i5 1035G1 işlemci %40 kullanımı geçmiyor

doguzkaan

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Lefinat
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Güç ayarları yüksek performansa ayarlanmış olmasına rağmen işlemci oyunlarda %40 falan kullanılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Capture.PNG

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    23,1 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlarda zaten %40 kullanılıyor ve işlemcinin frekansını da yükseltmek istiyorum haklı olarak.
Frekans yükseltmek derken? İşlemciniz hız aşırtma için uygun değil. Boost teknolojisi de varsa otomatik yapıyordur ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. İşlemci kullanımı %100 olduğu zaman oyunlarda ani takılmalar ve FPS droplar gözlemlenebilir. %40 olması sizi yanıltmasın yani. Ekran kartı %100 olursa daha iyi.

Oyunlarda zaten %40 kullanılıyor ve işlemcinin frekansını da yükseltmek istiyorum haklı olarak.
Siz sanırım olayı yanlış anlamışsınız. Eğer işlemci %100 kullanılıyor ise o zaman işlemci frekansı yükseltmek işe yarar ama şu an işlemciniz %40 kendini kullanarak sizin yaptığınız işlemleri karşılayabilmekte. Yani siz işlemci hızını turbo hızına sabitlerseniz kullanım daha da düşecek. Ek olarak şarj ömrü daha kısa olacak. Yani eğer işlemciniz %100 kullanılıp ekran kartınız %40 olsa idi o zaman işlemci ekran kartına yetişemiyor olacaktı. Ama şu an %40 gücü ile yaptığınız işleme yetişebilmekte.

Frekans yükseltmek derken? İşlemciniz hız aşırtma için uygun değil. Boost teknolojisi de varsa otomatik yapıyordur ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. İşlemci kullanımı %100 olduğu zaman oyunlarda ani takılmalar ve FPS droplar gözlemlenebilir. %40 olması sizi yanıltmasın yani. Ekran kartı %100 olursa daha iyi.
Aslında asıl amacım işlemcinin frekansını 1ghz den 3.6 ghz ye çekmek. Yüksek performansa aldığımda olması gerekiyordu ama olmadı.
Yani maksimum frekans kullanmak istiyorum.

Dostum sen ilerleyişi yanlış yapıyorsun. Aynı şeyi tekrar yazayım. Masaüstünde iken baktığında işlemci ve ekran kartı kullanımın düşük gözükür, oyun ortasında alt tab yapmak sağlıklı bir kontrol yöntemi değil. MSI Afterburner kurup oyun esnasında kontrol etmen lazım. Bu şekilde kaç GHz'de çalıştığını görürsün. Benim işlemcim i5-9400F şu an 1.5 GHz'de çalışıyor çünkü boşta. Oyun sırasında 3.9 GHz'e boostluyor kendini. Senin işlemcin de muhtemelen böyledir.

Dostum sen ilerleyişi yanlış yapıyorsun. Aynı şeyi tekrar yazayım. Masaüstünde iken baktığında işlemci ve ekran kartı kullanımın düşük gözükür, oyun ortasında alt Tab yapmak sağlıklı bir kontrol yöntemi değil. MSI Afterburner kurup oyun esnasında kontrol etmen lazım. Bu şekilde kaç GHz'de çalıştığını görürsün. Benim işlemcim i5-9400F şu an 1.5 GHz'de çalışıyor çünkü boşta. Oyun sırasında 3.9 GHz'e boostluyor kendini. Senin işlemcin de muhtemelen böyledir.

Affedersiniz bayağı geç cevap verdim ama bir şeyler deniyordum. Biraz kurcaladıktan sonra fark ettim ki sadece oyun açıkken 1 GHz'ye düşüyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
@doguzkaan Oyun açıkken 1 GHz'e düşmüyordur. Siz yazdıklarımı okumuyorsunuz. Dediğim yöntemle kontrol ettiniz mi?
MSI Afterburnerın frekans gösterme özelliğini bulamadım. İnternetten bakınca 4.4 sürümünde eklendi yazıyodu ama sizin attığınız. 4.6.2 sürümünü indirmeme rağmen yoktu
Ve internetten baktığım testlerle de çelişiyor işlemci

MSI Afterburner'ın frekans gösterme özelliğini bulamadım. İnternetten bakınca 4.4 sürümünde eklendi yazıyordu ama sizin attığınız. 4.6. 2 sürümünü indirmeme rağmen yoktu.
Ve internetten baktığım testlerle de çelişiyor işlemci.
Ayarlar > İzleme > CPU Clock seçeneğine tıklayın (1-2-3 diye sıralı ise aynı seçenek en alttakini seçin) ve "OSD'de göster" seçeneğini işaretleyin.

Bu şekilde olmalı:
MSI Afterburner cpu hız gösterme.png

Yeni konular

Geri
Yukarı