HP Omen 16 yüksek sıcaklıklarda çalışıyor

Hocam gerçekten çok teşekkürler. Dediğiniz gibi kitapları fanların altından alıp fanlara yer açtım. Fanları maksimum hızda çalıştırdığımda artık 90 ı neredeyse hiç görmedim ilk açılışta sadece 91 gördüm ardından tamamaen 80 85 arasında çoğunlukla 83 derece geçti. 30 dakika kadar izledim verileri. Ayrıca laptobun odadaki yerini değiştirdim. Gerçekten fanı maksimuma almam ve hava sirkülasyonunu düzenlememle 95 derece olan sıcaklıklarım 80 85 arasına kadar düştü. Bu fanları uzun vadede maximumda çalıştırmak zarar verir mi hocam? Ayrıca bu sıcaklık değerlerini Turbo Boost açık iken aldım. FPS kaybı da hiç yok. Tekrardan çok teşekkür ediyorum.
Rica ederim hocam.
Yazılımınızda hangi modlar mevcut ?
Fanları Turbo mod’da değil de bir düşük modda kullanırsanız hem fanların ömrü açısından hem de sesin daha az rahatsız etmesi açısından iyi olur.
Turbo boost açıkken normaldir bu değerler.
Tam performans açısından kapatmanızı çok tavsiye etmem fakat önümüz yaz ve sıcak havalar bizi bekliyor.
Eğer ki odanız çok sıcak oluyorsa laptopun sağlığı için ağır oyunlarda performans kaybını göze alarak turbo boost kapatabilirsiniz.
Onun haricinde sabit şekilde 90’ın üstüne çıkmadığı sürece korkmanızı gerektirecek bir durum yok.
Anlık 93-95’leri görebilirsiniz bu da doğaldır.

Rica ederim hocam.
Yazılımınızda hangi modlar mevcut ?
Fanları Turbo mod’da değil de bir düşük modda kullanırsanız hem fanların ömrü açısından hem de sesin daha az rahatsız etmesi açısından iyi olur.
Turbo boost açıkken normaldir bu değerler.
Tam performans açısından kapatmanızı çok tavsiye etmem fakat önümüz yaz ve sıcak havalar bizi bekliyor.
Eğer ki odanız çok sıcak oluyorsa laptopun sağlığı için ağır oyunlarda performans kaybını göze alarak turbo boost kapatabilirsiniz.
Onun haricinde sabit şekilde 90’ın üstüne çıkmadığı sürece korkmanızı gerektirecek bir durum yok.
Anlık 93-95’leri görebilirsiniz bu da doğaldır.
Güç modu olarak ECO, Balanced ve Performance modu var hocam. Blanced modu ve Performans modu arasındaki fark birinde GPU 80 watt birinde ise 120 watt çalışıyor. İşlemci sıcaklıkları yine aynı kalıyor. Fanları ise auto ve max. modda kullanabiliyorum. Ayrıca kendim manuel de ayarlayabiliyorum fakat ona şu anlık pek ellemedim. Masaüstünde zaten 40 45 derece olduğundan auto kullanıyorum. Fanlar açılmıyor bile. Dediğiniz gibi şu an Ankara'da hava 21 derece yazın sıcak olursa kapatırım.

Güç modu olarak ECO, Balanced ve Performance modu var hocam. Blanced modu ve Performans modu arasındaki fark birinde GPU 80 watt birinde ise 120 watt çalışıyor. İşlemci sıcaklıkları yine aynı kalıyor. Fanları ise auto ve max. modda kullanabiliyorum. Ayrıca kendim manuel de ayarlayabiliyorum fakat ona şu anlık pek ellemedim. Masaüstünde zaten 40 45 derece olduğundan auto kullanıyorum. Fanlar açılmıyor bile. Dediğiniz gibi şu an Ankara'da hava 21 derece yazın sıcak olursa kapatırım.
Oyunlarda zaten performans moduna geçersiniz hocam,fanlar da Auto’da kalabilir.
Şu anlık iyi duruyor.
Omen’dan memnun musunuz genel olarak?
Kasa malzemesi vs nasıl

Oyunlarda zaten performans moduna geçersiniz hocam,fanlar da Auto’da kalabilir.
Şu anlık iyi duruyor.
Omen’dan memnun musunuz genel olarak?
Kasa malzemesi vs nasıl
Kasa kalitesi olarak bence victus ve acerden iyi Asus ROG lerden daha düşük. Ekranı ise gerçekten mükemmel. Parlaklığı 380 nits e kadar çıkıyor sanırım. Ayrıca srgb%100. Şu anlık severek kullanıyorum hocam. Tek sıcaklıkta sorun yaşıyordum onu da büyük ölçüde hallettim sayenizde. Bataryası 280 watt ve gerçekten ağır. Taşınabilirlik açısından biraz sıkıntılı fakat bu özellikte bir laptop almak istediğimde maalesef bu ağırlıklar kaçınılmaz. Ayrıca MUX switch yok sanıyordum o da varmış.

