i5 11400F işlemci frekansı 3.4GHz'i geçmiyor

Emma Stone

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
i5 11400F işlemcisi 3.4GHz'i geçmiyor. İşlemciyi %100 yüke soktum fakat hala 3.47GHz. Stok fan takılı işlemcide. BIOS'tan bir ayar mi yapmam gerekli? Anakartım: BIOSTAR H510M/E 2.0.
@Recep Baltaş

Turbo Boost açık mı BIOS'tan ona bak ama 11400F stok fanla kullanmayın çok çabuk ısınır o soğutucu ile zaten maksimum hızlarında fazla çalışamaz ısıdan dolayı hızı düşer, anakartta zaten çok sağlam değil VRM'ler açıkta

Kısaca 11400F'ü Full hızda kullanmak istiyorum diyorsan kule tipi soğutucu alacaksın ve kasanın hava akışı iyi olacak VRM'ler çok ısınırsa özellikle yazın işlemci hız düşürür sürekli.

Hocam demeyi unutmuşum. BIOS da tweaker kısmına girdikten sonra CPU ratio modun karşısındaki Auto'yu all cores olarak seçtikten sonra alt tarafta iki sekme çıkıyor 26 ve 43. 26'yı 43 yapacaksınız yoksa maksimum 2.6 GHz de çalışır.

Hocam demeyi unutmuşum. BIOS da tweaker kısmına girdikten sonra CPU ratio modun karşısındaki Auto'yu all cores olarak seçtikten sonra alt tarafta iki sekme çıkıyor 26 ve 43. 26'yı 43 yapacaksınız yoksa maksimum 2.6 GHz de çalışır.
Tamamdır. Şuanlik yapmayı düşünmüyorum. Soğutucu alacağım. O zaman yapayım. Stok soğutucu ile yüke binince işlemci can çekişebiliyor.
@Ceyhuncan, Bios'unda o dediğin CPU Ratio Mode bölümünde yaptığın ayarların fotoğrafını atar mısın?

Son düzenleme:
Tamamdır. Şu anlık yapmayı düşünmüyorum. Soğutucu alacağım. O zaman yapayım. Stok soğutucu ile yüke binince işlemci can çekişebiliyor.
@Ceyhuncan, BIOS'unda o dediğin CPU Ratio Mode bölümünde yaptığın ayarların fotoğrafını atar mısın?

Hocam bilgisayar başında değilim ama çok basit bir ayar. CPU ratio modu Auto'dan All Cores olarak seçeceksin. Seçince Alt kısmında 2 kısım açılacak. Birinde yanlış hatırlamıyorsam biri CPU OC target altındaki CPU ring target. İkisini de 43 yaparsan 4.3 GHz de çalışır yük altında. Ama bence soğutucu almadan o şekilde kullanma. Yoksa yük altında 75 derece civarında çalışır. Gerek yok.

Hocam bilgisayar başında değilim ama çok basit bir ayar. CPU ratio modu Auto'dan All Cores olarak seçeceksin. Seçince Alt kısmında 2 kısım açılacak. Birinde yanlış hatırlamıyorsam biri CPU OC target altındaki CPU ring target. İkisini de 43 yaparsan 4.3 GHz de çalışır yük altında. Ama bence soğutucu almadan o şekilde kullanma. Yoksa yük altında 75 derece civarında çalışır. Gerek yok.
%5-%12 kullanımda bile 4.3Ghz'de. Nedeni nedir? Boş yükte bile full frenkansta çalışıyor.

Güç seçeneklerinden yüksek performans seçtiysen maksimum frekansta çalışır. Ben dengeli modda kullanıyorum.
Evet sorunun çözümü bu. Fakat oyunlarda FPS değerlerim genel anlamda değişmedi. Senin arttı mı? Örnek veriyorum fortnite'da en düşük grafikler (Görüş uzaklığı: Destansı, 3D Çözünürlük: %100) En düşük 60-80, En yüksek 150-200 alıyordum CPU Ratio Mode ayarını yapmadan. Yaptım, yine aynı.
Not: Ekran kartım 6600 XT.

Evet sorunun çözümü bu. Fakat oyunlarda FPS değerlerim genel anlamda değişmedi. Senin arttı mı? Örnek veriyorum Fortnite'da en düşük grafikler (görüş uzaklığı: Destansı, 3D çözünürlük: %100) en düşük 60-80, en yüksek 150-200 alıyordum CPU ratio mode ayarını yapmadan. Yaptım, yine aynı.
Not: Ekran kartım 6600 XT.

Şimdi şöyle. Bir oyundan alabileceğin maksimum performans ekran kartının kullanımına göre değişir. Eğer ki işlemci düşük frekansta çalışırken örneğin ekran kartı kullanımı %95 civarında ise zaten maksimum performansta kullanıyorsundur. Ha frekansı arttırıp %100 olarak kullanabilirsin ama FPS olarak çok da bir performans artışı olacağını zannetmiyorum. Yani anlayacağın oyundan oyuna değişir. Mesela ben Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynarken düşük frekansta da aynı yüksek frekansta da aynı performansı almıştım sadece 2 ya da 3 FPS fark etmişti. Ama gidip işlemci ağırlıklı bir oyun oynarsan o zaman gözle görülür bir fark ortaya çıkar. YouTube'dan işlemci frekansına göre yapılan oyun testleri var oradan ne kadar fark edip etmeyeceğini görürsün. Ha ben render alacağım 3 boyutlu katı modelleme yapacağım diyorsan o zaman çok fark eder.

@Ceyhuncan, merhaba benim işlemcim frekansını düşürüyor. Örnek veriyorum 3.9Ghz ile stres testi e başlarsa 2.8GHz değerlerine kadar düşüyor. Sende de öyle mi? Ne dediğimi tam olarak anlamadıysan şu konumun son mesajlarına göz gezdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı