i5 10500H laptopta CS2 oynanırken takılmalar oluyor

kivansteiger

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle hepinize selam. Gaming laptop kullanıyorum. CS2'de yaklaşık birkaç aydır bir sorunla karşı karşıyayım. Oyunum normal akışta giderken birden 10FPS'ye kadar düşüyor. Birkaç saniye oyunum kasıyor ve daha sonrasında normale dönüyor. Normal dediğime bakmayın her türlü ayar kombinasyonunu denememe rağmen oyunum akıcılaşmıyor. Oyunu 4:3 oynuyorum her türlü ayarı denedim fakat her zaman hem FPS düşmesi yiyorum hem de akıcı oyun deneyimini sağlayamıyorum. Artık bırakasım geliyor şu illet oyunu.
ASUS TUF Gaming F15 FX506LHB-HN323
Intel i5 10500H - 8 GB DDR4 RAM - GTX1650 4 GB - 144Hz.
Sistem özelliklerim detaylı olarak aşağıdaki görseldeki gibidir.

Ekran Alıntısı.PNG

Sıcaklıklar ne durumda? 8 RAM'de yetersiz.
Yük esnasında GPU sıcaklığım 75-80larda takılırken CPU sıcaklığımı maksimum 97-98lerde bile gördüm. Ram takviyesi yapmayı düşünüyorum fakat bu aralar durumum pek iyi değil. Daha sonralara ertelemiştim.
Bu sıcaklıklar oyunu açtıktan 3-5 dakika sonra oluşan sıcaklıklar
Adsız.png

Yük esnasında GPU sıcaklığım 75-80larda takılırken CPU sıcaklığımı maksimum 97-98lerde bile gördüm. Ram takviyesi yapmayı düşünüyorum fakat bu aralar durumum pek iyi değil. Daha sonralara ertelemiştim.
Bu sıcaklıklar oyunu açtıktan 3-5 dakika sonra oluşan sıcaklıklar
Eki Görüntüle 2170742
3-5 dakika içinde 97-98 derece hiç normal değil. Muhtemelen hem RAM yüzünden hem işlemcinin ısınması yüzünden drop yiyorusunuz. Laptopu temizleyip macun yenilemesi yapın.

Hocam garanti devam ediyor ise servise yollayın macun değişimi yapılsın onun dışında Armoury Crate yerine Ghelper kullanmanızı tavsiye ederim.

1713309572749.png

Ekstra sekmesinden çalışan ASUS hizmetlerini durdurabilirsiniz. Program sadece ASUS System Control Interface'e ihtiyaç duyuyor. Çok büyük bir fayda sağlamaz ama yapabilecekleriniz şu anlık bunlar. RAM tek kanal çalışıyor, RAM takviyesi maalesef şart. Windows optimizasyon yapmak isterseniz CTT windows debloat PowerShell komutuyla laptop için olan optimizasyonu gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. İyi sosyaller.

Arkadaşlar öncelikle hepinize selam. Gaming laptop kullanıyorum. CS2'de yaklaşık birkaç aydır bir sorunla karşı karşıyayım. Oyunum normal akışta giderken birden 10FPS'ye kadar düşüyor. Birkaç saniye oyunum kasıyor ve daha sonrasında normale dönüyor. Normal dediğime bakmayın her türlü ayar kombinasyonunu denememe rağmen oyunum akıcılaşmıyor. Oyunu 4:3 oynuyorum her türlü ayarı denedim fakat her zaman hem FPS düşmesi yiyorum hem de akıcı oyun deneyimini sağlayamıyorum. Artık bırakasım geliyor şu illet oyunu.
ASUS TUF Gaming F15 FX506LHB-HN323
Intel i5 10500H - 8 GB DDR4 RAM - GTX1650 4 GB - 144Hz.
Sistem özelliklerim detaylı olarak aşağıdaki görseldeki gibidir.

Eki Görüntüle 2170735

Throttle nedenine bakmak lazım, yüksek ihtimalle thermal throttle yiyiyorsunuz. Zaten kronik ısınma sorunu var F15'lerin. Termal macun değişseniz bile pump out yapma ihtimali yüksek, ondan UV öneririm, aynı işi daha az W çekerek yapacak, ve dolayısıyla sıcaklıklar düşecektir. ThrottleStop indirin TS bench yapın Limits TPL ve FIVR sekmelerini atın.

Laptop'un altına kitap koymayı dene, sıcaklık düşmez ise GHelper'den CPU desteğini kapat. Olayın TUF ile de alakası yok, kendinizi üzmeyin. Çoğu Acer kullanıcısında da, Victus kullanıcısında da bu tür sorunlar olabiliyor.

Bu arada bu sıcaklıklar W11'e geçince düşüyor. Nitro 5'te Windows 10 da CS 2 EA FC gibi oyunlarda cihaz kendini 92'ye sabitliyordu W11 geçince bu durum bitti.

W11 kullanırken Windows 10'un daha optimize olduğunu söylediklerinden dolayı tekrardan Windows 10'a geçtim. O dönemde pek sıcaklık durumumun olduğunu hatırlamıyorum fakat sizce tekrar W11'e geçmek çözüm olabilir mi? Çözüm bulamazsam deneyeceğim. Teşekkürler.

Laptop'un altına kitap koymayı dene, sıcaklık düşmez ise GHelper'den CPU desteğini kapat. Olayın TUF ile de alakası yok, kendinizi üzmeyin. Çoğu Acer kullanıcısında da, Victus kullanıcısında da bu tür sorunlar olabiliyor.
CS gibi oyunlar CPU bazlı diye biliyorum. Desteği kestiğimde oyunun iyice kötüleşme durumu olabilir mi sizce?

Geri
Yukarı