Rehber Huawei laptop neden alınmamalı?

Kaynak atabilir misiniz incelemek istiyorum hocam? Dershaneye gitmem gerek kendim aramak isteyince direkt laptop modeli filan derken farklı işlemcilerle filan uğraşmam gerek zamanım yok şimdi o yüzden.

Yine çok uzun yazılmış notebookcheck de ama okuyamadım maalesef belirttiğim gibi dershaneye gideceğim ama artı yönlerine güçlü i9 performansı yazmışlar . Fazla kısıtlmaya girse bilmiyorum böyle bir şey yaparlar mıydı

Yoga ile D16 i9 arasında fiyat farkı fazla.
14s ile yakın ama benim için mesajlarımda D16 dan 14s çıkmaya gerek yok diye belirttiğim vardır.
-Kaynak attım aslında inceleme içinde yer alıyor benchmark'lar.
Dell Inspiron 7630 Benchmark Skorları

-Rus siteleri dahil her şeyi okudum, vardığım sonuçlarla zaten Huawei'den uzaklaştım.
-Üstte aldıkları puanlardan bahsettim zaten tam bir fecaat. Notebookcheck'de adamlar kendileri de yazmışlar i9'un ne kadar düşük performansta çalıştırıldığını (olması gerekenden 5000 puan az, -30%‼️). Hatta cihazın adaptörü olması gerekenden düşük W olduğundan bazı durumlarda adaptöre pil de destek atıyormuş⁉️🤭 100W adaptör takıp denemişler değişen bir şey olmamış.
-NotebookCheck'in D16 yorumu:

"The MateBook D 16 is technically outdated and much too expensive"
"Matebook D16 donanım olarak eski ve bir hayli pahalı."

-⚠️Yarı ayarda çalışan i9'u, 10 senelik teknoloji olan DDR4'ü hazmedebildiyseniz çeyrek asırlık USB ve HDMI standartlarına geçelim: 3 USB'nin biri bırakın Thunderbolt'u, USB 4'ü, 3.0 bile değil! USB 2.0! ( 2.0 çıkalı tam 24 yıl; 3.0 16 yıl; 3.1 11 yıl; 3.2 7 yıl oluyor!). Diğer 2 porttan biri 3.2 diğeri ise USB-C 3.2 (buna da şükür). HDMI standardı ise 15 senelik, kullanan cihazın kalmadığı 1.4🙂

Zaten D16'ya alternatif olarak Dell 7630'u önerdim. 14S'e alternatif Yoga Pro 7'yi. Ki bana kalırsa alternatif değil alınası, çok daha iyi cihazlar. Fark attıkları tek yer işlemcileri değil 🙂Hele Yoga'nın kasasını inceleme şansı bulan beni anlar, eski Iphone 6s kasaları gibi, yuvarlatılmış sert alüminyum. Ekranı vs. zaten şahane girmiyorum o kısma...👍

-Kaynak attım aslında inceleme içinde yer alıyor benchmark'lar.
Dell Inspiron 7630 Benchmark Skorları

-Rus siteleri dahil her şeyi okudum, vardığım sonuçlarla zaten Huawei'den uzaklaştım.
-Üstte aldıkları puanlardan bahsettim zaten tam bir fecaat. Notebookcheck'de adamlar kendileri de yazmışlar i9'un ne kadar düşük performansta çalıştırıldığını (olması gerekenden 5000 puan az, -30%‼️). Hatta cihazın adaptörü olması gerekenden düşük W olduğundan bazı durumlarda adaptöre pil de destek atıyormuş⁉️🤭 100W adaptör takıp denemişler değişen bir şey olmamış.
-NotebookCheck'in D16 yorumu:

"The MateBook D 16 is technically outdated and much too expensive"
"Matebook D16 donanım olarak eski ve bir hayli pahalı."

-⚠️Yarı ayarda çalışan i9'u, 10 senelik teknoloji olan DDR4'ü hazmedebildiyseniz çeyrek asırlık USB ve HDMI standartlarına geçelim: 3 USB'nin biri bırakın Thunderbolt'u, USB 4'ü, 3.0 bile değil! USB 2.0! ( 2.0 çıkalı tam 24 yıl; 3.0 16 yıl; 3.1 11 yıl; 3.2 7 yıl oluyor!). Diğer 2 porttan biri 3.2 diğeri ise USB-C 3.2 (buna da şükür). HDMI standardı ise 15 senelik, kullanan cihazın kalmadığı 1.4🙂

Zaten D16'ya alternatif olarak Dell 7630'u önerdim. 14S'e alternatif Yoga Pro 7'yi. Ki bana kalırsa alternatif değil alınası, çok daha iyi cihazlar. Fark attıkları tek yer işlemcileri değil 🙂Hele Yoga'nın kasasını inceleme şansı bulan beni anlar, eski Iphone 6s kasaları gibi, yuvarlatılmış sert alüminyum. Ekranı vs. zaten şahane girmiyorum o kısma...👍
Öncelikle hazmetmet filan hoş söylemler değil. Burada kavga etmiyoruz bilgi alışverişi yapıyoruz.

Maalesef bütçedeki cihazlar arasında çok seçenek var ve gözden kaçabiliyor bazı durumlar. Her cihazın ayrı testlerini bilmemiz mümkün değil. Daha çok Türk kaynaklarından ve bazı bellediğim yabancı kaynakların incelemesine yorumlarına ve illa forumda birkaç kullancı oluyor onların deneyimlerini referans alıyoruz kağıt üstündeki veriler ile birlikte. Bazen gözden kaçırdığımız şeyler olabiliyor.

Haklı olabilirsiniz müsait bir zamanımda detaylıca bakacağım kaynaklara. Bir kenara yazdım bu konuyu. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Öncelikle hazmetmet filan hoş söylemler değil. Burada kavga etmiyoruz bilgi alışverişi yapıyoruz.

Maalesef bütçedeki cihazlar arasında çok seçenek var ve gözden kaçabiliyor bazı durumlar. Her cihazın ayrı testlerini bilmemiz mümkün değil. Daha çok Türk kaynaklarından ve bazı bellediğim yabancı kaynakların incelemesine yorumlarına ve illa forumda birkaç kullancı oluyor onların deneyimlerini referans alıyoruz kağıt üstündeki veriler ile birlikte. Bazen gözden kaçırdığımız şeyler olabiliyor.

Haklı olabilirsiniz müsait bir zamanımda detaylıca bakacağım kaynaklara. Bir kenara yazdım bu konuyu. Bilgilendirme için teşekkür ederim.
-Yanlış anlaşılma olmasın, estağfurullah. Markanın cihazları görece uygun fiyatlı, şık tasarımlı; albenisi yüksek. Fakat bilgilendirmeye çalıştığım konu imajdan öte bütün. Maalesef ki araştırma yapmadan satın alınabilmeye çok müsait, manipülatif cihazlar Matebook'lar, tüm bu bahsettiğim algı oyunlarından ve fiyatın rekabetçi olmasından kaynaklı 👍
-Ben de ilk araştırma sürecimde cihazlara tav oldum, ardından gün geçtikçe uzaklaştım ve bunca şeyden ötürü marka gözümde yerle bir oldu. Biraz dokundurma yaparak, hicivli yazma sebebim sizle kavga ettiğimden değil, markaya olan sinirimden🙂
- HUAWEI: Myth vs Fact (Bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum firmanın kirli çamaşırları hakkında güzel bir kaynak.)
-
Did Huawei Ever Invent Anything? (Huawei hiçbir şey geliştirdi/icat etti mi? "Kısaca hayır.")
- Huawei's Failure: Quality Control in China is a Crapshoot (Huawei'nin başarısızlığı: Çin'de kalite kontrolünün berbatlığı)

Umarım başlık doğru kişilere ulaşır da farklı bir bakış açısı katmış olurum.

Huawei matebook d14 2023 aldım 6 ay kadar önce. Öncelikle bence alınmayacak bir cihaz değil. Bir iki sene önce matebook serisinin kasalarında bazı değişikliler yapmışlar. Önceki kasasını bilmiyorum ama bu kasası iyi. Ekranı, piyasadaki bu boyuttaki cihazlara göre ortalamanın üstünde bir kalitede. Gerek renkleri olsun gerek parlaklığı olsun (300 nit) gayet yeterli (Kendi fiyatına göre tabi ki).
Laptobun verdiği his de premium kalitede ve görüntüsü de gayet şık. Bu cihazı almadan önce zaten herhangi bir yerde gördüğüm huawei laptoplar gözüme çarpıcak şıklıktaydı. Daha önce 2 adet HP 1 adet asus tuf gaming laptop kullanmış biri olarak söylüyorum bunu. Şarzı da gayet iyi gidiyor. Yüzde yüzden sıfıra, wifi ve bluetooth açık, aynı anda office, internet tarayıcısı ve spotify açıkken, parlaklık da yüzde 30 40 civarındayken 3 saat civarı şarjı gidiyor. Eğer güç tasarruf modunda kullanırsanız daha da iyi gidiyor. Klavyesi gayet kaliteli ve sessiz.
Cihaz neredeyse hiç ısınmıyor ve fanlarından hiç ses gelmiyor. Bunlar cihazın iyi yanları. Gelelim beğenmediğim ve eksik bulduğum kısımlara. Cihazın dahili bir ekran kartı olmadığı için oyun zaten oynattırmıyor. Ama en azından 10 senelik oyunları oynamayı da bekliyor insan (Bu tabi ki işlemcinin intel i5 1240p olmasıyla alakalı). 10 yıllık oyunlara girseniz bile çok düşük fps lerde oynatıyor ve cihaz çok ısınıyor. Şarj olma süresi biraz uzun 0 dan yüze 3 saat civarında doluyor. Şarj adaptörü 45 w ve kablosu bana göre biraz kısa. Cihazın klavyesinde ışıklandırma yok. Ayrıca touch pad a tek bir kez basarken bazen algılamıyor gibi oluyor sebebini anlayamadım. En sıkıntılı yanı ise touch ID yani parmak izi sensörü. Bu touch paddeki ve parmak izi sensöründeki sorun galiba benim gibi bir kaç kişide daha var. İnternette iki kişi de daha parmak izi sensörü ile alakalı aynı sorunun olduğunu gördüm. Sorun şu, hemen hemen her 3 dokunuşumdan 1 ini ancak algılıyor parmak izi sensörü. Parmak izi algılanmadı sensörü temizleyin diyor. Ama temiz olduğunda da bunu diyor zaten. Bu sorun herhalde her cihazda yok.
Sonuç olarak cihazdan memnunum ben bu haliyle kullanımından bir sıkıntı duymuyorum çünkü parmak izi yerine pin ile açıyorum cihazı. Touch paddeki sorunsa sadece bazen oluyor, hatta belki sadece bir programda oluyor da henüz tam çözemedim. Bu tek tıklama sorunu dışında touch padin algılayışı falan gayet iyi. Belki de yazılımsal bir sorundur bunu bilemiyorum. Ancak bu cihazı ilerde değiştirmek için satacak olsam bu sorunları alan kişiye nasıl açıklayacağım. Ben bu şekliyle kullanabiliyor olsam da alan kişi için pek iç açıcı bir durum değil. Bu yüzden anlaşılan biraz fiyatı düşük tutacağım. Servise de gönderemedim çünkü hemen hemen her gün cihazı kullanmam gerekiyor. Servis i hakkında bir deneyimim yok.

@karabaston
Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Birçok cihaz kullanmış ve araştırmalarını derinlemesine yapmış; teknolojik cihazlar konusunda pimpirikli biri olarak bu rehberi yazdım, baştan sona okumanızı tavsiye ederim öncelikle.
-Ekran kalitesi gayet standart, hatta Zenbook 14 Oled gibi benzer fiyatta olan cihazların yanından geçemez.
-Huawei, verdiği nit değerini tutturamamış. (258)
-Konuyu komple okuduysanız Huawei Matebook'ların ne kadar şık, zarif ve albenili olduğundan zaten bahsediyorum. Mesele görüntüden biraz farklı...
-Batarya hile yapamayacakları kadar ortada olan bir komponent, kötü gitmesini hiç beklemem zaten 🙂 Bahsettiğim kaçamaklar kritik yerlerde ve gizli saklı 😁
-Yurtdışı incelemelerde ortalama sıcaklığın rakiplerine göre biraz yüksek olduğu yazılmış.
-Oyun oynatmama kısmı çok doğal ultrabook işlemcili modellerde Huawei adına bir eleştirim söz konusu bile olamaz.

Anlıyorum hocam. Sizin de incelemeniz için teşekkür ederim. Epey ya da cimri de 15.6 inç den küçük laptopları sıraladığınız da en alınabilecekler arasında çıkıyordu bu cihaz. Ben de bir arkadaş tavsiyesi ile aldım ayrıca. Maalesef aldığım dönemde zenbookla arasında 3 bin tl gibi büyük bir fark vardı, benzer işlemci seviyesinde olan modellerinde. Bir arkadaşım rahat taşınabilecek bir laptop arıyordu ona tavsiye ettim. O da aldı ve şu an o da memnun bu cihazdan. Memnun olmak cihazda ne aradığınıza göre değişir. Bu fiyat bandında özellikle 14 inç cihazlar arasında gayet alınabilir olduğunu düşünüyorum. Cihazın reklamını falan almadım xD. Nit konusu hakkında detaylı bilgim yok ama daha önce kullandığım 250 nit lik laptoplara göre daha parlak geldi bana. Belki de eski cihazlarım da 250 nit değerini tutturamamışlardır. Tabi ki bu laptopun parasının üzerine çıkabilecekler zenbook ya da mac denesinler ama bu paraya da bence bu alınabilir bir laptop. Saygılar...

Yeni konular

Geri
Yukarı