de dediğiniz gibi bu değerdeyken testlerde sorun çıkarmaması hep stabil çalışacağı anlamına gelmez. O yüzden ondan sonra voltajı biraz daha artırmıştım zaten. Böyle yapılırsa sorun çıkma ihtimalini olabildiğince düşürürsünüz.

Sıcaklık verileri gayet tatmin edici gibi?
Tatmin edicinin üzerinde, masaüstü bilgisayarlarla yarışır :D Maksimum 50 olması ilginç geldi biraz, sınır falan koymuş olmayasınız? MUX Switch açık mıydı, kullanım modu Extreme Performance mıydı? Bunlar da etkilemiş olabilir belki. Sınır falan yoksa süper.

Ama yukarıda da dediğim gibi oyunlarda thermal throtlling olmadığı için çok önemsemiyorum.
Evet bu da doğru. UV yapılı değilken de oyunlarda bir frekans düşmesi falan gözlemlemiyordum. Tamamen daha serin çalışması adına yaptım, ne kadar düşerse o kadar iyi düşüncesiyle.

Hocam aşırı yapılırsa zararı olabilir elbette. Fakat aşırıya kaçılması durumunda sistem kendini korumak için mavi ekran verip kapanıyor zaten. Konuyu açtığımda -75 mV yapılıydı, üstüne çıktığım zaman CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT hatası veriyordu sistem. Ama sizin de dediğiniz gibi bu değerdeyken testlerde sorun çıkarmaması hep stabil çalışacağı anlamına gelmez. O yüzden ondan sonra voltajı biraz daha artırmıştım zaten. Böyle yapılırsa sorun çıkma ihtimalini olabildiğince düşürürsünüz.

Tatmin edicinin üzerinde, masaüstü bilgisayarlarla yarışır :D Maksimum 50 olması ilginç geldi biraz, sınır falan koymuş olmayasınız? MUX Switch açık mıydı, kullanım modu Extreme Performance mıydı? Bunlar da etkilemiş olabilir belki. Sınır falan yoksa süper.

Evet bu da doğru. UV yapılı değilken de oyunlarda bir frekans düşmesi falan gözlemlemiyordum. Tamamen daha serin çalışması adına yaptım, ne kadar düşerse o kadar iyi düşüncesiyle.

Muhtemelen dediğiniz doğru, aşırıya kaçmadıkça zarar vermiyor. Örneğin arabalarda eğer yakıt fakir karışımda kalırsa motor ve egzoz aksamı normalden çok daha fazla ısınıyor ve motor zarar görüyor, aynı şekilde aracı boğarak hep yüksek viteste kullandığınızı düşünün, bunun gibi bir durumu bilgisayara bilmeden yapmak istemiyorum. Aslanın yemini eksik etmiyoruz şu anda😅. Ancak sonradan fark ettim ki Battlefield 2042'de bazı çekirdekler arada sırada thermal throlling oluyor, bunun için şimdi ben de biraz voltaj azaltmayı düşünmeye başladım. Bu işlemi nasıl yaptınız? Bir kere bu makineda Throttle Stop ile denemiştim ancak yapamadım. Niye yapamadığımı da hatırlamıyorum, sanırım bazı kısımlar aktif olmuyordu.

Vallahi ne yalan söyleyeyim 50 derece bana da ilk önce şaka gibi geldi. Üzerinde düşününce biraz zaten oyunlarda da ısınmadığı aklıma geldi, ben GPU'ya da PTM7950 koydum. Bir de CPU da çalışmıyor, doğal olarak buralara düştü. GPU zaten doğru düzgün hiç ısınmıyor, o kötü macunla bile en kötü senaryoda en fazla 80 dereceleri anıyordu. Seninkisi 3080 olduğu için muhtemelen biraz daha ısınıyor.

MUX her zaman açık, ilk günden beri, bu bilgisayarı MUX olmadan kullanan kullanıcı bu bilgisayarı yanlışlıkla satın almıştır.

Bu işlemi nasıl yaptınız?
UV konusunda benim de bilgim çok geniş değil, kendime kadar :D Öneriyi ilk etapta daha bilgili biri verse daha iyi olur. Bunun için konu açarsanız bakan kişiler olacaktır, kimse bakmazsa da ben yazabilirim.

Throttle Stop'ta FIVR kısmından yapılıyor fakat BIOS'ta "Overclock feature and XTU interface" ayarı kapalı olarak geldiği için de şurayı oynayamıyorsunuz:

2023-02-17 19_58_32-Turbo FIVR Control.png

Yukarıda soldaki kısımda hatta 4.6 - 5.0'a kadar OC da yapabiliyorsunuz. Ben oyunda bir faydasını görmediğim için yapmıyorum.

UV konusunda benim de bilgim çok geniş değil, kendime kadar :D Öneriyi ilk etapta daha bilgili biri verse daha iyi olur. Bunun için konu açarsanız bakan kişiler olacaktır, kimse bakmazsa da ben yazabilirim.

Throttle Stop'ta FIVR kısmından yapılıyor fakat BIOS'ta "Overclock feature and XTU interface" ayarı kapalı olarak geldiği için de şurayı oynayamıyorsunuz:

Eki Görüntüle 1672585

Yukarıda soldaki kısımda hatta 4.6 - 5.0'a kadar OC da yapabiliyorsunuz. Ben oyunda bir faydasını görmediğim için yapmıyorum.

Çarpan kilidi var bunlarda, nasıl olacak o iş? :D Biraz kurcalayayım, duruma göre yazarım, teşekkür ederim.

Öncelikle BIOS'a bir bakacağım. Şöyle bir konu gördüm geçen: MSI Laptoplarda Gizli BIOS Ayarları Nasıl Açılır?
Ekleme, biraz bilgilerimi tazeledikten sonra masaüstü bilgisayara müdahale eder gibi müdahale ettim, kendimi tutamadım, inşallah pişman olmam. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu video aslında her şeyin özeti, Throttle Stop'a gerek olduğunu düşünmüyorum. Ben şu şekilde ayarladım:
Proccessor -75 MV
Ring ve Uncore -80 MV
Mavi ekran yiye yiye en stabil yerlerin burası olduğunu keşfettim, ayrıca HW Info'da gözüküyor, CPU Package 93 dereceye ulaşınca Ring kısmı thermal throlling oluyor. Oyunlarda stres test kadar ısınmadığını düşündüğümüzde muhtemelen oyunlarda thermal throlling olmayacak, bu da benim için yeterli. Birazdan R23 ile test edeceğim, onu da oyun testleriyle birlikte paylaşırım.
Ekleme: İlk testlerde sorun yoktu ancak sonraki testlerde nedense mavi ekranlar almaya başladım. Uncore Voltage'a dokunmadım, değeri orijinal değerde, Processor ve Ring Voltajlarını -70 MV olarak ayarlayarak stabilite yakalayabildim. Muhtemelen oyunlarda kullanmak için daha da düşürmek mümkün ancak sisteme zarar vermemek için, benim sistemim için güvenli limitin burası olduğunu düşünüyorum.
Şimdilik mavi ekran yemedim, mavi ekran yersem veya başka bir olumsuz durum oluşursa yine güncelleyeceğim.
Bu değerlere göre Cinebench R23 testi sonucum:

Ekran görüntüsü 2023-02-17 233531.png

Stres testte işlemci yine 95 dereceyi gördü.

Çarpan kilidi var bunlarda, nasıl olacak o iş?
i7 11800H'de böyle bir seçenek var. All core 4.6, single core 5.0 GHz'e kadar OC yapılabiliyor.

Videodaki de TS veya XTU'da yapılanlardan pek farklı değil. Ben de dediğiniz civardaki değerlerde başta stabilite yakalasam da sonradan Witcher 3'te sıkıntı çıkarmaya başladığı için -60 civarına artırmıştım. Siz de emin olmak adına bu tarz bir artırma yapabilirsiniz.

i7 11800H'de böyle bir seçenek var. All Core 4.6, Single Core 5.0 GHz'e kadar OC yapılabiliyor.

Videodaki de TS veya XTU'da yapılanlardan pek farklı değil. Ben de dediğiniz civardaki değerlerde başta stabilite yakalasam da sonradan Witcher 3'te sıkıntı çıkarmaya başladığı için -60 civarına artırmıştım. Siz de emin olmak adına bu tarz bir artırma yapabilirsiniz.

Stres testte stabil çalışıyordu ancak BF2042'yi açınca mavi ekran geldi, benim de uykum geldi, kapattım bilgisayarı. İşte bu yüzden diyorum işlemcinin görevi sadece işlem yapmak değil diye, demek ki o bizim fazla gördüğümüz voltajlar bir yerlere gidiyor biz bilmiyoruz. Benim işlemcim nedense tam yükteyken sıcaklıklar normal olsa bile 4207 MHz üzerine zor çıkıyor, bunu fark ettim. BIOS'u sıfırladım ancak yine çıkmıyor, daha önce frekans sürekli değişken olduğu için dikkat etmemiştim. Az önce Forza Horizon 5 oynadım, 2 yarış yaptım, sıcaklık değerleri şu şekilde ve 4207 MHz'de çalışmasını saymazsak thermal throlling olmuyor. 4600 MHz'e de arada sırada çıkıyor ancak hemen geri dönüyor, orada kalmıyor. Bunun da sebebi mechul, örneğin ESC'ye basıp menüye giriyorum burada 4.3 GHz'e alıyor, yükseltiyor sonra geri 4.2 GHz'e alıyor. Sıcaklık kaynaklı bir şey gibi de değil. Orijinal BIOS ayarlarıyla 2 yarış sonucu aldığım veriler şunlar oldu.

Ekran görüntüsü 2023-02-18 111744.png

Ekran görüntüsü 2023-02-18 111711.png

Ancak belki oradan çarpanı zorlarsak 4.6 GHz'de çalışır gibi hatta yeterli soğutmayı bir şekilde sağlayabilirsek dediğin gibi 5.0'da bile çalışır gibi duruyor, BIOS'ta gördüm evet çarpan kilidi yok sanırım, yazmayı denemedim ama ucu açıktı yani. Neden böyle olduğuna anlam veremedim, geriye dönük bilgisayarı 1,5 sene önce aldığım fotoğraflara da baktım yine 4.2 GHz'i pek geçmemiş. Her şey dengeli modda. Ancak veriler bu şekilde olmasaydı belki -60 MV kadar voltajı düşürüp kaldırabildiği en yüksek frekans denenebilirdi. Benim için sistem stabil olduğundan dokunmaya gerek görmüyorum şimdilik. :) CPU Package 80 dereceyi görmüş, o 93 derece olacak da, thermal throlling başlayacak, çok zor. Belki fanlar iyice tozla dolduğunda veya termal ped özelliğini kaybedince olabilir.

Benim teorim işlemci kullanımı yeterli seviyede olduğu için ve orada gerekli optimizasyonu göremediği için sistemi zorlamamak adına 4.6 GHz'e yükseltmiyor, yoksa başka bir sebep göremiyorum. Sistem derken işlemcinin kendisinden ziyade anakart üzerindeki VRM gibi bileşenleri kastediyorum. Yukarıda her şey dengelide kullanıyorum dedim evet ancak nihai performans moduna alsam da yine bir şey değişmiyor. Şunlar da YouTube'da yayımlanmış başka makineların oyun testleri, onlarda da durum aynı:

Bir de şöyle bir şey de var, biz bu voltajları makine 4.2 GHz'de çalışırken stabil çalışsın diye düşürüyoruz, bu sefer makine gerekli voltajı bulamayıp 4.2 GHz'in üzerine de çıkamayacak(Zaten çıkmıyor pek ayrı konu :D.) Bu yüzden benim kararım net, dokunmayacağım. Saatlerce render almıyorum makineda veya stres test falan uygulamıyorum. Bu işlemci de 3070 Laptop GPU ve hatta 3080 Laptop GPU için fazla fazla günümüzde yeterli bir işlemci.
Bu da GPU verileri, yarım kalmayalım:

Ekran görüntüsü 2023-02-18 115045.png

Turbo fan kapalı çünkü oyunda değilim. En soldaki anlık değerlere takılmayın, soldan ikinci en düşük, sağındaki en yüksek değerler. En sağdaki verilere takılmayın çünkü o ortalama değer, oyundan çıktıktan 10 dakika sonra falan aldım o ekran görüntüsünü, Turbo fan da kapalı, o şekilde düşünün.

Yeni konular

Geri
Yukarı