I5 11400F RX 570 Valorant BF5 Aniden kapanması

wennzy

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Bursa
Daha fazla  
RAM
Crucial Ballistix 16Gb 3200Mhz Cl16 BL16G32C16U4B 16g32c16u4b
Ekran kartı
GIGABYTE AORUS RX 570 4GB
Anakart
MSI B560M PRO-VDH
İşlemci
Intel Core i5-11400F
Arkadaşlar Selamın aleyküm. AMD Radeon Software 22.8.1 ve 22.9.1 kullanırken, Valorant'ta böyle bir sorun yoktu. Ardından 22.10.1'e geçtim ve bazı bios ayarlarında değişiklik yaptım ve Battlefield V indirdim. Akıyordu lakin gereksiz bir şekilde donup 1 saniye de otomatik kapanıyordu. Valorant'ta da aynı şekilde durduk yere önemli bir anda atıyordu. Bende bunları çözmek için AMD'nin RX 570 için WHQL sürümü olan 22.5.1 sürümüne geçtim ve BIOS sıfırlayıp yalnızca TPM ve XMP değerlendirini aktif hale getirdim. Radeon Software'den kayıt alırken sesleri kaydetmiyordu, bu yüzden diğer yeni çıkan WHQL sürümü 22.10.2'yi indirdim. Yine düzelmedi hatta bazı yerlerde oyun kapanmıyor, direk ekran 3-4 saniye siyah ekrana düşüp geri geliyordu ama oyun kapanmıyordu. 22.10.3'e geçtim, artık kayıt almaya başlayınca ne "KAYIT ALINIYOR" yazıyor, ne de öbür sorunlarım düzeldi. Sıcaklık değerlerinde sıkıntı yok, her şey önceden kullandığım gibi %100 kullanılırken ortalama 72-75° dolaylarında geziyor. Ayrıca eskiden ekran kartım masaüstünde çok az kullanılırken, artık %70 gösteriyor ama sıcaklık 40°'lerde dolaşıyor. Yani normal seyrediyor. Nasıl çözeceğim bunu? Ricam konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yazsın. Bana DDU ile silip WHQL olan sürümü kur vs. diyecekler yazmasın bile.

Teşekkür ederim. Deneyimlerimi paylaşacağım. Ayrıca bir soru sormak istiyorum. Ben XMP açmadan da RAM hızımı 3600Mhz'de kullanabiliyorum. XMP ne işe yarıyor peki?
XMP onaylanmış OC profili gibi bir şey diyebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı