i5 3470S sistem sürekli kapanıyor

Ozan.ly

Hectopat
Daha fazla  
RAM
4+4 gb 1600 mhz
SSD veya HDD modeli
adata
Ekran kartı
amd r9 285 2gb
İşlemci
i5 3470s
Başlıkta da yazdığım gibi bilgisayarım sürekli kapanıyor. Güç kaynağım yeterli 500W. R9 285 ekran kartım var yük altında ortalama sıcaklığı 75 derece. İşlemcim i5 3470S sıcaklık değerleri ortalama 70 derece. Termal macun bakımı yapıldı. Sorunun neden dolayı olduğunu bir türlü anlayamadım. Adata 240 GB SSD var Toshiba 400 GB HDD var. Sistem SSD de kurulu. Oyun oynarken hangi oyun olduğu fark etmeksizin aniden kapanıyor. MSI Afterburner ile sıcaklıkları kontrol ederek oynuyorum. Anormal bir sıcaklık hiç görmedim. Sorunun neden dolayı olduğunu bir türlü anlamadım. HDD sağlığı %100 SSD sağlığı %93. HDD sıcaklığı ortalama 24 derece. SSD sıcaklığı ortalama 48-50 derece. 8 GB 4+4 DDR3 RAM takılı. Her şey anlattığım gibi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Güç kaynağı yeterli olabilir ama içi nasıl sizce? Dediklerinzi okudum sıcaklık herşey normal tek suçlu güç kaynağı kalıyor içinde ki kondansatörler falan zarar görmüş olabilir güç kaynağının cihaz normal çalışabilir ama reset atma gibi şeyler yapıyorsa güç kaynağı arızalı olabilir.

Güç kaynağı yeterli olabilir ama içi nasıl sizce? Dediklerinzi okudum sıcaklık her şey normal tek suçlu güç kaynağı kalıyor içinde ki kondansatörler falan zarar görmüş olabilir güç kaynağının cihaz normal çalışabilir ama reset atma gibi şeyler yapıyorsa güç kaynağı arızalı olabilir.

Güç kaynağında sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Dostum %90 ihtimalle güç kaynağın sisteme yeterli gelmiyor. Zamanla verimliğini yitirmiş veya arızalanmışta olabilir. 190 watt ekran kartın, 77 watt işlemcin, 10-15-20 watt SSD ile HDD, Kasa fanları Klavye Mouse ekipmanlar falan derken 500 watt güç kaynağının yettiğini sanmıyorum.

Birde güç kaynağının marka ve modelini bilmemiz gerekli. Kalitesi ve V12 kanalından kaç Watt verdiği önemli.

İntel Turbo Boost açıksa BİOS üzerinden kapatmanı öneririm. Sistem 15-20 watt daha az güç tüketir ve kapanma sorununu azaltabilir.

Dostum %90 ihtimalle güç kaynağın sisteme yeterli gelmiyor. Zamanla verimliğini yitirmiş veya arızalanmışta olabilir. 190 watt ekran kartın, 77 watt işlemcin, 10-15-20 watt SSD ile HDD, kasa fanları klavye mouse ekipmanlar falan derken 500 watt güç kaynağının yettiğini sanmıyorum.

Bir de güç kaynağının marka ve modelini bilmemiz gerekli. Kalitesi ve V12 kanalından kaç watt verdiği önemli.

Intel Turbo Boost açıksa BIOS üzerinden kapatmanı öneririm. Sistem 15-20 watt daha az güç tüketir ve kapanma sorununu azaltabilir.

Intel Turbo Boost kapalı. Sistemi ilk aldığımda 400W PSU takılıydı. 400W PSU ile sorunsuz 1 sene kullandım. Küçük kardeşimden dolayı güç kaynağı bozuldu. Kendim 500W alıp taktım. Ne denediysem yapamadım. Hâlâ daha oyun oynarken kapanıyor. Mavi ekran vesaire yok. Direk olarak kendini kapatıyor.

Geri
Yukarı