i5 6600 K + soğutucu yerine i7 6700 alınmalı

Neden fps düşük olduğunu R9 390x ile kayıt yaparsa tabiki düşer. Sen arka planda başka işler yaparsan tabiki fps düşer. Cpu yoracak işler yaparsan tabiki fps düşer. Sadece oyun amaç ise 6600k seçmek çok daha iyi olacaktır. Nvidia Shadowplay ile kayıt yapılsaydı o zaman 6600k daha üstün olduğu görülürdü oyun konusunda.

Konu sahibi arkadaş kendince haklı gerekçeler sunarak aynı bütçeler harcanarak oluşturulan 6600K + sıvı soğutucunun, 6700+ stok soğutucudan farksız olduğunu belirtmek istemiş. Kendi görüşüdür tek bir testle bu sonuca varamayacağı gibi işin sadece performansta bitmediğini kullanıcıya uzun kullanım sunması gerekeceğinide belirtmek isterim. Evet kağıt üzerinde 6700+stok soğutucu ile overclocklu 6600K + sıvı soğutucu birbirine yakın performans göstermekte.İşlemci yetmediğinde 6600K+ sıvı soğutucuyla daha yüksek overclock değerlerine ulaşma imkanın var mı var. Peki 6700 yetmediğinde ne olacak? Ha unutmadan eksi olarak stok soğutucunun malum işkence gibi gürültüsüde var.
Arkadaşın dediği şey zaten 6600k yi o.c etseniz bile 6700 kadar performans vermeyecegi ki bu konuda hakli.
Yani 6600k o.c li performansinin yetmediği seviyelerde 6700 gunu kurtarabilir.

Arkadaşın dediği şey zaten 6600k yi o.c etseniz bile 6700 kadar performans vermeyecegi ki bu konuda hakli.
Yani 6600k o.c li performansinin yetmediği seviyelerde 6700 gunu kurtarabilir.

Sana basit bir örnekle durumu açıklayayım. Diyelim ki Anadol kaportalı araba 180 hız yapıyor. Diğer tarafta Volvo kaportalı araba 178 hız yapıyor. İkiside aynı fiyat ikisinden birini seçeceksin. Sen anadol kaportalı arabayı mı alırsın yoksa Volvo kaportalı arabayı mı?

Sana basit bir örnekle durumu açıklayayım. Diyelim ki Anadol kaportalı araba 180 hız yapıyor. Diğer tarafta Volvo kaportalı araba 178 hız yapıyor. İkiside ayı fiyat ikisinden birini seçeceksin. Sen anadol kaportalı arabayı mı alırsın yoksa Volvo kaportalı arabayı mı?
Kendini yormaya değmez iki tane saçma videoya inanmalarından belli zaten.

Konu sahibi arkadaş kendince haklı gerekçeler sunarak aynı bütçeler harcanarak oluşturulan 6600K + sıvı soğutucunun, 6700+ stok soğutucudan farksız olduğunu belirtmek istemiş. Kendi görüşüdür tek bir testle bu sonuca varamayacağı gibi işin sadece performansta bitmediğini kullanıcıya uzun kullanım sunması gerekeceğinide belirtmek isterim. Evet kağıt üzerinde 6700+stok soğutucu ile overclocklu 6600K + sıvı soğutucu birbirine yakın performans göstermekte. İşlemci yetmediğinde 6600K+ sıvı soğutucuyla daha yüksek overclock değerlerine ulaşma imkanın var mı var. Peki 6700 yetmediğinde ne olacak? Ha unutmadan eksi olarak stok soğutucunun malum işkence gibi gürültüsüde var.
Öncelikle şunu belirteyim i 7 6700, i 5 6600 K dan daha geç yetersiz gelecektir yani dediğin şey çok mantıksız sen hız aşırtma ile yeterli gelmeye çalışırken i 7 6700 hala dar boğaz yapmayacak ve devam edecek sen hız aşırtma yapsan da i 7 6700 daha da geç yetersiz gelecektir. O stok fan işkence gibi olmayacaktır intelin stok soğutucusu sessizdir. Aynı performans veremiyor yetişemiyor bile hadi yetişse bile masrafa yine değmez çünkü o kadar hız aşırtma vesaire ömrünü bu şekilde kısıtlarsın ana kartı da burada zorlamış oluyorsun bunu belirteyim. Hem hız aşırtma yaptığın zaman garanti dışı kalıyor (hala öyle mi bilmiyorum). Uzun ömürlülük konusunda yanılıyorsunuz bunu söylemeliyim i 7 6700 çok daha uzun ömür dayanacaktır stok soğutucu ile olsa da.

Arkadaşlar burada i 5 6600 K kötülenmedi. Sadece i 5 ile i 7 performansı alamayacaksınız bu gerçeği açıklığa getirmek istedim. Yani böyle sivri zekalar çok var i 5 6600 K alıyım i 7 6700 den daha fazla performans alayım. Öyle bir dünya yok. Ayrıca sistem tavsiyesi isteyen birisi hız aşırtma ile nereye kadar çıkacaktır her hangi bir boot hatasında mantara bağlayacak. 3 tane oyun testinde de i 7 daha az yoruluyor hangisinin ömrü uzun hangisinin ömrü kısa bırakın da bunu test videoları belirlesin. İki videoya inanıyor diyorsunuz acaba benchmarkdaki puanlara mı inanalım. Test videolarındaki benchmarklar pratikte gerçekleşiyor yani yeni aldığım işlemcinin benchmarkı çok yüksek çıkıyor ama ben test ettiğim zaman o seviyelerde gezmiyor gibi ya da daha yükseklerde geziyor. Burada videoda canlı olarak performansı görüyorsunuz yani gördüğüm şeye de inanayım yani her şeye inanmayın demeyin lütfen.

Hızaşırma işlemini bilmeyen kendine güvenemeyen kişi zaten senin gibi direk kolaycılığa kaçıp düz i7 alır. Bilmediğin şey işlemcinin hızaşırtma ile garanti dışı kalmasından ziyade bu işlemin hiçbir kurtuluşu olmayacak şekilde sistemde hasara sebep olacağını düşünmendir. Gelişen teknoloji'den geri kaldığın yazdıklarından ne kadarda belli oluyor. 5 yıllık Legacy Bios'lu hala Windows Xp kullanan kişinin sözleri gibi geliyor bu söylediklerin bana. O stok soğutucuya sessiz dedin ya sana sadece gülüyorum.

Son düzenleme:
@CJack60 Benim gibi kolaycılığa kaçmak değil ki bu. Sen şey mi zannediyorsun ben i 5 alıyım hız aşırtma yapıyım uğraşayım sonra i 7 yi geçeyim. Öyle bir şey yok. i 7 yi geçse zaten bu yazıyı yazmazdım emin ol. i 7 geçemiyor üstüne uğraştırıyor kademe kademe hız aşırtma yapıyorsun vesaire. Şimdiki bioslar çok kolay bellekler 2400 de çalışmadı mı? XMP aktif et bitti gitti bu kadar basit :D. Ama i 7 fiyatına i 7 performansı alamazsan bir de bunun üstüne hız aşırtma yaparak riske alıyorsan orada işe karışırım bu kolaycılık değil mantıkçılık boş yere soğutucuya para veriliyor. Stok soğutucudan rahatsız oluyorsan ya kasanın konumu çok kötü ya da sen de bir sıkıntı var. Çalıştığım iş yerinde stok soğutucu olan bir sürü bilgisayar var rahatız etmiyor.

Ayrıca hız aşırtmayı bilmeyenler de senin tabirinle kolaycılığa kaçmayıp i 5 6600 K alıyor yanına sıvı soğutma alıyor zaten konu da bunun gibi hata yapanlar için yazıldı. Yani burada sen 6600 K > 6700 diyor musun onu merak ediyorum?

@Spontune İyi bir noktaya parmak basmışsınız ama ne yazık ki, bu forumun müdavimleri olan, bazı insanlar küçümseyici yaklaşmışlar size. Gözardı ettikleri bir nokta var o da i7 6700 seçerek soğutucunun yanı sıra Z170 yerine H170/B150 yongalı anakart ve daha düşük frekanslı RAM alınarak daha da fazla tasarruf yapıldığı. Ama tabi hemen birileri gelip "İki saçma teste inanıyor", "Gülüyorum sana" gibi laflar söylüyor, tartışmaya girdiğine değmez.

@numbuhzero
Haklısın, herhangi bir yerde kesin konuştuğun zaman illa birisi itiraz edecektir. H 170 veya B 150 alternatifleri de var doğru. Oyuncu anakartı olmayan Z 170 yerine oyuncu anakartı H 170 alabilir yanında getirdiği avantajlar çok önemli oyuncu için. Daha Z yongasına ekstra paraya bakmaksızın bu hesaba girerek söyledim adam i 5 almış buna kötü diyen yok daha iyisi yapılabilirdi diyoruz itiraz ediyor yani neredeyse i 5 i7 den daha iyi diyecekler şaşırıyorum :D. Başka bir yerde benim yazıma bakarak beni terbiyesiz ilan edenlerde oldu. Şu kadar tartışmaya boşuna girdim keşke konuyu açmasaydım iki yerde daha bu hatayı yazardım. Yazma amacım konunun linkini alıp hata yapanlara atmaktı yarım saat uğraştırıyorlar :D.

Kendini yormaya değmez iki tane saçma videoya inanmalarından belli zaten.
Hadi bu testler yalan sen de bir delil kanıt göster. Gösteremiyorsunuz geliyorsunuz testlere inanıyorlar diyorsunuz gerçeğe mi inanalım sizin söylediğiniz şeylere mi?

i7 6700 yerine i5 6600k+sıvı soğutma almanın daha mantıklı olduğunu savunmak için nasıl bir kafa lazım acaba. :D Evet stock soğutucu biraz sesli ama kafanı kasanın içine sokmazsan çok sorun olmaz o kadar kötü değil. :D Sonuçta bir Noctua yada düşük devirde bile iyi soğutan bir sıvı soğutma kadar sessiz olamayacak tabiki. @Spontune Hocam birde değiniz gibi k işlemci yoksa z170 yongasıda tamamen gereksiz. Sonuçta performansa etkisi sıfır. Güzel konu güzel bilgiler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı