İ5 4690-K ve R9 290 kaç sene götürür?

Erhan Demir

Kilopat
Daha fazla  
Geçtiğimiz yaz sistem topladım. Sistem şöyle:
İşlemci: İntel i5 4690-K
Anakart: Msi Z-97 Pc Mate
Bellek: GSKILL (2*4) 8 GB Sniper 1600 Mhz CL9
Ekran Kartı: Powercolor R9 290 Turboduo 4 GB 512 Bit
Kasa: Gigabyte Sumo Omega (700 Watt 80 Bronze sertifikalı Cougar CMX)
Monitör: 23 inç Philips 1920*1080 5 ms 60 Hz
Depolama: 120 GB Samsung Evo + 3 TB Seagate HDD
Öncelikle stok fan yetersiz olduğu için Hyper 212 Evo alacağım. Onun harici sormak istediğim birkaç soru var.
1. Halihazırda olan 8 gb ramin üstüne 8 gb ram eklemek gereksiz midir?
2. İşlemci ve ekran kartı ne kadar götürür? Eğer çok uzun ömürlü olmayacaksa ne tavsiye edersiniz?
3. Crossfire yapmak istesem verim alır mıyım? Eğer ilerde böyle bir karar alırsam R9 290 bulabilir miyim?
Sormayı unuttuğum bir şey varsa sonra eklerim. Şimdiden teşekkür ederim.

1- Şu an için 8 GB ram yeterli. Render gibi işlerle uğraşmıyorsan, faydasını göreceğini sanmıyorum.
2- İşlemcin yeterince iyi tahmini 3-4 sene götürür diye düşünüyorum. Ekran kartında güçlü bir kart. Teknoloji ilerlediği için söylemek zor ama 2-3 sene diyebilirim. Şu an için değiştirmene gerek olmadığını düşünüyorum. Bütün oyunları ultra da açar diye tahmin ediyorum.
3- Crossfire tam olarak desteklenmiyordu. Directx 12 ile daha iyi olacağı söylendi. Şu an için gerek yok bence. Tek kart olarak kullan. İlerde Directx 12 çıktıktan sonra testlere de bakarak eklenebilir.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Ram işinden vazgeçiyorum o zaman. Zaten bana göre masraflı oluyor. Benim ekran kartım Vatan'da tamamen tükenmiş. Sürekli kart çıktığı için R9'un forsu düştü sanırım biraz. İleride bulabilir miyim ben bu kartı?

Bulursunuz bence. Tekrardan stoklara gelir. Sıkıntı yaşamazsın. Güç kaynağının yetip yetmeyeceğine bakıp alın yine de. Sonradan sıkıntı çıkarmasın.

Evet o sıkıntı. Technopat'ın Crossfire rehber videosunda Recep Abi en az 700 ama 750 ve üstü olursa daha iyi olur diyordu. 700 watt ve bronze sertifika sıkıntı. Teknolojinin ne göstereceği belli olmaz ileride bakarız artık. :) Ram konusu daha önemliydi benim için. Tekrardan teşekkür ederim cevabınız için. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı