i5 7400 ve RX 570 performans sorunu

Veli Mumcu

Hectopat
Daha fazla  
Daha önce aynı işlemci ile GTX 1050 kullanıyordum. Oynadığım çoğu oyunda (Assassin's Creed de dahil) ekran kartını %99-100 aralığında, tam performanslı bir şekilde kullanabildim.

Birkaç hafta öncesinde bir RX 570 aldım lakin bu ekran kartının kullanımında sürekli dengesizlik mevcut.

Assassin's Creed Odyssey ve PUBG Oyunlarında: (Şimdilik başka oyunlar oynamadığım için bu iki oyunda test edebildim.)
GTX 1050 takılı iken işlemci sürekli %99-100 aralığında, ekran kartı ise %96-100 aralığında; düşüş olmaksızın A.C. Odyssey'de 35-55 FPS, PUBG'de 60-90 FPS alabiliyorum.
RX 470 takılı iken (Grafik ayarlarını en düşükten, yükseğe kadar çekip denedim.) işlemci %85-96 aralığında seyrederken, ekran kartı %0'dan tutunda %100'e kadar rastgele değerler arasında seyrediyor ve kimi sahnelerde FPS (PUBG'deki düşüşler bu denli büyük değil.) 20'lere kadar geriliyor.

Sistem:
  • i5 7400
  • RX 570 4 GB
  • Xigmatek XCP-A500 PSU
  • 8 GB 2400 MHz RAM
  • JD 240 GB SSD
  • 2 TB 7200 RPM HDD

Bir fikri ya da önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz olabilir. Dipeceğim ama darboğaz söz konusu olamaz çünkü sistem ile uyumlu bir kart kullanıyorsun.Ekran kartı denetim masasından size. Uygun ayarları yapın kendine gelecektir

Darboğaz olabilir. Dipeceğim ama darboğaz söz konusu olamaz çünkü sistem ile uyumlu bir kart kullanıyorsun.Ekran kartı denetim masasından size. Uygun ayarları yapın kendine gelecektir

Darboğaz mümkün, galiba A.C. serilerinde yapay zeka karakterleri fazlalığı doğrudan işlemciye yük bindiriyor ama çevrim dışı bir oyunda darboğaz aşılabilir.
Dediğinizi yaptım, Radeon ayarlarından ayarları otomatik atamasını sağladım ama maalesef halen aynı dengesizlik var.

Darboğaz mümkün, galiba A.C. serilerinde yapay zeka karakterleri fazlalığı doğrudan işlemciye yük bindiriyor ama çevrim dışı bir oyunda darboğaz aşılabilir.
Dediğinizi yaptım, Radeon ayarlarından ayarları otomatik atamasını sağladım ama maalesef halen aynı dengesizlik var.
Otomatik olarak yaptığınızda yüksek ayarlara çıkarıyor o yüzden internette fps arttırma videolarına bakarak amd denetim masasını halledebilirsiniz.

Rx 570' i sıfırmı aldın ikinci el mi ?
İkinci el.
Otomatik olarak yaptığınızda yüksek ayarlara çıkarıyor o yüzden internette fps arttırma videolarına bakarak amd denetim masasını halledebilirsiniz.
Bir çok videoya baktım, FPS arttırmada işe yarıyorlar ama halen dengesizlik geçmiş değil. Olup olmadık yerlerde kart kullanımı %0-30 arası geziyor ve düşüşler oluyor.

İkinci el aldıysan hergün acaba bügün bozulacakmı endişesi ile oynarsın oyunları artık :(
Ağır mining yapılmış bir ekran kartıysa böyle sıkıntılar gayet normal ömrü bitmeye yaklaşmış veya performans kaybı olmuş olabilir ekran kartının.

İkinci el aldıysan hergün acaba bügün bozulacakmı endişesi ile oynarsın oyunları artık :(
Ağır mining yapılmış bir ekran kartıysa böyle sıkıntılar gayet normal ömrü bitmeye yaklaşmış veya performans kaybı olmuş olabilir ekran kartının.
Hemen her RX serisi kartta olduğu gibi miningi göze alarak aldım kartı, fiyatının makul oluşu cezbetti. Lakin kartta bir problem göremedim, performansı yerinde; özellikle mining kartlardaki fan sıkıntısına baktım lakin bu kartların fanı neredeyse sıfır gibi sessiz ve hatasız çalışmakta. Halen 2+ yıl daha garanti kapsamında. Mark programlarının çoğunu hatasız tamamladı. Diğer RX 570'ler ile hemen hemen aynı fps değerlerini alıyor, performansında bir kayıp göremedim. Kısacası sorunun kartın performansından kaynaklandığını pek sanmıyorum daha ziyade yazılımsal gibi duruyor, bir fikrim yok hala...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı