i5 6600K overclock stabilitesi

Daha fazla  
RAM
Kingston Hyperx 2x8 Gb 2133Mhz 1.2v Ram
Ekran kartı
Asus Gtx 1650 Super Oc Phoneix
Anakart
Asus Z170-A
İşlemci
İ5 6600K
Merhaba arkadaşlar i5 6600K 3.5 GHz (3.9 Turbo) 16 GB RAM ve yeni aldığım GTX 1650 Super ekran kartlı sistemim var. Uzun zamandır 1.2v (stok voltaj seviyesi) ve 4.2 GHz değerlerinde sorunsuz kullandığım işlemciye biraz daha o.c yapmak istedim. Son olarak 4.4 GHz ve 1.28v değerinde yaptığım AIDA64, Cinebench R23 ile sistem kararlılığını test ettim. Sıcaklıklar 72'yi geçmedi.

Termal macun yenilemesi yapıp, harici hava soğutması kullanmaktayım. The Witcher 3, Red Dead Redemption 2 ve PUBG oyunlarında uzun süre sorunsuz oynadım. İşlemci %100 olarak zorlandığı durumlarda bir sıkıntı yaşamadım. Ancak Prime95 testlerinde voltajı ne yaparsam yapayım 3. çekirdek çalışmayı durduruyor ve sistem kararlı değilmiş gibi görünüyor. 4.2 GHz hızın üstünde hep aynı durumu yaşıyorum. Çekirdek sıcaklıkları da 100'e dayanıyor.

Sıcaklıklar bu seviyeye gelince yaşadığım için mi hep 3. çekirdek çalışmayı durduruyor? Voltajı yükseltsem de sorun yaşıyorum çünkü ve sıcaklıklar anormal hale geliyor Prime95 testinde. Sizce 4.4 GHz hızında 1.28v ile Prime95 haricinde her testi geçen ve oyunlarda problem yaratmayan değerde mi kullanmalıyım? Prime95 çok can sıkıcı bir test, sistem hiçbir zaman o kadar zorlanmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam öncelikle şunu belirteyim, yüksek sıcaklık sistem kararlılığını düşürür. Sadece Prime95'de hata alıyorsan bu sebepten göz ardı edebilirsin.

Demek istediğim, belki işlemciyi 70 derecelere kadar soğutabilsen Prime95'ten geçecek çekirdek anlık sıcaklığın çok yüksek (100 derece) olmasından dolayı yaşadığı kararlılık kaybı ile hata veriyor olabilir, kullanım senaryonda bir hata tespit etmediysen muhtemelen bir sıkıntı çıkmaz.

Gerçekten içimi rahatlatan bir cevap. O halde Prime95 teki anormal sıcaklıkları ve çekirdek kapanmasını göz ardı edersem 4.5 ghz için de biraz daha voltaj vererek stabil hale getirmem mümkün görünüyor. Çünkü diğer testlerin hiçbirinde 75 üstüne çıkmıyor ve oyunlarda işlemci %100 kullanıldığında bile 65 dereceyi geçmiyor 1.36v verdiğim durumlarda bile.

Prime95'de patlıyorsa stabil değildir. Oyunlarda sorunsuz gibi gözükse de arada bir donma, çökme, FPS drop gibi sorunlara yol açabilir.

zun zamandır 1.2v (stok voltaj seviyesi) ve 4.2 GHz değerlerinde sorunsuz kullandığım işlemciye biraz daha o.c yapmak istedim. Son olarak 4.4 GHz ve 1.28v değerinde yaptığım AIDA64, Cinebench R23 ile sistem kararlılığını test ettim. Sıcaklıklar 72'yi geçmedi.

Sadece 200MHz için 0.08v vermişsiniz, fazla açıkçası. 4.3GHz ile denemelerinizi yapın.

Prime95 testi en stok halinde bile aşırı yükleniyor işlemciye. Kasayı ilk kurduğum günde bile 90ı görüyordu dereceler 😀 Amacım mümkün olan yüksek Ghz de stabil kalmak. Çünkü Oyunlarda Maks Fps' i etkiliyor ekran kartı boşa düşüyor pubg rekabetçi grafik ayarlarında.

@Seçkin Öztürk Cinebench R23 kullanın isterseniz, benchmarking şeklinde gelişmeleri de görebilirsiniz. Sadece stabilite ve sıcaklık ile sınırlı kalmayız.

@Seçkin Öztürk Cinebench R23 kullanın isterseniz, benchmarking şeklinde gelişmeleri de görebilirsiniz. Sadece stabilite ve sıcaklık ile sınırlı kalmayız.
Evet. Cinebench R23 testini uyguladım zaten orada sıkıntı yaşamadım 4.4 Ghz de.
Bütün kombinasyonları denedim ve en stabil hali 1.28v ile 4.4 Ghz olarak netleştirdim. Prime95 dahil testlerde başarılı tabi avx seçeneğini kapatarak. 4.5 için 1.35v ve üzeri yapmam lazım içime sinmedi. Soğutmam da o kadar iyi değil zaten. Teşekkürler cevap yazan arkadaşlara.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı