İ5-6600 CPU Sıcaklık Değeri Kaç Olmalı?

i5 6600 ile neredeyse benzer performansa sahip i5 7500 kullanıcısı olarak, stok soğutucuyla maksimum yükteki sıcaklık değerlerim 70-72 derece civarında dolanıyor (4 mevsim). Herhangi bir şekilde stabilite, performans kaybı vs gibi bir sorun yaşamıyorum. Aşağı yukarı değerlerimiz birbirine yakın, endişenilecek bir durum yok, rahat olabilirsiniz.

PC iki masa arasında dar yerdeydi galiba ondan olabilir.
PC nin arka kısmı, girişlerin olduğu kısım yani. Oradaki fan çıkış kısmı ile duvar arasında en az 10cm olmalı sıcak havayı dışarı rahat atsın. O sıcak hava geri dönüp kasa ile temas etmemesi lazım.

Bunun dışında pek dert edilebilecek bir ısı değeri değil 3 ay sonra tekrar kontrol etmek lazım.

1584908436294.png

72 derece biraz fazla gibi geldi bana.

Hocam, 72 derece sıcaklık stok soğutucu ve standart bir termal macuna göre normal değil mi?
Az önce BIOS ayarlarımı kurcaladım. Egzoz fanı daha önceden kendime göre ayarlamıştım. İşlemci fanını da aynı şekilde ayarladım ve tam yükte 10 derece azaldı.
1584972588232.png

Anakartınız en alt seviye bir anakart olduğu için soğutma olarak kabiliyetli değil. Demek istediğim, serin çalışma yerine sessiz çalışma prensibinde. BIOS ayarlarından kendinize göre ayarlarsanız sıcaklılar düşecektir.
Hocam, 72 derece sıcaklık stok soğutucu ve standart bir termal macuna göre normal değil mi?
70 Derece normal görünse de, o metal plakanın altındaki "die" denilen şeyin üstünde zamanla pütürler oluşmaya başlıyor. Sistemin çalışmasında sıkıntı olmuyor ama performansına etkiyebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı