HP Omen 16 yüksek sıcaklıklarda çalışıyor

Rita

Hectopat
Merhaba, 4 gün önce HP Omen 16 cihazı satın aldım fakat sistem masaüstünde ve günlük işlemlerde MUX açık iken ortalama 55 60 derece iken örneğin GTA 5 Online'da oyunu açar açmaz 90 hatta 100 dereceyi görüyor. İşlemcinin kendi sayfasında maksimum 105'e kadar sorun yok diyor fakat ben tereddüt ediyorum.
Sıcaklıkları düşürebilmek için işlemcinin Turbo Boost'unu kapattım haliyle 4 GHz'de çalışan işlemci 2.2 GHz'e kadar düştü ve performans kaybı yaşadım, masaüstünde dahi bu kaybı hissedebiliyorum. GTA 5 Online'da ise 120 140 FPS alırken 60 70 FPS'e kadar düştü. Merak ettiğim şu ben madem Turbo Boost kapatacaksam neden bu bilgisayara bu kadar para verdim? İkisinin bir orta ayarını tutturamaz mıyım? Turbo Boost kapatınca ise 80 85 derecelere kadar düşüyor. Bu anormal bir durum mu? Sizce iade etmeli miyim? Laptoplar oyun için değil diyeceksiniz haklısınız ben de ara sıra oynuyorum fakat bu durum canımı sıkıyor. Sizce 95 100 derece kullanmak sıkıntı yaratır mı?

İşlemci: i7 12700H.
Ekran kartı: RTX 3060.
RAM: 8x2 4800MHz DDR5.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıklar normale göre yüksek gibi duruyor.
Yani anormal bir durum mevcut.
Turbo boost kapatınca 70 derecelere kadar düşmesi gerekiyor.

Sıcaklıklar normale göre yüksek gibi duruyor.
Yani anormal bir durum mevcut.
Turbo boost kapatınca 70 derecelere kadar düşmesi gerekiyor.
Turbo Boost'u kapatıp oyunu ilk açılışta belli bir süre 75 77 derece arası gidiyor ardından 80 leri ve ilerisinde 85 dereceli görüyor hocam.

Oyun laptoplarında normal sıcaklıklar bunlar. Hava girişleri kapalıysa da yükselebilir.
Masada kullanıyorum hocam. Tabanında hiçbir şey yok direkt masaya temas ediyor arkasında 1 karışlık mesafe var duvara karşı sağı ve solu açık.

GPU da 80 85 derecelerde 100 120 watt arası çalışıyor. İşlemci ise hep gördüğümde 60 watta çalışıyordu.

Turbo Boost'u kapatıp oyunu ilk açılışta belli bir süre 75 77 derece arası gidiyor ardından 80 leri ve ilerisinde 85 dereceli görüyor hocam.

Masada kullanıyorum hocam. Tabanında hiçbir şey yok direkt masaya temas ediyor arkasında 1 karışlık mesafe var duvara karşı sağı ve solu açık.

GPU da 80 85 derecelerde 100 120 watt arası çalışıyor. İşlemci ise hep gördüğümde 60 watta çalışıyordu.
Laptopun altını yerden 3-5 cm yükselterek dener misiniz?

Kesinlikle iade et. Laptopun soğutması sorunlu. Benzer durumu arkadaş yaşadı oyuna girer girmez 95 dereceye geliyordu daha güçlü işlemcili başka laptop aldı 80 dereceleri geçmedi işlemci. 95 derecede oyunu oynarsın sorun olmaz ama bir süre sonra aşırı sıcak olması bileşenlere zarar verir laptopun ömrünü kısaltır.

Laptopun altını yerden 3-5 cm yükselterek dener misiniz?
Hocam dediğiniz gibi iki yanına kitap koyarak 5 cm yükselttim laptobu. Sıcaklıklarda bariz 10 derece düşüş yaşadım. Turbo Boost kapalıyken 80 85 derecelerden 65 e kadar düştü baya bir fark etti fakat turbo boost açıkken maksimum 5 6 derece farketti 97 100 dereceyken 88 92 arası sıcakıklara düşürdüm. Turbo boost kullanmam için sizce bunun normali nedir? hangi derecede olması gerekiyor?

Kesinlikle iade et. Laptopun soğutması sorunlu. Benzer durumu arkadaş yaşadı oyuna girer girmez 95 dereceye geliyordu daha güçlü işlemcili başka laptop aldı 80 dereceleri geçmedi işlemci. 95 derecede oyunu oynarsın sorun olmaz ama bir süre sonra aşırı sıcak olması bileşenlere zarar verir laptopun ömrünü kısaltır.
Arkadaşınız hangi laptopu aldı? İade etmeyi düşünüyorum eğer bu sorun ileri giderse 14 gün içerisinde. Çok fazla oyun oynamadığımdan normal kullanımda çok hissetmiyorum açıkcası sıcaklığı hatta canavar gibi çalışıyor. Oyuna girdiğimde farkettim dediğim gibi.

Asus tuf modeliydi. 6800h işlemci vardı. Üretici aynı cevabı verdi 105 dereceye kadar normaldir diye. Biraz araştırdık hiçte normal değilmiş. İade ederken ısınıyor demeyin tasarımı hoşuma gitmedi falan deyim. Servise gönderip sizi uğraştırmasınlar.

Hocam dediğiniz gibi iki yanına kitap koyarak 5 cm yükselttim laptobu. Sıcaklıklarda bariz 10 derece düşüş yaşadım. Turbo Boost kapalıyken 80 85 derecelerden 65 e kadar düştü baya bir fark etti fakat turbo boost açıkken maksimum 5 6 derece farketti 97 100 dereceyken 88 92 arası sıcakıklara düşürdüm. Turbo boost kullanmam için sizce bunun normali nedir? hangi derecede olması gerekiyor?

Arkadaşınız hangi laptopu aldı? İade etmeyi düşünüyorum eğer bu sorun ileri giderse 14 gün içerisinde. Çok fazla oyun oynamadığımdan normal kullanımda çok hissetmiyorum açıkcası sıcaklığı hatta canavar gibi çalışıyor. Oyuna girdiğimde farkettim dediğim gibi.
Fanlar hava alamadığı için laptop aşırı ısınıyor hocam.
Oyuna girdiğinizde kesinlikle altı yerden yüksek olsun ve fanların ızgaralarını kitapla kapatmamaya özen gösterin.
Turbo boost kapalıyken yaklaşık %10-20 ya da daha fazla performans kaybı yaşarsınız,özellikle online oyunlarda bu fark edilir derecede olur.
Artık orası sizin tercihinize kalmış.
AAA oyunlarda 80-90 arası dereceler normaldir.
Üstüne çıkarsa dikkat etmek gerekir.

Fanlar hava alamadığı için laptop aşırı ısınıyor hocam.
Oyuna girdiğinizde kesinlikle altı yerden yüksek olsun ve fanların ızgaralarını kitapla kapatmamaya özen gösterin.
Turbo boost kapalıyken yaklaşık %10-20 ya da daha fazla performans kaybı yaşarsınız,özellikle online oyunlarda bu fark edilir derecede olur.
Artık orası sizin tercihinize kalmış.
AAA oyunlarda 80-90 arası dereceler normaldir.
Üstüne çıkarsa dikkat etmek gerekir.
Hocam gerçekten çok teşekkürler. Dediğiniz gibi kitapları fanların altından alıp fanlara yer açtım. Fanları maksimum hızda çalıştırdığımda artık 90 ı neredeyse hiç görmedim ilk açılışta sadece 91 gördüm ardından tamamaen 80 85 arasında çoğunlukla 83 derece geçti. 30 dakika kadar izledim verileri. Ayrıca laptobun odadaki yerini değiştirdim. Gerçekten fanı maksimuma almam ve hava sirkülasyonunu düzenlememle 95 derece olan sıcaklıklarım 80 85 arasına kadar düştü. Bu fanları uzun vadede maximumda çalıştırmak zarar verir mi hocam? Ayrıca bu sıcaklık değerlerini Turbo Boost açık iken aldım. FPS kaybı da hiç yok. Tekrardan çok teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı