i5-4690 Sistem donup kalıyor

xanser

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
240GB SSD
Ekran kartı
Nvidia GTX 745
Anakart
ASUS All Series
İşlemci
Intel Core i5-4690 CPU 3.50GHz
Arkadaşlar bilgisayarı başlattığım zaman ya oyunla falan girdikten sonra kapanıyor ya da Discord veya YouTube kullanırken vs. bir anda bilgisayar donuyor hiçbir şey yapılmıyor öylece kalıyor. Oyunlarda çok sorun yaşıyorum 1 maç atarken falan oyun içinde donuyor öyle kalıyor kilitleniyor sanki. Bilgisayar daha yeni belki bişileri açıp kapatmam lazımdır. Bir de donunca restart atmam gerekiyor yani. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayar yeni derken, muhtemelen 2015'den kalma.
Sorun ekran kartı kaynaklı ise GTX 745'lerin fanları çok küçük soğutucuları çabuk doluyor. Bir de NVIDIA sürücüleri kartın soğutması aşırı iyiymiş gibi fanları düşük hızlarda çalıştırıyor ve genellikle 100 derecelere rahatlıkla çıkabiliyor. MSI Afterburner ile fan hızını %50 seviyelerine getirip tekrar bir bakın. Fakat ekran kartı yada RAM kaynaklı bir sorun olsa sistem genellikle mavi ekran verirdi.
Depolama kaynaklı olması daha muhtemel.
Ancak en doğru tespit için bilgisayar donduktan sonra olay görüntüleyicisi 'ne girip bir bakın donduğu sıra hangi hata kodlarını vermiş.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bilgisayarı başlattığım zaman ya oyunla falan girdikten sonra kapanıyor ya da Discord veya YouTube kullanırken vs. bir anda bilgisayar donuyor hiçbir şey yapılmıyor öylece kalıyor. Oyunlarda çok sorun yaşıyorum 1 maç atarken falan oyun içinde donuyor öyle kalıyor kilitleniyor sanki. Bilgisayar daha yeni belki bişileri açıp kapatmam lazımdır. Bir de donunca restart atmam gerekiyor yani. Yardımcı olursanız sevinirim.
SSD modeli nedir?

Sorun ekran kartı kaynaklı ise GTX 745'lerin fanları çok küçük soğutucuları çabuk doluyor. Bir de NVIDIA sürücüleri kartın soğutması aşırı iyiymiş gibi fanları düşük hızlarda çalıştırıyor ve genellikle 100 derecelere rahatlıkla çıkabiliyor. MSI Afterburner ile fan hızını %50 seviyelerine getirip tekrar bir bakın. Fakat ekran kartı yada RAM kaynaklı bir sorun olsa sistem genellikle mavi ekran verirdi.
Ancak en doğru tespit için bilgisayar donduktan sonra olay görüntüleyicisi 'ne girip bir bakın donduğu sıra hangi hata kodlarını vermiş.
yeni derken yeni aldım o anlamda ve bilgisayar donduktan sonra restart atıp bakıyoruz değil mi donduktan sonra bakmanın herhangi bi tuşu falan yoktur ?
Güç kaynağı nedir.
rampage rmp 600-80p
SSD modeli nedir?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    22,6 KB · Görüntüleme: 15
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    22,6 KB · Görüntüleme: 24
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    217,3 KB · Görüntüleme: 25
Yeni derken yeni aldım o anlamda ve bilgisayar donduktan sonra restart atıp bakıyoruz değil mi donduktan sonra bakmanın herhangi bir tuşu falan yoktur?

Rampage rmp 600-80P

Sıcaklığa yük altındayken bakmakta fayda var. Evet donduktan sonra restart atıp bakacaksınız. Orada genellikle sistemin donduğu süreden yaklaşık 1dakika öncesinde başlayan uyarı ve hata dizileri gösterir. Genellikle bunlardan birisi hataya sebep olmuş olur.

Sıcaklığa yük altındayken bakmakta fayda var. Evet donduktan sonra restart atıp bakacaksınız. Orada genellikle sistemin donduğu süreden yaklaşık 1dakika öncesinde başlayan uyarı ve hata dizileri gösterir. Genellikle bunlardan birisi hataya sebep olmuş olur.
tamamdır bir daha olucak yine büyük ihtimalle olsun dönerim buraya teşekkürler.
yine donup kaldı restart attım girdim olay uygulamasına çıkan şey bu pek anlamadım ama bi bakın isterseniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    44,1 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Tamamdır bir daha olacak yine büyük ihtimalle olsun dönerim buraya teşekkürler.

Yine donup kaldı restart attım girdim olay uygulamasına çıkan şey bu pek anlamadım ama bir bakın isterseniz.

Sol tarafta Windows günlükleri ardından da sistem sekmesine tıklayın, kusura bakmayın bunları belirtmemişim başta.

Önemli değil. Baktım şimdi dediğiniz yere resimdeki gibi önemli ve uyarılar var bi bakın isterseniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    97,6 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı