i5 11400F frekansı nasıl sabitlenir?

PandaLes

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, i5 11400F İşlemcisinin kullanıyorum ve frekans sabitlemesi yapmak istiyorum. Boştayken 2.60 GHz'de çalışıyor. Turbo'da 4.40 GHz'de çalışıyor. Mesela ben bu frekans hızlarını nasıl 2.60 --> 2.90 GHz yapıp Turbo'da ise 4.40 -->3.60 GHz/ 4.40 --> 4.00 GHz yapabilirim? Bunun bir uygulaması var mı? Detaylı olarak anlatan bir video var mı? Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim. ^^

Son düzenleyen: Moderatör:
İstediğiniz şey için ThrottleStop uygulaması ile yapılabiliyor diye hatırlıyorum. Güç planını düzenle kısmından yapmanızı önermem çünkü en yüksek işlemci hızını 100'den 99'a çekerseniz Turbo kapanıyor tamamen.

QuickCPU veya ThrottleStop ile yapabilirsin ama onun yerine maksimum frekansı değiştirmeni öneririm. Yapmak istiyorsan PowerShell'i yönetici olarak açıp şu kodu gir:

powercfg -attributes SUB_PROCESSOR 75b0ae3f-bce0-45a7-8c89-c9611c25e100 -ATTRIB_HIDE

Denetim masası güç seçenekleri kısmına gelip herhangi bir planı seçip gelişmiş ayarlara gir. "En Yüksek İşlemci Frekansı" ayarı gelmiş olması lazım. Hangi frekansa sabitlemek istiyorsan onu girebilirsin

QuickCPU veya ThrottleStop ile yapabilirsin ama onun yerine maksimum frekansı değiştirmeni öneririm. Yapmak istiyorsan PowerShell'i yönetici olarak açıp şu kodu gir:

powercfg -attributes SUB_PROCESSOR 75b0ae3f-bce0-45a7-8c89-c9611c25e100 -ATTRIB_HIDE

Denetim masası güç seçenekleri kısmına gelip herhangi bir planı seçip gelişmiş ayarlara gir. "En Yüksek İşlemci Frekansı" ayarı gelmiş olması lazım. Hangi frekansa sabitlemek istiyorsan onu girebilirsin
Dostum gerçekten çok teşekkür ederim ya aylardır aradığım şeyi sayende buldum çok minnettarım. O dediğin yere başka hangi kodları yazarsam bir şeyler daha eklenir peki? en düşük işlemci frekansı gibi mesela

Dostum gerçekten çok teşekkür ederim ya aylardır aradığım şeyi sayende buldum çok minnettarım. O dediğin yere başka hangi kodları yazarsam bir şeyler daha eklenir peki? en düşük işlemci frekansı gibi mesela
Öyle bir kod bildiğim kadarıyla yok fakat ayrı ayrı güç planları oluşturup hepsi için farklı frekans değerleri ayarlayabilirsin.

Güç planı oluşturup yine aynı şekilde gelişmiş ayarlardan maksimum işlemci frekansını ayarlayabilirsin. Oyun için maksimum frekansı 0'a ayarlarsın böylece işlemci turbo frekansında tam performans çalışır. Günlük işler için farklı bir güç planı seçip maksimum frekansı 2500 yaparsın işlemci gereksiz yere fazla güç kullanıp ısınmaz.
Screenshot_1.png

Güç planı oluşturup yine aynı şekilde gelişmiş ayarlardan maksimum işlemci frekansını ayarlayabilirsin. Oyun için maksimum frekansı 0'a ayarlarsın böylece işlemci turbo frekansında tam performans çalışır. Günlük işler için farklı bir güç planı seçip maksimum frekansı 2500 yaparsın işlemci gereksiz yere fazla güç kullanıp ısınmaz.
Eki Görüntüle 1879237
Onu anlatım zaten yine de teşekkür ederim ama bak ben de bunlar var işte. Bunlardan hangisini kullanarak en düşük işlemci frekansını 2.60 GHz'den 2.90 GHZ'e alabilirim? (Görsel biraz büyük kusura bakma)

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (100).png
    Ekran Görüntüsü (100).png
    2,4 MB · Görüntüleme: 21

Geri
Yukarı