i5 6600K %100 CPU kullanımı ve takılma sorunu

Zuhat Öztürk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 1-2 gün önce yeni bir bilgisayar topladım. GTA 5 oynarken yoğun yerlerde CPU kullanımım 4 çekirdeğide %100 oluyor. Çimenli sakin yerlerde ise %60-70 değerlerde CPU sıcaklığı 45 derece ve ani takılmalar yaşıyorum. Birden FPS 90'dan 30'a 40'lara düşüyor ve bu takılmayı tüm oyunlarda yaşıyorum. Sizce teknik servise yollamalı mıyım bi sıkıntı var mı ? Sistemim aşağıda:

Güç Kaynağı: FSP Hyper 700 W
Ekran Kartı: R9 380 4GB 256 bit
İşlemci : i5 6600K 3.50
Ram : 8 GB 2133 MHz Kingston HyperX Fury
Anakart: MSİ B150 Gaming M3

(Bütçe yetmediği için Z170 yonga setli alamadım ve bütün driverlerim BIOS'um güncel virüs olduğunu da zannetmiyorum.)

Ekran kartını değiştirebiliyorsanız RX 480 ile değiştirin. Sizin aldığınız ekran kartı bir önceki nesilden kalma. Probleminizin çözümü bu değildir fakat değiştirmeniz sizin yararınıza olacaktır.
Oyunun korsan olmasıyla ilgisi olabilir arkadaşlar. Korsan oyunlarda bu çeşit olayların olması normal. Sistem boştayken CPU, GPU ve RAM kullanımının ne kadar olduğunu yazarsanız sevinirim çünkü sisteminizde Bitcoin Miner olabilir.
Oyun orjinaldir. CPU kullanımı çimenli sakin yerlerde %50'lerde şehrin ortasına gelince birden %90 ve sabit %99 %100 oluyor yollar gözükmüyor bazen işlemci kullanımı full olduğu için. 8 GB rahim var genelde oyun içi 5-6 GB arası kullanıyor, GPU Kullanım ise sabit %100 droplar yaşadığım saman bu değerler birden düşüyor. Ve hocam ara sıra oyunlarda ses takılıp Kırmızı ekran hatası alıyorum resetle atmak sorunda bırakıyor.

Güç kaynağı gereken enerjiyi dengeli veremiyor olabilir.
Güç kaynağımız herhangi bir 80 plus sertifikası bulunmuyor bu verdiği enerjiyi nasıl ölçebilirim, var mı bi program?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun orjinaldir.Cpu kullanımı çimenli sakin yerlerde %50 lerde şehrin ortasına gelince birden %90 ve sabit %99 %100 oluyor yollar gözükmüyor bazen işlemci kullanımı full olduğu için.8 gb rahim var genelde oyun içi 5-6 gb arası kullanıyor, GPU Kullanım ise sabit %100 droplar yaşadığım saman bu değerler birden düşüyor. Ve hocam ara sıra oyunlarda ses takılıp Kırmızı ekran hatası alıyorum resetle atmak sorunda bırakıyor.

Güç kaynağımız herhangi bir 80 plus sertifikası bulunmuyor bu verdiği enerjiyi nasıl ölçebilirim, varmı bi program.
Ekran direkt olarak mı gidiyor?

Bemcede korsan ile alakası yok. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum. Format atmayı veya sürücüleri güncellemeyi deneyebilirsin.
Sürücüler güncel ve kasa 1-2 günlük yeni topladım kardeş formatlık bişey yok :)

Ekran direkt olarak mı gidiyor?
Aynen ama bu dediğim şey şuana kadar 2-3-4 kez oldu oyun donuyor ses takılıyor dııt diye bi ses. Sonra kırmızı ekran düz hektara kırmızı ve hiçbir şekilde kapanmıyor reset atıp baştan başlatıyorum.

Ekran kartını değiştirebiliyorsanız RX 480 ile değiştirin. Sizin aldığınız ekran kartı bir önceki nesilden kalma. Probleminizin çözümü bu değildir fakat değiştirmeniz sizin yararınıza olacaktır.
Oyunun korsan olmasıyla ilgisi olabilir arkadaşlar. Korsan oyunlarda bu çeşit olayların olması normal. Sistem boştayken CPU, GPU ve RAM kullanımının ne kadar olduğunu yazarsanız sevinirim çünkü sisteminizde Bitcoin Miner olabilir.
Ha pardon boşta demişsiniz boşta sistem değerlerim gayet normal işlemci kullanımı %3-5 arası RAM 2.5 bazen 3.5 oluyor nadir GPU kullanırım boşta 0.

Sürücüler güncel ve kasa 1-2 günlük yeni topladım kardeş formatlık bişey yok :)

Aynen ama bu dediğim şey şuana kadar 2-3-4 kez oldu oyun donuyor ses takılıyor dııt diye bi ses sonra kırmızı ekran düz hektara kırmızı ve hiçbirşekilde kapanmıyor reset atıp baştan başlatıyorum
Parçalarda sorun olabilir. Bence güç kaynağında sorun. Kaliteli bir güç kaynağı ile denemeni tavsiye ederim. Ancak yazılımsal olarak da bir sorun olabilir.

Driver'larını kesinlikle güncelle ya virüstür yada BİOS ayarlarında bir sıkıntı vardır.
Driverlerim BIOS'u da güncel virüs olduğunu sanmıyorum. Kasa yeni toplandı ve virüs taraması yapıyorum donanımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

Parçalarda sorun olabilir. Bence güç kaynağında sorun. Kaliteli bir güç kaynağı ile denemeni tavsiye ederim. Ancak yazılımsal olarak da bir sorun olabilir.
Şöyle bi sorum olacak. Benim işlemcim K ibreli bi işlemci çarpan kilidi açık buna benim Z serisi bi anakart almam gerekiyordu. Ama ben overclock yapmam diye normal B150 yonga setli bi anakart tercih ettim soketler uyumlu 1151 soket ikisi de acaba bunla bi alakası olabilir mi?

Şöyle bi sorum olcak benim işlemcim K ibreli bi işlemci çarpan kilidi açık buna benim z serisi bi anakart almam gerekiyordu ama ben overclock yapmam diye normal B150 yonga setli bi anakart tercih ettim soketler uyumlu 1151 soket ikiside acaba bunla bi alakası olabilirmi?
Hayır olmaz. Sadece O.C edemezsiniz.

Zaten işlemci uyumsuz olsa bilgisayarınız çalışmazdı. Bir parçada sıkıntı var gibi görünüyor. Format atmayı deneyin. Formattan sonra da sıkıntı yaşanıyorsa servise gönderin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı