i5 8300H ve GTX 1050 darboğaz sorunu

Uğur Çelebi

Decapat
Arkadaşlar fotoğrafta da görüldüğü gibi işlemcim olan i5 8300H, 1050 Mobil ekran kartını tam besleyemiyor. Bu neden kaynaklanıyor? Bir de ortalama 30 FPS almama rağmen drop'lar peşimi bırakmıyor. Tek kanal 8 GB RAM kullandığımdan dolayı mıdır yoksa başka bir sorun var mıdır? AC Origins.
IMG-20190120-WA0050.jpg IMG-20190120-WA0051.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bide fotoğrafta gördüğünüz gibi işlemci 80 dereceleri geçmemesi için hızını düşürüyor. Bir soğutucu alsam veya turbo fanı sürekli açık tutsam soğutma daha iyi olacağından GHz yükselecek. FPS'ye olumlu yansır mı?
Sesi rahatsız etmiyorsa Turbo Fan'ı aktif yapabilirsiniz.
AC Origins tabiri caizse işlemci katili bir oyun. Yüksek işlemci kullanımı normal. Eğer FPS yükselsin diye çözünürlüğü düşürdüyseniz ekranın desteklediği en son çözünürlüğe getirin.

AC Origins tabiri caizse işlemci katili bir oyun. Yüksek işlemci kullanımı normal. Eğer FPS yükselsin diye çözünürlüğü düşürdüyseniz ekranın desteklediği en son çözünürlüğe getirin.
Hocam en yüksek çözünürlükte olmasına rağmen yer yer gerçekleşebiliyor.
Assasins Creed Origins gibi bir oyun 1050 hele ki mobil versiyonunda en fazla bu kadar fps alırsın zaten.
Hocam FPS'le ilgili bir sıkıntım yok. Aşırı yüksek detaylarda yaptım bu testi. Benim sorunum çift kanal bellek kullanmadığım için mi drop giriyor yoksa başka bir sebebi olabilir mi?

Çift kanal bellek dropları bir nebze çözebilir ama bunun başlıca sebebi işlemcinizin oyun için yetersiz olması.

Çift kanal bellek dropları bir nebze çözebilir ama bunun başlıca sebebi işlemcinizin oyun için yetersiz olması.
Böyle düşünmemin bir diğer sebebi de arkada Microsoft Edge, Google Chrome gibi ram tüketen uygulamalar varken testi gerçekleştirdim ve neredeyse her 4-5 saniyede drop yiyordum yer yer 0 FPS bile oldu. Sonra bir kez de arkadaki programları kapatıp denedim bu sefer sadece 2-3 kez drop sorunuyla karşılaştım Benchmark süresince.

Böyle düşünmemin bir diğer sebebi de arkada Microsoft Edge, Google Chrome gibi ram tüketen uygulamalar varken testi gerçekleştirdim ve neredeyse her 4-5 saniyede drop yiyordum yer yer 0 FPS bile oldu. Sonra bir kez de arkadaki programları kapatıp denedim bu sefer sadece 2-3 kez drop sorunuyla karşılaştım Benchmark süresince.
Doğru bir noktaya değinmişsiniz, arka plan uygulamaları da işlemciyi yorar.

Bide fotoğrafta gördüğünüz gibi işlemci 80 dereceleri geçmemesi için hızını düşürüyor. Bir soğutucu alsam veya turbo fanı sürekli açık tutsam soğutma daha iyi olacağından GHz yükselecek. FPS'ye olumlu yansır mı?
Sesi rahatsız etmiyorsa Turbo Fan'ı aktif yapabilirsiniz.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı