i5-9300H yüksek sıcaklık

yagizUnal

Hectopat
Laptop modeli: MSI GF65 Thin 9SD
RAM'i Dual Channel'la 16 GB'a çıkardım

Merhabalar, uzun bir zamandan sonra tekrar oyun oynamaya başladım ve işlemci sıcaklığım gerçekten canımı sıkıyor. Ben bundan yaklaşık 2-3 ay önce, şu anda kullandığım Laptop'ı aldım ve ilk oyun performans denemelerimi BF1 ile yapmıştım. Turbo modta 95 dereceleri geçen bir işlemci sıcaklığını gördükten sonra oyunu kapadım ve forumdaki undervolt rehberiyle Intel XTU'dan undervolt yaptım. O zamanlar sıcaklık değeri en fazla 85'i görüyordu. Bu aralar, sabah akşam kullanım fark etmeksizin işlemci sıcaklığı 40-55 derecelerde gezmekte(ilk zamanlar kullandığım oda sıcaklığıyla aynı) ve undervolt aktif olmasına rağmen oyunlarda sıcaklık değerlerim yine 95 derecelerin üstüne çıkmış durumda. Şu an bilgisayarın hoperlörlerinden ses gelmiyor, yaklaşık 1 hafta önce de olmuştu restart atınca geçmişti. Sistemimde herhangi bir kötü amaçlı yazılım olmasından şüphelendiğim için Kaspersky'ın deneme sürümünü indirip, tam tarama başlattım ve sıcaklık değeri şu an performans modunda fanlar Full hız çalışırken 94 derecede. Bu kadar ısınması normal midir? Ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Undervolt ile en stabil değeri bulun
2-Soğutucu kullanın ve fan giriş çıkışlarının önünde engel olmamasına dikkat edin.
3-Bilgisayarın fan girişlerini temizleyin.
4-Termal macun yenileyin.

Son olarak 9300h için intel 100 dereceye kadar çıkabileceğini ve sorun olmayacağını resmi sitesinde söylüyor. Performans kaybı yaşamıyorsanız sorun olmaz. Ancak fps drop yaşıyorsanız dediklerimi uygularsanız büyük ölçüde sorununuz çözülecektir.

1-Undervolt ile en stabil değeri bulun
2-Soğutucu kullanın ve fan giriş çıkışlarının önünde engel olmamasına dikkat edin.
3-Bilgisayarın fan girişlerini temizleyin.
4-Termal macun yenileyin.

Son olarak 9300h için intel 100 dereceye kadar çıkabileceğini ve sorun olmayacağını resmi sitesinde söylüyor. Performans kaybı yaşamıyorsanız sorun olmaz. Ancak fps drop yaşıyorsanız dediklerimi uygularsanız büyük ölçüde sorununuz çözülecektir.

Cevabınız için teşekkürler. Söylediklerinizin çoğunu zaten uyguladım ancak undervolt ile ilgili bir sorum var. Ben Intel XTU'den sadece core voltage offset değerini ayarladım ve stabil değeri buldum. Sizce sadece bu ayarın yeterli gelmeme durumu olabilir mi? Throttlestop'la core ve cache ayrı ayrı ayar yapılabiliyormuş. Kullandınız mı? Öyle bir çözüme gitmemi önerir misiniz?

Cevabınız için teşekkürler. Söylediklerinizin çoğunu zaten uyguladım ancak undervolt ile ilgili bir sorum var. Ben Intel XTU'den sadece core voltage offset değerini ayarladım ve stabil değeri buldum. Sizce sadece bu ayarın yeterli gelmeme durumu olabilir mi? Throttlestop'la core ve cache ayrı ayrı ayar yapılabiliyormuş. Kullandınız mı? Öyle bir çözüme gitmemi önerir misiniz?
Xtu otomatik olarak core ve cache’i eş zamanlı ayarlıyor. Yani voltage offset’i degistirdiginizde core ve cache degerleri de ayni oranda degisiyor. Ayni kasa ve islemciye sahip bir cihaza sahibim ancak oyunlarda 75 dereceyi gecmiyor. Stress testlerinde cok zorlayinca 90 dereceleri goruyor ancak.

Evet hocam, imzanızda gördüm. Benim de anlamadığım bendeki değerler neden bu kadar fazla. Bilgisayarımı maksimum 3 aydır günlük işlerde kullanıyorum. Her gün tozunu alırım, temiz kullanırım. Ve şuanki değerlerim eskisinden hayli artmış gözüküyor sanki undervolt yapılmamış gibi. Bu arada bu değerleri soğutucu kullanarak elde ettim. Bios sürümünüz güncel mi hocam? 29 mayısta yeni bir sürüm gelmiş.

Evet hocam, imzanızda gördüm. Benim de anlamadığım bendeki değerler neden bu kadar fazla. Bilgisayarımı maksimum 3 aydır günlük işlerde kullanıyorum. Her gün tozunu alırım, temiz kullanırım. Ve şuanki değerlerim eskisinden hayli artmış gözüküyor sanki undervolt yapılmamış gibi. Bu arada bu değerleri soğutucu kullanarak elde ettim. Bios sürümünüz güncel mi hocam? 29 mayısta yeni bir sürüm gelmiş.
2020-03-26 Sürümünü kullanıyordum. 2020-05-27 güncelleme gelmiş. Güncelleyip geri dönüş yapıcam.
Ekleme: Güncelledim ve 10 dakika boyunca CS:GO oynadım sonuçları ekledim. Benim hoşuma gitti güncelleme :)

Edit: CS:GO'yu fps_max 160 kodu ile oynuyorum. Sıcaklığa bunun da etkisi var. Kilidi kaldırınca sıcaklık 70 derecelere çıktı.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11,2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ne yapsam bilemedim, sanırım bios güncelleyip birde öyle undervolt deneyeceğim. Olmazsa artık şansıma küser bırakırım. Bios güncellerken herhangi bir kaynaktan yola çıktınız mı? Daha önce hiç güncellemedim, biraz riskliymiş sanırım.

Hocam ne yapsam bilemedim, sanırım bios güncelleyip birde öyle undervolt deneyeceğim. Olmazsa artık şansıma küser bırakırım. Bios güncellerken herhangi bir kaynaktan yola çıktınız mı? Daha önce hiç güncellemedim, biraz riskliymiş sanırım.
Riski yok denecek kadar az. İndirip flash bellege atiyosun biostan guncelliyosun. Bilgisayarin sarji bitmedigi surece sikinti yok.

Geri
Yukarı