Kasa kalitesi olarak bence victus ve acerden iyi Asus ROG lerden daha düşük. Ekranı ise gerçekten mükemmel. Parlaklığı 380 nits e kadar çıkıyor sanırım. Ayrıca srgb%100. Şu anlık severek kullanıyorum hocam. Tek sıcaklıkta sorun yaşıyordum onu da büyük ölçüde hallettim sayenizde. Bataryası 280 watt ve gerçekten ağır. Taşınabilirlik açısından biraz sıkıntılı fakat bu özellikte bir laptop almak istediğimde maalesef bu ağırlıklar kaçınılmaz. Ayrıca MUX switch yok sanıyordum o da varmış.
Teşekkür ederim hocam.
Bende de Rog Strix G16 var da belki omen ya da legion serisine geçebilirim o yüzden bilgi almak istedim.
Evet bu cihazlarda bu adaptör ve ağırlık normaldir😅
İntel işlemcili modellerde mux bulunuyormuş.
Forumda bir kullanıcı hakkında bilgi vermişti.
Güle güle kullanın hocam

Turbo Boost'u kapatıp oyunu ilk açılışta belli bir süre 75 77 derece arası gidiyor ardından 80 leri ve ilerisinde 85 dereceli görüyor hocam.

Masada kullanıyorum hocam. Tabanında hiçbir şey yok direkt masaya temas ediyor arkasında 1 karışlık mesafe var duvara karşı sağı ve solu açık.

GPU da 80 85 derecelerde 100 120 watt arası çalışıyor. İşlemci ise hep gördüğümde 60 watta çalışıyordu.
Altına hava alan tarzda bir şey koyabilirsiniz. Ya da direk laptop soğutucu alabilirsiniz. Benim laptobum da çok ısınıyordu, bunu soğutucu ile baya hafiflettim.
Bir de Geforce Experience kullanıyor musunuz?
Ben onu kullanmaya başladığımdan beri baya net düşüşler var sıcaklıklarda. Optimize edip oynayınca düşündüğünden çok daha fazla fark etti.
GPU konusunda zaten çok sıkıntı çekmiyordum ama CPU çok ısınıyordu.
Bu optimize edip oynamadan önce 97°C gördüğüm oluyordu, optimize edip oynadığımdan beri 80°C'yi geçmiyor. Ortalama 70°C'lerde takılıyor CPU. GPU zaten o civardaydı ve hala öyle devam ediyor.

(Bu arada Laptobum: 3050Tİ, i5 12500h HP Victus)

Altına hava alan tarzda bir şey koyabilirsiniz. Ya da direk laptop soğutucu alabilirsiniz. Benim laptobum da çok ısınıyordu, bunu soğutucu ile baya hafiflettim.
Bir de Geforce Experience kullanıyor musunuz?
Ben onu kullanmaya başladığımdan beri baya net düşüşler var sıcaklıklarda. Optimize edip oynayınca düşündüğünden çok daha fazla fark etti.
GPU konusunda zaten çok sıkıntı çekmiyordum ama CPU çok ısınıyordu.
Bu optimize edip oynamadan önce 97°C gördüğüm oluyordu, optimize edip oynadığımdan beri 80°C'yi geçmiyor. Ortalama 70°C'lerde takılıyor CPU. GPU zaten o civardaydı ve hala öyle devam ediyor.

(Bu arada Laptobum: 3050Tİ, i5 12500h HP Victus)
Teşekkürler hocam. Geforce Experience kurulu gözüküyor sistemde fakat hiç kullanmadım. Optimize edip deneyeceğim.

Sıvı metal termal macun kullanabilirisin ama riskli bir termal macundur kendisi çünkü elektriği iletiyor.
O işler benim boyumu aşar hocam :D

Hp omen 17 (4070) kullanıyorum auto fan 3500rpm 3100rpm arası gidip gelirken yüksek grafik isteyen oyunları witcher 3 next gen, Forza horizon 5 vb. 70 dereceyi asla geçmeyerek oynuyorum. Turbo boost olaayı açık tabiki. Ortalama 65 derecede oynuyorum oyunlarımı

Yeni alınan bir laptopta bu sıcaklıklar çok fazla CPU için 80ler bile fazla. Altını çiziyorum yeni alınan laptoplarda.
Kullandığım monster laptop da 1.5 sene oldu nerdeyse alalı CPU sıcaklığı Max 75 GPU ise Max 65i görüyor oyunlarda
HP Omen kaliteli bir model bu sıcaklıklar bence fazla hocam.

Üstelik turbo boost kapalıyken bu sıcaklıklar inanılmaz fazla.

Geri
Yukarı