i5 8250U Minecraft sıcaklık sorunu

Dell Inspiron kullanıyorum :). GPU üzerindeki vidaları birazcık sıkmanız gerekiyor ki ısınma olmasın, o kısmı biraz kalitesiz yapılmış çünkü. İyice sıkmadan önce CPU'dan daha fazla ısınıyordu GPU, en son tam temizlik yapıp termal macunu sürdüm, GPU üstündeki vidaları da iyicene sıktım. Artık ne CPU ne GPU 70 dereceyi geçmiyor bu yaz sıcaklarında.

XTU programını indirin ve internet üzerinden modelinize uygun undervolt rehberlerine bakın. Emin olmadığınız ayarlarla oynamamaya dikkat edin.

Galiba benim işlemcim ısındığı için tam performans gösteremiyor. 95 üstüne çıktığında duruyor. Örneğin %50 kullanım üzerine çıkmıyor CS:GO'da bile.

Benim de laptopumda i5 8250U var AMD Radeon 530 ekran kartı da var 4 GB CS:GO'da işlemci %30 kullanımda 68 derece alıyor ve Ultra ayarlarda 120 FPS sabit alıyorum Minecraft'ta en yüksek ayarlar + Motion blur shaderpack ile 200 FPS alıyorum sabit ısınma yok gayet akıcı oynuyorum :)
Galiba benim işlemcim ısındığı için tam performans gösteremiyor. 95 üstüne çıktığında duruyor. Örneğin %50 kullanım üzerine çıkmıyor CS:GO'da bile.

Ekran kartının da büyük rolü var.

Bu sıcaklık değerleri undervolt ile düşmez. Sorun dediğiniz gibi işlemci sıcaklığında. Termal macun değişimi ve fan temizliği yapın.

Genelde çok bir etkisi olmaz ekstra fanların. Cihazı zeminden bir-iki parmak yükseltirseniz aşağı yukarı aynı etkiyi sağlayacaktır zaten.

GPU tarafındaki heatsink yalama yapmış demişsiniz. Eğer GPU ile heatsink teması tam değilse GPU'ya ciddi zarar verebilirsiniz. O kısmı en kısa sürede düzeltmeniz lazım.

Oynatılmıyor hocam heatsnik bende ellemedim vida yüzünden
Undervolt güvenlidir. i7 7500U işlemci, -0, 090V değeriyle 5 derecelik bir rahatlama oldu. (90'dan 85'e). Yakın zamanda da termal macun aldım ve termal macunla birlikte heatsink fanını temizledim (ısınmanın asıl sebebi heatsink hava girişinin tozla tıkalı olmasıydı). Hava 30-35 derece olmasına rağmen ne işlemci ne de GPU ağır yük altında 70 dereceyi geçmiyor.

3. parti uygulamaları kullanmak yerinde Intel XTU'yu deneyebilirsiniz. @Mercy_TR hiçbir riski yoktur. Sadece değeri fazla düşürürseniz bilgisayar kendini resetler ve V değeri normale döner.

Ben o zaman deneyeyim xtu üzerinden undervolt i5-8250U için önerdiğiniz ayar var mı?

Ben o zaman deneyeyim xtu üzerinden undervolt i5-8250U için önerdiğiniz ayar var mı?
Core Voltage Offset değerini -0,080V değerine çekerseniz stabil bir şekilde çalışabilir. Eğer ısı değerinden yine memnun olmazsanız -0,090V' a kadar çekmeyi deneyebilirsiniz ancak daha ilerisine gitmenizi önermiyorum. Çok işe yarayacağını da sanmıyorum.

Heatsink oynatılmıyor derken? Atladığınız bir vida olmasın? Eğer birazcık bile yerinden oynattıysanız heatsink'i termal macunu yenilemeniz gerekebilir. Cihaz marka/modelini söyleyebilir misiniz?

Core Voltage Offset değerini -0, 080V değerine çekerseniz stabil bir şekilde çalışabilir. Eğer sıcaklık değerinden yine memnun olmazsanız -0, 090V'a kadar çekmeyi deneyebilirsiniz ancak daha ilerisine gitmenizi önermiyorum. Çok işe yarayacağını da sanmıyorum.

Heatsink oynatılmıyor derken? Atladığınız bir vida olmasın? Eğer birazcık bile yerinden oynattıysanız Heatsink'i termal macunu yenilemeniz gerekebilir. Cihaz marka/modelini söyleyebilir misiniz?

Hocam -0, 105V şu an sıkıntısı yok bayağı düşürdü değerleri maks 85 3.0GHz'de 2.8 2.9'da 75 79 arası mükemmel stabilitede kullanıyorum şu an
Heatsinkte vida yalama hocam elleyemiyorum vidası çıkmadığı için

şöyle hocam baya iyi 3.0ghz de bence bu sıcaklık
8bfa1794-8623-40b5-9f01-03755255b654.jpg

Hocam -0, 105V şu an sıkıntısı yok bayağı düşürdü değerleri maks 85 3.0GHz'de 2.8 2.9'da 75 79 arası mükemmel stabilitede kullanıyorum şu an
Heatsinkte vida yalama hocam elleyemiyorum vidası çıkmadığı için

şöyle hocam baya iyi 3.0ghz de bence bu sıcaklık
Eki Görüntüle 625543
Değerler öncekine göre iyi. Geçmiş olsun :).

Yeni konular

Geri
Yukarı