İ3 6100 Tabanlı Sistemde Düşük Performans Sorunu

Mutcan

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı daha yeni topladım. 2 gün oldu kullanmaya başlayalı ama nerdeyse eski 5 yıllık dizüstü bilgisayarım gibi. Bir klasör açmak bile 5-6 saniye civarı sürüyor görev yöneticisi, denetim masasını filan 1-2 dakikayı bulduğu oluyor. Genelde görev yöneticisini açınca cevap vermiyor sonra kendine geliyor. O kadar muazzam bir sistem değil ama yine de bu kadar yavaş ve ağır olması normal değil gibi geliyor bana. Oyun oynarken sorun yok gibi League of Legends ortalama 250 FPS alıyorum en yüksek ayarlarda. Counter Strike Global Offensive de ara ara takılmalar var, kasmalar oluyor, bazen 5-6 saniye donuyor. Neden kaynaklanıyor hiçbir fikrim yok. Bazen gecikme sürelerinin uzadığı da oluyor bazen de tıklar tıklamaz direk açıyor.

Sistem

Anakart : MSİ H110m Pro-VD
İşlemci : İntel İ3 6100 3.7 Ghz
Bellek : Corsair Ripjaws DDR4 8 GB 2400
Ekran Kartı : MSİ R7 370 2G 2GB 256bit
Windows 8 Pro

Anakart ve ekran kartının kutularının içinden CD ile bütün driverları kurdum. BIOS da güncelledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
500w'ın yetmesi lazım. HDD'en de tam olarak benim almak istediğim model. Arkadaşların da dediği gibi Driverları indirdikten sonra bir de HDD'yi kontrol etmen daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. EĞer HDD'de bir sıkıntı varsa zaten yeni almışsın hemen ya iade eder ya da değiştirirsin.

İşlemci ısınızı ölçüp değerleri bizle paylaşır mısınız? Belki soğutma konusunda bir sıkıntı vardır.

Sorun yüksek ihtimal HDD ve Driver'larda.
HDD de sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim ? Driverları indirmeye başlıyorum.

500w'ın yetmesi lazım. HDD'en de tam olarak benim almak istediğim model. Arkadaşların da dediği gibi Driverları indirdikten sonra bir de HDD'yi kontrol etmen daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. EĞer HDD'de bir sıkıntı varsa zaten yeni almışsın hemen ya iade eder ya da değiştirirsin.

Az önce işlemci ısısına bakmaya çalışırken iki defa dondu sadece fare imlecini hareket ettirebiliyordum hiçbir komuta cevap vermiyordu. Ekran kartının ve Bios un internetten indirip kurdum ama bir değişim olmadı henüz. Sorun işletim sistemin de olabilir mi Windows 7 kursam bir değişim olur mu acaba. Birde sorunun HDD de olduğunu anlamanın bir yolu var mı ? Gittikçe daha da yavaşlıyor gibi. Sorun anakart ın ısınması galiba.

Dosya Ekleri

• asdsadadssad.png
    asdsadadssad.png
    14,2 KB · Görüntüleme: 163
Benim bildiğim tek yol HD tune programı ile HDD'yi test edip bad sector var mı diye bir bakmak. başka bir yolu var mı şahsen bilmiyorum. Ben de eski HDD'mi daha geçen günlerde bu şekilde tarattım. Kolay bir işlem yani.

Evet HDD vs diyorduk lakin sorun anakart olabilir yahu 112 derece nedir ? Tecrübeli arkadaşlar el atsalar iyi olacak. Umarım bir an önce sorununuz çözülür.

PCH'ın veya Kuzey Köprüsü siz ne diyorsanız, üstündeki pasif soğutmayı çıkarıp termal macun yenileyin diyeceğim ama sistem yeni, siz kontrol edin macun falan varmı diye. Bir de kasa içindeki hava akışını sağlayın diyeceğim ama hava akışı kötü olsa diğer parçalar o kadar soğuk olmaz. Macun işi işe yaramazsa servise götürmekten başka çare gözükmüyor gibi. Cidden çok fazla ısınmış anakartın yongası.

PCH'ın veya Kuzey Köprüsü siz ne diyorsanız, üstündeki pasif soğutmayı çıkarıp termal macun yenileyin diyeceğim ama sistem yeni, siz kontrol edin macun falan varmı diye. Bir de kasa içindeki hava akışını sağlayın diyeceğim ama hava akışı kötü olsa diğer parçalar o kadar soğuk olmaz. Macun işi işe yaramazsa servise götürmekten başka çare gözükmüyor gibi. Cidden çok fazla ısınmış anakartın yongası.
Evet HDD vs diyorduk lakin sorun anakart olabilir yahu 112 derece nedir ? Tecrübeli arkadaşlar el atsalar iyi olacak. Umarım bir an önce sorununuz çözülür.

Şu an bu sorunun kaynağı anakart diyebilir miyiz ? Yoksa başka bir nedeni daha var mıdır ? Kasanın kendi fan ı mevcut şuan daha iyi bir fanla çözülecek türden bir sorun mu yoksa anakart genel olarak mı sorunlu ?

İşlemci soğutucuyu sorunsuz yerine oturttuğuna eminmisin.
Evet kontrol ettim. Ancak kasadan rahatsız edici bir ses geliyor işlemci fanı veya kasanın fanı diye düşünmüştüm ama az önce sabit diskin de ses rahatsız edici ses çıkardığını okudum ne kadar doğru bilmiyorum HD tune dan başka kullanabileceğim program var mı ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı