i5 12400F overclock nasıl yapılır?

Scripty

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,
Geçen günlerde piyasada PNY'nin RTX 3080 ekran kartının fiyatının 16.5k civarlarda gezdiğinin gördüm ve almaya karar verdim.
Tabii 1080p oynayacağım için işlemci olarak sağlam bir işlemci seçmem gerekiyordu ama ben i5 12400F'yi overclocklarsam darboğazın kalkacağını düşündüm.
İmzamdaki anakartla overclock yapacağım, hayatımda hiç overclock yapmadım hiçbir deneyimim yok ve 5GHz yapmak istiyorum işlemciyi.
Overclock konusunda deneyimi olanlar, BIOS'ta nasıl 12400F stabil şekilde overclocklanır ayrıca stabil bir değer olduğu nasıl anlaşılır? Bilen arkadaşlar yardım edebilir misiniz? Ayrıca sistemi daha toplamadım.
Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

Sadece bu anakartlardan birine sahipsen o işlemciyi overclocklayabilirsin.
  • Asus Maximus Z690 Formula, Extreme, Hero, Apex, Strix B660 G and F Gaming Wifi
  • MSI Z690I Unify, Z690 Unify X, and Z690 Ace
  • Gigabyte Aorus Tachyon
  • ASRock Z690 Aqua OC.

Sentetik testlerde etki ediyor oyunda taş çatlasa 5-10 FPS fark eder
Hocam bilmeden konuşmayın overclock amacım oyunlarda daha yüksek fps alma temelli değil,
RTX 3080 ile 1080p de oynayacağım bu da 12400f nin stok versiyonunun yetersiz kalabilip darboğaz yapabileceği anlamına geliyor. Overclock oyun içi fps arttırma amaçlı yapılmaz sadece, daboğazı önlemek için de yapılır.

Hocam bilmeden konuşmayın overclock amacım oyunlarda daha yüksek fps alma temelli değil,
RTX 3080 ile 1080p de oynayacağım bu da 12400f nin stok versiyonunun yetersiz kalabilip darboğaz yapabileceği anlamına geliyor. Overclock oyun içi fps arttırma amaçlı yapılmaz sadece, daboğazı önlemek için de yapılır.
Durmadan drop yemek ya da elde edebileceğim performansı alamamak istemiyorum.
Umarım amacımı anlamışsınızdır bunu yapmamdaki.

Bu yüzden nasıl overclock yapacağımı soruyorum.

Durmadan drop yemek ya da elde edebileceğim performansı alamamak istemiyorum.
Umarım amacımı anlamışsınızdır bunu yapmamdaki.

Bu yüzden nasıl overclock yapacağımı soruyorum.
3080 alıyorsun bence 2k dan aşağısı güzel olmaz 1080p oynayacaksan 3070 yeterli değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı