i3 6100 düşük performans sorunu

Yusuf Cevizci

Kilopat
Daha fazla  
İşlemcim son zamanlarda oyun içinde sürekli %85-100 arasi kullanılıyor. Grafikleri en yüksege çeksem bile kullanımı düşürmeyi başaramadim. Örneğin BF4'te ultra ayarlarda rahatlıkla 60-80 FPS arası performans alırken, şu an 40'ı zor görüyorum. Oyun içi islemci kullanımı 85-90, ekran kartı kullanımı ise 50-60 arası seyrediyor. Bu performans kaybının sebebi, güvenlik açığı güncellemesi midir? Buna bir çözüm yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Güvenlik açığı güncellemesi performansınızı etkilemez.
Sürücüler güncel değilse güncelleyin. Ayrıca Görev Yöneticisi üzerinden işlemciyi kullanan farklı bir yazılım var mı onu kontrol edin.
Sıcaklık durumlarını da belirtin.

Güvenlik açığı güncellemesi performansınızı etkilemez.
Sürücüler güncel değilse güncelleyin. Ayrıca Görev Yöneticisi üzerinden işlemciyi kullanan farklı bir yazılım var mı onu kontrol edin.
Sıcaklık durumlarını da belirtin.
%30'luk performans kaybı yaşatabileceği söyleniyordu o yüzden sordum. Sürücüler güncel ve sıcaklık değerleri 70'e yaklaşmıyor. Oyuna girmeden hemen önce, arkaplanda çalışan herşeyi kapatıp giriyorum zaten.

Sistem sürücülerinde sıkıntı yok.
Bazı uygulamaların güncellemeleri mevcut. Chrome, CCleaner.
Kasanın iç bakımı yapılmadıysa toz temizliği, termal macun yenilemesi yaptırın.
Oynadığınız oyunlarda optimizasyon sorunları var ise ayarları düşürün.

Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Windows Defender Güvenlik Duvarı\Varsayılanları geri yükle sekmesini açın. Windows Güvenlik duvarını sıfırlayın. Güvenlik duvarını kapatmayın.

Screenshot_1.png

Game DVR kapatın. Oynadığınız oyunların ''exe'' dosyalarına Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakın. Özellikle ani düşen FPS sorunlarını ortadan kaldırıyor.
[Çözüm] Windows 10 Fall Creators Update Oyunlarda ve Tam ekranda sorunlar
Windows 10'da Xbox DVR Nasıl Devre Dışı Bırakılır? - Technopat

Screenshot_2.png

Sistem sürücülerinde sıkıntı yok.
Bazı uygulamaların güncellemeleri mevcut. Chrome, CCleaner.
Kasanın iç bakımı yapılmadıysa toz temizliği, termal macun yenilemesi yaptırın.
Oynadığınız oyunlarda optimizasyon sorunları var ise ayarları düşürün.

Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Windows Defender Güvenlik Duvarı\Varsayılanları geri yükle sekmesini açın. Windows Güvenlik duvarını sıfırlayın. Güvenlik duvarını kapatmayın.

Eki Görüntüle 287139

Game DVR kapatın. Oynadığınız oyunların ''exe'' dosyalarına Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakın. Özellikle ani düşen FPS sorunlarını ortadan kaldırıyor.
[Çözüm] Windows 10 Fall Creators Update Oyunlarda ve Tam ekranda sorunlar
Windows 10'da Xbox DVR Nasıl Devre Dışı Bırakılır? - Technopat

Kasanın iç bakımı yeni yapıldı. Ekran kartı ve işlemcinin termal macunlarını yeniledim. İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim. İyi günler. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı