i5 8300H ve GTX 1050 Ti Valorant oynarken sıcaklık artıyor

cemozdemir

Hectopat
Merhaba. Valorant oynarken laptopum çok ısınıyor. Bu ısınmadan dolayı Alt+Tab yaparken veya Google'dan bir şey ararken donuyor, donunca hiçbir şey yapılamıyor, yeniden açmak zorunda kalıyorum. MSI Afterburner programında maksimum 91°C'yi görmüştüm. Gece Nitro sense uygulamasını indirerek kontrol ettiğimde (laptopun arkasında cam açık hava almamasının imkanı yok) 98°C'ye kadar çıktığını gördüm. Bu sıcaklığın normal olmadığını düşünüyorum. Laptopum daha 10 aylık. Aldığım FPS değeri de orta ayarlarda 90-130 arasında. Bunun da az olduğunu düşünüyorum. Sıcaklıktan dolayı FPS düşüşü olabilir. Nitro sense uygulamasından fanı son hızda çalıştırdığımda 5-8 derece arasında düşüş oluyor.
Laptop özellikleri;
İşlemci: i5 8300H.
Ekran kartı: 1050 Ti 4 GB.
RAM: 8 GB DDR4 2133MHz.
SSD: 120GB.
Model: Acer Nitro AN515-52.

Dosya Ekleri

• değerler.png
    değerler.png
    99,9 KB · Görüntüleme: 133
  • ayarlar.png
    ayarlar.png
    181,6 KB · Görüntüleme: 152
Acer Nitrolar bildiğim kadarıyla soğutma tarafında çok iyi değil. Laptop soğutucu kullanabilirsiniz.
Daha önceden farklı bir laptopumda kullanmıştım, gereksiz masraf bir işe yaradığını düşünmüyorum. Kullanmayı zorlaştırıyor.
Dediğim gibi laptopun arkasında cam açık her şekilde hava alıyor. Ben zaten LoL-Valorant gibi oyunları oynuyorum, grafiği yüksek diğer oyunları oynamıyorum. Bu oyunda bu kadar yüksekken diğer oyunlarda kaç olur acaba :)

Oyun içinde V-Sync açarak ya da FPS sabitleyerek oynayın. Bu ısınma oranlarını azaltacaktır.
Tüm yükü GPU vermenizi öneririm. Grafikleri en yüksek seviyeye çekin.
Oyun açıkken arka plandaki Discord, Spotify vb. simge durumuna küçültün.
Discord ve Spotify ayarlarından donanım hızlandırma ayarını da kapatabilirsin.
Discord oyun içi arayüzü açıksa kapatın.

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

En güncel Nvidia sürücüsünü kurmadıysanız kurun. Valorant için optimizasyon içeriyor.
Ayrıca Valorant optimizasyonu tam oturmuş değil. Unreal engine 4 için ile yapıldığı için düşük ve orta sistem dostu değil.

Oyun içinde V-Sync açarak ya da FPS sabitleyerek oynayın. Bu ısınma oranlarını azaltacaktır.

Eki Görüntüle 591247

Eki Görüntüle 591248

En güncel NVIDIA sürücüsünü kurmadıysanız kurun. Valorant için optimizasyon içeriyor.
Ayrıca Valorant optimizasyonu tam oturmuş değil. Unreal Engine 4 için ile yapıldığı için düşük ve orta sistem dostu değil.

Laptopum 144Hz olduğundan ve 144FPS bile alamadığımdan dolayı aktifleştirmek istemedim. Discord'da oyun içi arayüz kapalı. Discord ve Spotify'ı arkaplanda çok fazla cpu/ram kullanmadıkları için kapatmak istemedim. Donanım ivmesini de şimdi kapatıyorum. Ayarları da en yüksek yapacağım.

Laptopum 144Hz olduğundan ve 144FPS bile alamadığımdan dolayı aktifleştirmek istemedim. Discord'da oyun içi arayüz kapalı. Discord ve Spotify'ı arkaplanda çok fazla cpu/ram kullanmadıkları için kapatmak istemedim. Donanım ivmesini de şimdi kapatıyorum. Ayarları da en yüksek yapacağım.
Hocam bende Acer nitro5 kullanıyorum , i5-8300h işlemci , GTX 1050 ekran kartı var.Bende de ısınma sorunu oluyor , internette biraz araştırma yaptım , sanırım kullanılan termal macun çok kaliteli değil.Youtube da bir video izlemiştim, 90-95 derecelere çıkan sıcaklık değerleri , termal macun değişim sonrası 10 derece aşağı iniyordu.

Hocam bende Acer nitro5 kullanıyorum , i5-8300h işlemci , GTX 1050 ekran kartı var.Bende de ısınma sorunu oluyor , internette biraz araştırma yaptım , sanırım kullanılan termal macun çok kaliteli değil.Youtube da bir video izlemiştim, 90-95 derecelere çıkan sıcaklık değerleri , termal macun değişim sonrası 10 derece aşağı iniyordu.
İçini açarsam garantisi biter mi? 8GB ram almayı düşünüyordum, termal macunu da yeniletirim.

İçini açarsam garantisi biter mi? 8GB ram almayı düşünüyordum, termal macunu da yeniletirim.

İçini açarsan garantisi devre dışı kalır. O işi teknik servise yaptırt. İçini açarsan toplaması zor dizüstülerin, sen yapamazsın.

i5-8300H 100 derece sıcaklığa kadar dayanıklı. Daha fazla ısınırsa CPU hızını düşürür otomatik olarak. En kötü bilgisayar kapanır, soğuyunca tekrar açılır.

1.jpg

İçini açarsam garantisi biter mi? 8 GB RAM almayı düşünüyordum, termal macunu da yeniletirim.

Hocam bende RAM ile SSD takviyesi yapacaktım, eğer laptop arkasında HDD ve RAM yerleri için ayrı kapak var ise garanti dışı kalmıyor. Eger tek kapak ise garanti dışı kalıyor, arayıp sormuştum.
Ben kaliteli bir termal macun alıp, servise o macunu sürmelerini söyleyeceğim. Bir laptopun bu kadar ısınması normal değil. Fanlar 6 bin RPM'de çalışsa bile pek fayda etmiyor.

Eki Görüntüle 591247

Eki Görüntüle 591248

En güncel Nvidia sürücüsünü kurmadıysanız kurun. Valorant için optimizasyon içeriyor.
Ayrıca Valorant optimizasyonu tam oturmuş değil. Unreal engine 4 için ile yapıldığı için düşük ve orta sistem dostu değil.
Bugün yüksek ayarlarda denedim, 99 dereceyi gördü, oynarken dondu, kapatıp açmak zorunda kaldım. LoL oynarken bile düşük ayarlarda 80-90 derece arasında. FPS de sık sık 144ün altına düşüyor. Geforce Experience kullanıyorum, sürücü güncel.

Yeni konular

Geri
Yukarı