i5 6600 K + soğutucu yerine i7 6700 alınmalı

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

i6700 k alma şansım yok malesef. Söylediğim iki sistemden birini alacağım. İ5 7600k+z270m5+sıvı soğutma veya i7 7700+h270 m3

i5 7600K Z270 almanın avantajı daha sonradan işlemciyi ikinci el i7 7700K alabilecek imkan sağlaması olur. Bu sayede çoklu ekran kartı seçeneklerininde önü açılır yani demem o ki sürekli parça yenileyeceksen bu şekilde almak daha iyi olacaktır. i7 7700 H270 alırsan sadece ekran kartı değiştirme seçeneğin olacaktır. Hangisini tercih edeceksen bu kıstaslara göre hareket etmen gerekir. Overclock işlerine merak salarsan bir süre sonra bağımlılık yapıp sistemi alma amacının dışına çıkabilirsin. Kendi başıma geldiği için tecrübeyle sabittir. :D

Kullanım amacınıza göre değişir. Hız olsun O.C. den keyif alıyorum oyun oynuyorum derseniz 1 derim şayet video edit render vesaire derseniz i7 derim. Ama i7 küme olarak gösterirsek i5 i kapsıyor mantık olarak ayni fiyata denk gelicekse yine i7 derim.

@Recep Baltaş @Ali Güngör bu konuda bir benchmark yapsanız bizlerde faydalansak.. Amme hizmeti halk bunu istiyor :) benim gibi kararsız kalan bir sürü insan olduğuna eminim.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Lakin hala acayip derecede kararsızım. Vurucu bir cevap alıp kendimi sipariş verirken hayal etmek istiyorum ama elim bir türlü gidemedi :)

Öncelikle şunu belirteyim burada i 5 6600 K kötüdür demeyeceğim sadece tercihinizi değiştirecek ve daha iyi performans almanız için öneride bulunacağım;
Forumda genellikle i 5 6600 K alınıp yanına 200 liralık soğutma koyuluyor. Ben vatan bilgisayardan örnek vereceğim. Ele alınan ürünlerin aynı mağazadan olması yeterlidir.
Intel Core i5 6600K Soket 1151 3.5GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
Bunu aldığınız zaman stok soğutucusu gelmiyor tamam olabilir zaten genellikle kullanılmıyor K serisi işlemcilerde. Bunun yanına düzgün hız aşırtma sunulan soğutucu alsanız i 7 performansına erişemeyeceksiniz ve bununla birlikte i 7 den daha pahalı olacaktır. En ucuz sıvı soğutma da koysanız 250 lira civarlarında ve bu i 7 ile yarıştırmayacak bile. Uç noktada bir örnek de versem yine i 7 6700 almanız daha mantıklı olacaktır. Önceki sisteminizden kalan sağlam gerçekten düzgün bir soğutma sağlayan 500 liralık 240 mm (veya 360 mm her neyse) sıvı soğutma ile yapsanız i 7 6700 seviyesine ulaşamayacaksınız. Şöyle bir misal daha vereyim bellek frekansı 3000 olmasını isteyen de olabilir. Siz Z 170 yonga setli anakart alın bellekleri 3000 frekans seçin bütçeniz i 5 6600 K ve soğutucusuna yetiyorsa zaten i 7 6700 işlemcisine de yetecektir böyle yapmanız daha mantıklı olacaktır. İşlemci için ayırabildiğiniz bütçe 1200 lira oluyor görüyorum yani i 5 6600 K alıyor yanına 240 mm sıvı soğutma koyuyor yani i 7 6700 alsa durum çözülecek hız aşırtma riskine de girmeyeceksiniz hız aşırtma yaptığınız zaman garanti dışı oluyor (hala öyle mi bilmiyorum). Masrafa değmez zevk için yaparsınız o ayrı. Belki işlemci için bütçeniz 900 lira vesaire olur o zaman i 5 6600 alırsınız veya soğutucu bulursunuz bir tane i 5 6600 K alırsınız bunlar olabilir ama sıfırdan toplarken bunu düşünün i 5 6600 K alıyorum soğutucu koyacağım bunların toplamı 6700 kadar ediyor falan bunları düşünün olaya dışarıdan bakınız. Buyurun 4.6 da çalışan i 5 6600 K, i 7 6700 işlemcisini geçemiyor;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bununla ilgili uzun tartışmalara da girdim ve artık uğraşmak istemiyorum aynı şeyleri sürekli yazmak yerine bir konu açıp o linki atmak daha kolay olacağı için böyle bir konu açtım. Yanlışımın olmadığını düşünüyorum. İyi forumlar...
dediğin işlemci 1600-1700tl, z anakartı alıp ve sıvı soğutma almak yaklaşık 1000tl yapıyor, arada yaklaşık 600-700tl fark var lütfen yanlış bilgi vermeyiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı