HP ProBook 430 G7 yüksek fan sesi çıkartıyor ve ısınıyor

sativartist

Femtopat
Daha fazla  
HP ProBook 430 G7 Intel Core i7 10510U 16 GB 512 GB SSD Intel UHD Graphics.

Bilgisayarımı alalı henüz 1 ay oluyor. Son bir haftadır bilgisayarı şarja taktığımda yüksek fan sesi ile çalışmaya başlıyor. Bu duruma çözüm olarak soğutma seçeneklerini pilde ve şarjda olmak üzere "edilgen" hale getirdim. Bundan sonra bu sorun biraz düzelir gibi oldu.
Ama sıcaklığa merak edip baktığımda Max CPU değerlerinde 99 derece ile karşılaştım ve bana normal gelmedi. (Sürekli bu sıcaklıkta değil.) Genelde 50 derece civarlarında oluyor. Sizce bu durum normal mi?

Ekran Görüntüsü (22).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Lehimler erimeden nasıl hala çalışıyor o sıcaklıkla anlamadım. Anormal bir durum var cihazınızda. 1 aylık olmasaydı termal macunu kurumuştur derdim ama 1 aylık cihazda bu sıcaklıklar normal değil. Cihazda performans modu gibi bir seçenek var mı bilmiyorum açık olabilir, şarja takınca başlıyor diyorsunuz. Şarj ünitesine bakmak gerekiyor. İşlemci, ekran kartı, anakart, RAM gibi ünitelere fazla voltaj gönderip ısınmalarını sağlıyor olabilir. Yüksek voltaj yüksek sıcaklık demektir.

Lehim erime sıcaklığı belirtilen sıcaklıkların neredeyse 2 katı.

İnce laptoplarda ısınma normal. İ7li olanlarda durum daha kötü bu nedenle i5li versiyonlardan performans olarak çok da ayrışamıyorlar kimi zaman.

Hem fanı kısıp hem sıcaklıkların iyi bir seviyede olması beklenemez.

Özetle sıcaklık için normal fan ayarlarını baz alman gerekir. Sisteminde zararlı yazılım, başka bir program, hatalı driver vs. varsa o da bahsettiğin fan hızına sebep olmuş olabilir. Ayrıca modele özgü fan sesi notebookcheck sitesinde belirtilmiş.

Kasım ayında gelen BIOS update'ini yüklemediysen yüklemen gerek, uzun bir fix listesine sahip.

Lehim erime sıcaklığı belirtilen sıcaklıkların neredeyse 2 katı.

İnce laptoplarda ısınma normal. İ7li olanlarda durum daha kötü bu nedenle i5li versiyonlardan performans olarak çok da ayrışamıyorlar kimi zaman.

Hem fanı kısıp hem sıcaklıkların iyi bir seviyede olması beklenemez.

Özetle sıcaklık için normal fan ayarlarını baz alman gerekir. Sisteminde zararlı yazılım, başka bir program, hatalı driver vs. varsa o da bahsettiğin fan hızına sebep olmuş olabilir. Ayrıca modele özgü fan sesi notebookcheck sitesinde belirtilmiş.

Kasım ayında gelen BIOS update'ini yüklemediysen yüklemen gerek, uzun bir fix listesine sahip.
Bıos update'ini bu olaydan sonra yaptım.Zararlı yazılım veya hatalı driverları nasıl tespit edebilirim.Şu an sınav dönemimde olduğum için bilgisayarı servise göndermek istemedim ve hala kullanıyorum bu şekilde kullanmaya devam bilgisayara zarar verir mi?
Lehimler erimeden nasıl hala çalışıyor o sıcaklıkla anlamadım. Anormal bir durum var cihazınızda. 1 aylık olmasaydı termal macunu kurumuştur derdim ama 1 aylık cihazda bu sıcaklıklar normal değil. Cihazda performans modu gibi bir seçenek var mı bilmiyorum açık olabilir, şarja takınca başlıyor diyorsunuz. Şarj ünitesine bakmak gerekiyor. İşlemci, ekran kartı, anakart, RAM gibi ünitelere fazla voltaj gönderip ısınmalarını sağlıyor olabilir. Yüksek voltaj yüksek sıcaklık demektir.
Hayır performans modu yok diye biliyorum ki genelde pil tasarrufunu max seviyeye çıkaracak şekilde kullanıyorum zaten.Bunun yanında sadece tarayıcı kullanıyorum.Lehim sıcaklığını hangi gösterge gösteriyor hocam?

Son düzenleme:
Önce fan ayarını normale alıp sonra
1. Boşta ve yükte görev yöneticisi performans sekmesinden işlemci seçiliyken bir görsel.
2. Aynı zamanlara ait HWMonitor işlemci sıcaklık görsellerini ekler misin?
3. Donanım aygıtlarında tanımsız bir aygıt yoksa ve driverları HP'den yüklediysen driver sorunu normal şartlarda yoktur.

Lehimle işin yok.

Önce fan ayarını normale alıp sonra
1. Boşta ve yükte görev yöneticisi performans sekmesinden işlemci seçiliyken bir görsel.
2. Aynı zamanlara ait HWMonitor işlemci sıcaklık görsellerini ekler misin?
3. Donanım aygıtlarında tanımsız bir aygıt yoksa ve driverları HP'den yüklediysen driver sorunu normal şartlarda yoktur.

Lehimle işin yok.
Hocam dediklerinizi uyguladım.
Not:2. ekran görüntüsünü alırken fan kuvvetli çalışıyordu ve 80 dereceleri de görüp iniyordu
Bunun yanında Cpu sıcaklığı anlık olarak çok yükseliyor ve daha sonra kuvvetli bir fan çalışmasıyla tekrar düşüyor ve bunu ara ara yapıyor.
En yüksek işlemci durumunu %100'den %80 çektim bugün ve max sıcaklık 66 dereceyi geçmedi.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (24).png
    Ekran Görüntüsü (24).png
    129,2 KB · Görüntüleme: 36
  • Ekran Görüntüsü (25).png
    Ekran Görüntüsü (25).png
    141,5 KB · Görüntüleme: 34
İşlemci çalışma yüzdesini %80'e getirirsen Turboboost hızlarına çıkmaz, i5/i7 almanın bir mantığı kalmıyor baz frekansta kullanacaksan.

Sistem boştayken sıcaklıklar gayet normal.
Yük altında yüksek ama ince kasaya i7 koyunca yansıması bu şekilde oluyor.

Sıcaklıklar için Intel XTU ya da Throttlestop ile undervolting uygulayabilirsin. İyi bir ayar tutarsa sıcaklıklarda düşüş sağlarken performansta kayıp da olmaz.

İkisinden birini seçmen gerek, ikisini de kurarsan profiller çakışır.

Undervolting senin için zor olacaksa ve throttlestop şayet işlemcindeki çekirdeklerin çarpanlarını düşürmene izin veriyorsa senin yaptığın max. çalışma yüzdesini düşürmek yerine tek çekirdek, çift çekirdek vs. çarpanlarını birkaç kademe düşürebilirsin.Sıcaklıkları düşürme sonrası test edersen makul sıcaklık değerleri için kaç kademe düşürmen gerektiğini saptayabilirsin.

Capture.JPG

Zaman ayırabilirsen undervolting çok daha iyi olur.

Son düzenleme:
İşlemci çalışma yüzdesini %80'e getirirsen Turboboost hızlarına çıkmaz, i5/i7 almanın bir mantığı kalmıyor baz frekansta kullanacaksan.

Sistem boştayken sıcaklıklar gayet normal.
Yük altında yüksek ama ince kasaya i7 koyunca yansıması bu şekilde oluyor.

Sıcaklıklar için Intel XTU ya da Throttlestop ile undervolting uygulayabilirsin. İyi bir ayar tutarsa sıcaklıklarda düşüş sağlarken performansta kayıp da olmaz.

İkisinden birini seçmen gerek, ikisini de kurarsan profiller çakışır.

Undervolting senin için zor olacaksa ve throttlestop şayet işlemcindeki çekirdeklerin çarpanlarını düşürmene izin veriyorsa senin yaptığın max. çalışma yüzdesini düşürmek yerine tek çekirdek, çift çekirdek vs. çarpanlarını birkaç kademe düşürebilirsin.Sıcaklıkları düşürme sonrası test edersen makul sıcaklık değerleri için kaç kademe düşürmen gerektiğini saptayabilirsin.

Eki Görüntüle 777103

Zaman ayırabilirsen undervolting çok daha iyi olur.
Evet frekans aralığı belirlemek bana da mantıksız geldi ama sorun çözülene kadar daha stabil halde tutması için yapmıştım.
Undervolt işlemini daha önce yapmadım hiç ne miktarda düşürmem gerektiğini de bilmiyorum bu işlemde ne gibi aksilikler doğabilir?Bu işlem garanti kapsamından çıkarır mı bilginiz var mı?Fotoğraftaki hangi uygulama bu arada.

Throttlestop.
Undervoltingin bir zararı yok zaten agresif bir voltaj düşürmesi yaparsan mavi ekran verir sistem. O nedenle her değer değişimi sonrası stres testine sokman gerekir. Biraz uzun iş.
Düşürmen gereken fix bir değer yok, her işlemci kendi içinde özeldir. Nette aratırsan işlemcini ve undervoltingi yapanların değerleri üzerinden aşağı ya da yukarı gidersin. Başkasının bulduğu değeri alıp direkt kullanmayıp kendi işlemcin için bulman gerek.

Throttlestop.
Undervoltingin bir zararı yok zaten agresif bir voltaj düşürmesi yaparsan mavi ekran verir sistem. O nedenle her değer değişimi sonrası stres testine sokman gerekir. Biraz uzun iş.
Düşürmen gereken fix bir değer yok, her işlemci kendi içinde özeldir. Nette aratırsan işlemcini ve undervoltingi yapanların değerleri üzerinden aşağı ya da yukarı gidersin. Başkasının bulduğu değeri alıp direkt kullanmayıp kendi işlemcin için bulman gerek.
Offset voltage kısmını ortada en üstte yer alan 5 seçenek için de -49.8 değerine çektim.Stres testlerle durumu kontrol edeceğim.Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı