i5 9300H Undervolt Rehberi

Bir de ThrottleStop ile deneyin.
XTU ve ThrottleStop harici baska bir program maalesef bilmiyorum.

Quick CPU ile undervolt yapılabiliyor ancak diğer programlar izin vermediyse bunun da işe yarayacağını düşünmüyorum.

Bilgisayarım sadece güç tasarrufu moduna aldığımda mavi ekran veriyor, sende de böyle bir problem var mı acaba? Undervolt değerlerim neredeyse seninkiyle aynı. @retiredtechnpt.

@ESY
Tasarruftayken de hala undervoltu kullanmaya devam edebiliyorum. Boyle bir durumla daha once karsilasmadim. Cozum konusunda da maalesef bir fikrim yok fakat orijinal ThrottleStop konusuna bir bakmanizi oneririm. Pek cok farkli sorun ve cozumunu bulabilirsiniz. Sadece konu buyuk oldugu icin aramak uzun suruyor.

Son düzenleme:
@ESY
Tasarruftaykende hala undervoltu kullanmaya devam edebiliyorum. Boyle bir durumla daha once karsilasmadim. Cozum konusunda da maalesef bir fikrim yok fakat orijinal ThrottleStop konusuna bir bakmanizi oneririm. Pek cok farkli sorun ve cozumunu bulabilirsiniz. Sadece konu buyuk oldugu icin aramak uzun suruyor.
Ayarlarımı düşürmeyi denesem faydası olur mu acaba ? Yani 250mV undervoltu 200' e çekmek gibi.

8 ay önce asus g531gt i5 9300h gtx 1650 8gbramli bilgisayar aldım ısındığı için servise gönderdim fan ve termal macun bakımı yaptılar. Fakat 95 dereceleri görünce undervolt yapayım dedim yaptıktan sonra sıcaklığı 80 85 civarına düşürebildim fakat şöyle bi sorun var. Cinebench testinde bu işlemciyle herkes 1800 1900 puanlar alırken ben 1650 falan görebildim en fazla bu önemli mi?

Aradaki farki hissedemiyorsaniz pek bir onemi yok. Cinebench tesi multicore render islerini temsilen yapilan bir benchmark. Oyunlar ve single thread acisindan pek bir hukmu yok.
Ozetle video ya da 3D render isi ile ugrasiyorsaniz o zaman onemli.

CPU Core -1000MV.
CPU cache -140, 6MV.
Intel GPU: -130, 9MV.
İgpu: -130, 9MV.
System agent: -45, 9.
Turbo radio limits: 41, 41, 41, 41.
Turbo Boost long Power Max: 50.
Turbo Boost long Power Max: 90.
Turbo time limit: 128.
Max voltaj 38.3W.
Not: Prochot değerini 90C sabitledim.
R20 puanı: 1887 puan.

2 Sorum olacak, birincisi R20 değerimi nasıl artırabilirim, ikincisi Max voltaj değerim bana düşük geldi sizce nasıl?

Gelin ince ayarı birlikte yapalım ve şu R20 puanını artıralım bilen ve tecrübesi olan kişilerin fikirlerine açım ve açığım. :) @retiredtechnpt

• Max guc (Voltaj degil hocam) tuketiminin 38.3 Watt olmasi pek iyiye isaret degil hocam. Throttle Stop'ta bulunan "Limits" bolumunden islemciyi neyin sinirladigina bir bakin.​
  • IGPU ve Intel GPU bolumlerinin stabilitesini test etmek icin dahili ekran kartina furmark ya da benzeri bir benchmark yapmanizi oneririm. Ya da 8k/16k bir video acmanizi, ama ilki daha iyi bir test olur. Bu bolumlere undervolt yapmak Cinebench gibi sadece CPU kullanan programlar icin genelde gereksizdir fakat Nvidia Optimus teknolojisinden dolayi "oyunlarda" ya da Nvidia ekran kartina yuklenen uygulamalarda Intel Dahili GPU da calistigi icin (mlsf) daha iyi sicakliklar elde edebilirsiniz. Tabi 0.5-1 Watt maximum bir etkiden soz ediyoruz.​
  • Her islemci farkli oldugu icin sizde voltaj yetmezligi olabilir. Core degerlerini test ederken atiyorum -140mV'de aldiginiz Cinebench puani -190mV'den yuksek olabilir.​
  • Cache hatalarini test etmek icin Throttle Stop'ta bulunan TSBench ile de test yapmanizi oneririm. Genelde Cache hatalari puaninizin dusmesine sebep olur. Bu sebeple her zaman max undervolt best undervolt degildir.​
  • Hocam "System Agent" Memory'i gibi cesitli core'da olmayan bolumleri kontrol ediyor ve guc tuketiminie etkisi ciddi derecede az. Yani o bolume undervolt yapmak genelde pek bir ise yaramaz. Tersine genelde sistemi daha dengesiz yapar. Bu sebeple diger bolumlerin undervoltunu belirledikten sonra en son olarak bu bolume undervolt yapmanizi oneririm. Stabiliteyi ciddi sekilde etkileyen hassas bir bolum.​
  • Puaninizin 2000'in altinda kalmasindaki etken maximum guc tuketimi gibi duruyor (Sicakliklarin 90'a yaklasmadigini varsayiyorum). BIOS'tan uretici sinirladiysa buna tek care MOD BIOS. Ozetle BIOS'ta guc ile ilgili ayarlar var mi bir kontrol edin. Ornegin L340 modelinde DPTF denilen ayar guc tuketimini sinirliyor.

Max guc (Voltaj degil hocam) tuketiminin 38.3 Watt olmasi pek iyiye isaret degil hocam. Throttle Stop'ta bulunan "Limits" bolumunden islemciyi neyin sinirladigina bir bakin.
Prochot değerini 90C sabitledim. İçin o değeri alıyormuşum. Bilgisayar fan kontrolunu bana birakmiyor islemci 60°C bulunca fan anca dusuk modda basliyor hal boyle olunca sanırım laptop soğutucusuz undervolt benim icin mumkun degil gibi.

• Max guc (Voltaj degil hocam) tuketiminin 38.3 Watt olmasi pek iyiye isaret degil hocam. Throttle Stop'ta bulunan "Limits" bolumunden islemciyi neyin sinirladigina bir bakin.​
  • IGPU ve Intel GPU bolumlerinin stabilitesini test etmek için dahili ekran kartina FurMark ya da benzeri bir Benchmark yapmanizi oneririm. Ya da 8k/16k bir video acmanizi, ama ilki daha iyi bir test olur. Bu bolumlere undervolt yapmak Cinebench gibi sadece CPU kullanan programlar için genelde gereksizdir fakat NVIDIA Optimus teknolojisinden dolayi "oyunlarda" ya da NVIDIA ekran kartina yuklenen uygulamalarda Intel Dahili GPU'da calistigi için (maalesef) daha iyi sicakliklar elde edebilirsiniz. Tabi 0.5-1 Watt maximum bir etkiden soz ediyoruz.​
  • Her islemci farkli oldugu için sizde voltaj yetmezligi olabilir. Core degerlerini test ederken atiyorum -140MV'de aldiginiz Cinebench puani -190MV'den yuksek olabilir.​
  • Cache hatalarini test etmek için Throttle Stop'ta bulunan TSBench ile de test yapmanizi oneririm. Genelde Cache hatalari puaninizin dusmesine sebep olur. Bu sebeple her zaman Max undervolt best undervolt degildir.​
  • Hocam "System Agent" Memory'i gibi cesitli Core'da olmayan bolumleri kontrol ediyor ve guc tuketiminie etkisi ciddi derecede az. Yani o bolume undervolt yapmak genelde pek bir ise yaramaz. Tersine genelde sistemi daha dengesiz yapar. Bu sebeple diger bolumlerin undervoltunu belirledikten sonra en son olarak bu bolume undervolt yapmanizi oneririm. Stabiliteyi ciddi sekilde etkileyen hassas bir bolum.​
  • Puaninizin 2000'in altinda kalmasindaki etken maximum guc tuketimi gibi duruyor (Sicakliklarin 90'a yaklasmadigini varsayiyorum). BIOS'tan uretici sinirladiysa buna tek care MOD BIOS. Ozetle BIOS'ta guc ile ilgili ayarlar var mi bir kontrol edin. Ornegin L340 modelinde DPTF denilen ayar guc tuketimini sinirliyor.

Hocam undervolt yaptıktan sonra AIDA64'te stabilite testi yaparken, overheating detected, CPU throttle Max %40 diyor, sıcaklıklar 94 civarı neden oluyor?

Geri
Yukarı