Hyundai Elantra Alınır mı?

Performans derken pist performansı demiyorum, en azından yaktığının hakkını verecek bir model olsun.
Tabii ki pist performansına göre söylemiyorum hocam :D. Yokuşlarda ve engebelerde yeterince performans sağlayabilmesi açısından diyorum. Mazda 3'e de bakıp yorumumu bildireceğim.

Hyundai markasının ürettiği araçlar aynı segmentte farklı modellerin hep gerisinde kalmıştır. Elantra güzel bir araç gibi görünüyor fakat bu işin bir de güvenlik ve konfor kısmı var. Bu konularda yıllardır eksik Hyundai. 3 yıldır VW Passat aracı kullanıyorum. Kaza yaptığımdan dolayı ikame araç olarak Hyundai Elantra vermişlerdi. İnanın bir hafta geçsin kendi aracıma bineyim diye dua ettim. İnanılmaz kötü bir yol tutuşu var. Hızlanma konusunda çok zayıf ki bu araçlar atmosferik daha atik olması gerekiyor. Konfor olarak ha bir leğenin içine su doldurup oturmak ha da Hyundai araçların koltuğuna oturmak. Hiç bir farkı yok. Orta ve boş paketlerde sert plastik kullanılıyor. Koltuk vücut sarma oranı çok düşük. Aerodinamik olarak C segment araç içinde belki de en kötüsü diyebilirim.

Tercih sizin ama VAG grubu araçlara da bakmanızı öneririm.

@Jira hibrit düşünüyorlarsa yine VW :D. Toyota'nın 1.8 hibritine MTV bayılıp 130 beygirle gitmektense Octavia ve Golf'te 1.4 turbo benzin hibrit olacak 204 beygir kombine güç çıkışlı. 1.8 atmosferik Toyota'dan hem vergisi hem yakıtı daha az. Bir yakınımda Passat 1.4 GTE hibrit vardı uzun yolda ortalama 1.5 litre yaktığını gördüm. Aynı motorlu ama hibrit olmayan A4 uzun yolda 5 civarı yakıyor.

Tabii ki pist performansına göre söylemiyorum hocam :D. Yokuşlarda ve engebelerde yeterince performans sağlayabilmesi açısından diyorum. Mazda 3'e de bakıp yorumumu bildireceğim.
Mazda 3'e şöyle bir göz gezirdim. Çok albenili duruyor, özellikle gösterge paneli tasarımını çok sevdim. Döşemeler de fena değil gibi, ama aracın ucuz olduğunu göz önünde bulundurursak ne kadar kalitelidir tartışılır. Ama genel anlamda cidden beğendim.

Asıl beni üzen kısmı yine motor oldu. 120hp 1.5 SKYAKTIV motoru var. Performans olarak diğer rakiplerine göre kötü.

Peugeot 508 1.6 180hp ilginizi çekebilir. Şehir içi 7, şehir dışı 4 litre yakıyor, değerler güce göre fena değil. Fiyatları bulamadım, birkaç ay öncesinin haberine göre 200-250 civarındaymış fiyatları. Şimdi nasıldır bilemiyorum.

Octavia ve Golf'te 1.4 turbo benzin hibrit olacak 204 beygir kombine güç çıkışlı.
Golf satıp Golf alacaklarını sanmıyorum. Octavia'ya bakılabilir bak. Bu yeni kasası Eylül'de çıkacak diyorsun. Ortalama fiyatı ne olur? Eylül'e bir şey kalmadı ama araç ülkeye gelene kadar fiyatlar ne olur kimse bilmez, beklemek mantıklı değil hiç...

VAG grubunu çok beğenmiyorum ama araçları incelemek lazım.
Peugeot 508 1.6 180hp ilginizi çekebilir. Şehir içi 7, şehir dışı 4 litre yakıyor, değerler güce göre fena değil. Fiyatları bulamadım, birkaç ay öncesinin haberine göre 200-250 civarındaymış fiyatları. Şimdi nasıldır bilemiyorum.
Bütçeyi aşıyor dolu paketler. Boş ve orta modellere bakılabilir ancak.

@Jira Hocam bizde Corolla 2020 Dream paket var bence C sınıfının en iyisi. Çok teknolojik en boş pakedinde bile bir sürü özellik var diye biliyorum. Megane asla önermem hem pahalı hem boş.

Bu fiyat segmentinde Hyundai seçmezdim açıkçası. Toyota, Honda ömürlük olur.

2012 Corolla, Eyüp'ün dik yokuşlarını dahi hafif bir gazla çıktı. Toyota da, kolay kolay motorda sıkıntı çıkartmaz.
Elektronik aksam konusunda hiçbir araba için garanti veremem.

Volkswagen Golf (yeni kasa) vardı hocamızda. Arıza çıkarttı mı, yolda kalıyordu araba. C segmenti için Volkswagen araçları tercih edilecekse, ya full/fullun bir aşağısı paket alınacak, ya da alınmayacak görüşündeyim.

Skoda Octavia'lar da birinci önerim. Hele ki, arkadaşınız biraz daha beklerse yeni Octavia'lar çok güzel. Beklemesi dahi tercih edilebilir.

Eniştem de 2014 full paket vardı. Otomatiği, performansı, gücü oldukça iyiydi.

Bu arada CVT şanzımanın kuru çift kavramalı, 6 ileri DCT'yi tokatlayacağını düşünüyorum
CVT performans olarak berbat bir şanzıman. Corolla 1.6 manuel modelinin 0-100 süresi 9.8 saniye, Corolla 1.6 CVT olanın ise 0-100 süresi 13-14 saniye.

Hibrit tercih edecek birinin zaten muazzam bir performans beklediğini sanmıyorum. Konfor odaklı ve yakıt masrafını düşürmek amaçlı bir yatırım yapar Hibrit Corolla alan
2.5 motorlu hibritler performans olarak iyi ama onlarında ülkede vergileri çok yüksek. Toyota modellerinin 1.2 Turbo ve 1.6 Atmosferik motorları da rakipleri kadar iyi değil. 1.2T motoru daha güçlü bir turbo motor olmalıydı bana göre. 1.6 Atmosferik motoru da Hyundai ve Honda gibi fena bir performansı olmayan motorlar düzlük performansı açısından.

DCT şanzıman çift kavrama olmasına rağmen hızlı bir şanzıman değil, DSG gibi değil. EAT8 çift kavrama olmamasına rağmen DCT'den hızlı.
Turboşarjlı ve küçük hacimli motorları Japonlar her zaman kullanmıştır.
Günümüz modellerinde turbo motor kullanmıyor Japonlar genel olarak burada yanlışlık yok, çok nadir kullanıyor, hiç turbo yok demiyorum zaten. Almanlar Atmosferik motoru bıraktı kullanmıyorlar neredeyse Japonların da bunu yapması lazım.

Ayrıca 1.6 atmosferik motordan 140 beygir civarı üretmek günümüz motor teknolojisiyle zor değil. Yapılmama sebebi belli, ama zor değil. Mazda dizelden az yakan yüksek torklu motor üretebiliyorsa çok da kolay yapılır
Skyactive-X motorları Mazda'nın güzel onları biliyorum. Maliyetler yüzünden diye düşünüyorum herhalde Atmosferik motorda yüksek tork ve yüksek beygir olan motorlar geliştirilmiyor. Bu Japonların genel olarak Atmosferik motorları çok uzun süredir aynı güç olarak fazla bir geliştirme yok. Mesela Corolla 1.6 Atmosferik 10 yılı belki aşıyor çıkan her Corolla da bu motor seçeneği var.

Japonların diğer firmalarla rekabet etmesi için turbo motor, yol tutuş, konfor ve malzeme kalitesi gibi konularda güzel adımlar atması gerek.

Son düzenleme:
Skyactive-X motorları Mazda'nın güzel onları biliyorum. Maliyetler yüzünden diye düşünüyorum herhalde Atmosferik motorda yüksek tork ve yüksek beygir olan motorlar geliştirilmiyor. Bu Japonların genel olarak Atmosferik motorları çok uzun süredir aynı güç olarak fazla bir geliştirme yok. Mesela Corolla 1.6 Atmosferik 10 yılı belki aşıyor çıkan her Corolla da bu motor seçeneği var.

Japonların diğer firmalarla rekabet etmesi için turbo motor, yol tutuş, konfor ve malzeme kalitesi gibi konularda güzel adımlar atması gerek.
Belki Türkiye pazarında turbolu motorlar sunulmuyordur. Belli başlı modeller dışında birçok Japon aracı turbo motor ile geliyor. Genelleme yapıyorum, sadece C sınıfı araçlar için değil.

Corolla dizel turbolu. Silvia motor seçeneklerinin çoğu turbolu. Honda Civic turbo motor seçeneği var (Type-R da turbolu). Nissan X-Trail, Qashqai vs. turbolu. Subaru modellerinin çoğu turbolu... diye gidiyor. Japon araçlarının çoğunda turbo var hocam. Atmosferik olanlar şehir kullanımı ve tassaruf isteyenler için. Yoksa Japonların turbo sevgisi tartışılmaz.

Golf satıp Golf alacaklarını sanmıyorum. Octavia'ya bakılabilir bak. Bu yeni kasası Eylül'de çıkacak diyorsun. Ortalama fiyatı ne olur? Eylül'e bir şey kalmadı ama araç ülkeye gelene kadar fiyatlar ne olur kimse bilmez, beklemek mantıklı değil hiç...
Yeni kasası çıktı zaten hocam, Eylül'de Türkiye'ye lansman özel fiyatıyla giriş yapacak. Kamiq 1.0 TSI şu an 235 1 ay önce lansmanda 198'di, Scala 1.0 TSI da lansmanda 189'du şimdi 199. Onu kaçırmasınlar yanı eğer Skoda alacaklarsa. Fiyat olarak da beklentim 210-220 gibi bir fiyattan başlar, 270-290'a kadar gider motora göre, çünkü lansmanda gelenler zaten direkt üst donanım oluyorlar.

Geri
Yukarı