i5 7600K işlemci yükseltme

Kapıştıralım mı? 🙂 Emin ol geçemez. Sadece 2 çekirdek fazlası yok 8 thread de fazlalığı var.
Ben söylediğim gibi 2600 ile 6600K’yı karşılaştırdık.
6600K 4.6 GHZ’da stok 2600’den %10 daha fazla FPS aldı ortalama. Aralarında %25 tek çekirdek farkı var. 5.0 GHZ’da fark %30’a kadar çıkıyor. R5 2600’e OC yapsan daha fark %20’nin altına düşmüyor.
3600 oyunlarda 90 derece olduktan sonra ne bileyim bir şey demiyorum:) Bırakın OC yapmayı stok frekansı bile düşünüyorsunuz şu an ısınmasın diye.
Ben 4.6 GHZ’da 60 dereceyi oyunlarda dereceyi zor görüyorum. Stok halde Ağustos ayında Aida64’te MAX 50 derece görüyorum.
Şimdi böyle bir platformdan AMD geçmek için bir sebep var mı?
AMD almayı düşünüyordum ama bu sorunları görünce alamam, işlemci değiştirirsem yine Intel ile devam ederim.
Intel’den 3000 serisine geçenler memnun değil, paylaştığım konuya bakabilirsin.
Seçim yap demem satın al anlamına gelmiyor ve ısrarla Ryzen önermiyorum. 9. nesil yerine 3000 serisi daha iyi seçim ve bekleyebilirse 10. nesil daha iyi olacaktır dedim ve özellikle Ryzen 3600 demedim Ryzen 3000 serisi dedim. Okumadığın çok belli..
9. Nesil yerine de 3600 mantıklı değil onu anlatmaya çalışıyorum.9600K alınabilir. İlk mesajda 3000 serisinde ısınma sorunu yok dedin. Tartışma oradan çıktı zaten.
Neyse sonuç olarak aynı şeyi düşünüyoruz. En mantıklısı 10. Nesil.

Son düzenleme:
6600K 4.6 GHZ’da stok 2600’den %10 daha fazla FPS aldı ortalama. Aralarında %25 tek çekirdek farkı var.
3600 oyunlarda 90 derece olduktan sonra ne bileyim bir şey demiyorum:) Bırakın OC yapmayı stok frekansı bile düşünüyorsunuz şu an ısınmasın diye.
Ben 4.6 GHZ’da 60 dereceyi oyunlarda dereceyi zor görüyorum. Stok halde Ağustos ayında Aida64’te MAX 50 derece görüyorum.
AMD almayı düşünüyordum ama bu sorunları görünce alamam, işlemci değiştirirsem yine Intel ile devam ederim.
Kardeşim tamam haklısında sana bir şey sormak istiyorum. Single core bu kadar önemliyse ve 4 çekirdekli işlemcilerin günümüzde besleyemediği ekran kart veya oyun yoksa insanlar daha fazla para verip i3 yerine i5, i7 vs alıyor? O zaman en mantıklısı i3 9350k alıp 5.2 GHz'ye O.C yapmak değil mi? veya biz aynı single core a sahip Ryzen 5 yerine neden Ryzen 3 almadık? ( Meraktan sordum)
NOT: Single core iyi diye i5 6600k ve anakartına para verene kadar Aynı multi core'a sahip Ryzen 3 serisi işlemci alıp GTX 1080 alabilirdin. FPS farkı %10'u aşardı. Yani FPS arttırmak için işlemciye değil ekran kartına yatırım yapman daha mantıklı.

Son düzenleme:
Kardeşim tamam haklısında sana bir şey sormak istiyorum. Single core bu kadar önemliyse ve 4 çekirdekli işlemcilerin günümüzde besleyemediği ekran kart veya oyun yoksa insanlar daha fazla para verip i3 yerine i5, i7 vs alıyor? O zaman en mantıklısı i3 9350k alıp 5.2 GHz'ye O.C yapmak değil mi? veya biz aynı single core a sahip Ryzen 5 yerine neden Ryzen 3 almadık? ( Meraktan sordum)
NOT: Single core iyi diye i5 6600k'ya para verene kadar Aynı multi core'a sahip Ryzen 3 serisi işlemci alıp GTX 1080 alabilirdin. FPS farkı %10'u aşardı.
Ben besleyemediği kart yok demiyorum 2080,2080 TI gibi kartlar için çok çekirdek de gerekiyor. Altına indiğinde tek çekirdek gücü fark yaratıyor. Mesela 9350K’nın OC sonrası 6 çekirdekli 9400F nasıl geçtiğini araştırabilirsin. 2080 TI ile de geçer ama ikisi de darboğaz yapar.
Darboğaz olmasın diyorsan 9700K alırsın 1080P için 2K için de 9600K alırsan yeter.
Mesela 1080P’de 5.0 GHZ’da çalışan bir 9350K’nın 9900K’ile arasındaki farkı buradan görebilirsini
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

6600K 4.6 GHZ’da stok 2600’den %10 daha fazla FPS aldı ortalama. Aralarında %25 tek çekirdek farkı var. 5.0 GHZ’da fark %30’a kadar çıkıyor. R5 2600’e OC yapsan daha fark %20’nin altına düşmüyor.
Çok çekirdekte yüzde kaç fark var 🙂 i5 6600K'ya istersen sıvı nitojenle overclock yap yine de çok çekirdekte 12 threadli Ryzen 2600'ü geçemezsin multicoreda.

Her şey FPS değil dostum.

Ben besleyemediği kart yok demiyorum 2080,2080 TI gibi kartlar için çok çekirdek de gerekiyor. Altına indiğinde tek çekirdek gücü fark yaratıyor. Mesela 9350K’nın OC sonrası 6 çekirdekli 9400F nasıl geçtiğini araştırabilirsin. 2080 TI ile de geçer ama ikisi de darboğaz yapar.
Darboğaz olmasın diyorsan 9700K alırsın 1080P için 2K için de 9600K alırsan yeter.
Mesela 1080P’de 5.0 GHZ’da çalışan bir 9350K’nın 9900K’ile arasındaki farkı buradan görebilirsini
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Konu dışı olaraktan. O kanal güvenilir değil. Önceki videolarından yaptığım tespite göre kanal tahmini değerleri yazıyor yani elinde o işlemciler yok.

Çok çekirdekte yüzde kaç fark var 🙂 i5 6600K'ya istersen sıvı nitojenle overclock yap yine de çok çekirdekte 12 threadli Ryzen 2600'ü geçemezsin multicoreda.

Her şey FPS değil dostum.
Geçtiğini bizzat kendim test ettim arkadaşın topladığı sistemle hala geçemezsin diyorsun dostum.
Ben render’da geçiyor demiyorum ki, çoklu çekirdekte Ryzen açık ara fark atıyor ama oyunlarda durum böyle değil.
Benim için her şey FPS çünkü PC’yi sadece oyun için kullanıyorum. PC ile başka hiçbir işim yok. Diğer işler için Laptop kullanıyorum. O nedenle çok çekirdeğe hiç ihtiyacım olmuyor.
Son attığım videoya bakmanı tavsiye ederim.

Geçtiğini bizzat kendim test ettim arkadaşın topladığı sistemle hala geçemezsin diyorsun dostum.
Ben render’da geçiyor demiyorum ki, çoklu çekirdekte Ryzen açık ara fark atıyor ama oyunlarda durum böyle değil.
Benim için her şey FPS çünkü PC’yi sadece oyun için kullanıyorum. PC ile başka hiçbir işim yok. Diğer işler için Laptop kullanıyorum. O nedenle çok çekirdeğe hiç ihtiyacım olmuyor.
Düzgünce okursan çok çekirdek yazıyor mesajın heryerinde 🙂

Düzgünce okursan çok çekirdek yazıyor mesajın heryerinde 🙂
Oyunlarda geçemez demiyor musun? 2 çekirdek 8 thread fazlası var falan demedin mi?
Konudan yoruldum gerçekten. Son artığım videoda 9350K ile 9600K arasındaki farka bakın. 2 çekirdek fazlanın oyunlardaki etkisini oradan görürsünüz.

Oyunlarda geçemez demiyor musun? 2 çekirdek 8 thread fazlası var falan demedin mi?
Konudan yoruldum gerçekten. Son artığım videoda 9350K ile 9600K arasındaki farka bakın. 2 çekirdek fazlanın oyunlardaki etkisini oradan görürsünüz.
Sen günü kurtaracak işlemcilerden bahsediyorsun. Bu adam BF6 veya diğer yeni oyunlar çıktığında ne yapacak? Adam bence RTX 2070'i CS:GO oynamak için satın almıyor.

Beyler hararetinizi biraz düşüreyim. i7 6700 işlemciye RTX 2070 SUPER almayı düşünüyorum. Ne olur ne biter sizce ? Birde sistemi satıyorum bir iki tane alıcı var eğer alırlarsa i7 9700K ile bu kartı almayı düşünüyordum komple sistem yani fakat 10. nesilden haberim yoktu Z390 lar 10. nesil destekleyecek mi? Yada beklemeye değer süper bir fark olacak mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı