i5 9400F RX 580 sistemde düşük performans

/Darkness/

Decapat
RAM
hyperx 8gb
Selam, benim vatan OEM sistemlerinden yaklaşık 1.5 yıl önce topladığım bir bilgisayarım var özellikleri aşağıda:
  • ASUS Dual RX 580 8 GB.
  • i5 9400F.
  • HyperX 1x8 GB 2666 MHz RAM.
  • ASUS H310M-K anakart.
  • Frisby 9280G kasa.
  • Frisby 600W 80+ PSU.
  • Sıvı soğutma.

Benim bilgisayarım bu özelliklere sahip fakat düşük performans alıyorum. Sistemi alalı 1.5 yıl oldu ilk başta ısınma sorunlarım vardı 90,95 derece işlemci görüyordu 89 derece ekran kartı görüyordu. Sıvı soğutma aldım ısınma sorununu çözdüm. Isınmadan sonra da sistem sorunları devam etti. Valorant oyununda bile 200 FPS boş yerlerde görürken savaş ve sık yetenek kullanılan bölgelerde FPS düşmesini bırak kasmaya başladı. 150 den 80,90 FPS bile gördü sistem. Zaten PUBG Warzone gibi oyunları FPS düşüklüğü sebebiyle oynayamıyorum. Bu durum gerçekten canımı sıkmaya başladı. Yardımınıza ihtiyacım var. Afterburner ile oyun içi değerleri istenirse gönderebilirim.

Aynı RAM'den veya eş değerinden bir RAM daha alıp çift kanal kullanın, performans artar.
Ayrıca PSU pek iyi değil. 9400F'de yaşlanmaya başladı ve tekli çekirdek gücü de yerlerde. Dediğim gibi çift kanal performansı iyileştirir.

Aynı RAM'den veya eş değerinden bir RAM daha alıp çift kanal kullanın, performans artar.
Ayrıca PSU pek iyi değil. 9400F'de yaşlanmaya başladı ve tekli çekirdek gücü de yerlerde. Dediğim gibi çift kanal performansı iyileştirir.

Teşekkür ederim hocam elime para geçtiğinde çift kanal yaptıracağım. Umarım performans sorunu düzelir.

Reis tekrardan merhaba 1-2 hafta içinde bir karar verip alacağım artık Valorant bile kasmaya başladı. Kayıtta zaten FPS 130'un üstüne çıkmamakta ve kasmaktaydı. Artık normal oyun bile oynatmamaya başladı. Bu kadar da olmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Aklımda iki seçenek var.
1-ekran kartını satıp 1070 veya 1080 almak.
2-RAM'leri 8x2 yapmak.
Yani 8x1 RAM bile olsa daha düşük sisteme sahip arkadaşlarım akıcı oynayıp güzel performans alıyorlar üstüne kayıt bile yapabiliyorlarken, ben normal bir oyunda bile takılmalar yaşıyorum hangi seçenekte bu olay kökten kapanır. Artık bilgisayarımı düşünmek istemiyorum.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam elime para geçtiğinde çift kanal yaptıracağım. Umarım performans sorunu düzelir.

Reis tekrardan merhaba 1-2 hafta içinde bir karar verip alacağım artık Valorant bile kasmaya başladı. Kayıtta zaten FPS 130'un üstüne çıkmamakta ve kasmaktaydı. Artık normal oyun bile oynatmamaya başladı. Bu kadar da olmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Aklımda iki seçenek var.
1-ekran kartını satıp 1070 veya 1080 almak.
2-RAM'leri 8x2 yapmak.
Yani 8x1 RAM bile olsa daha düşük sisteme sahip arkadaşlarım akıcı oynayıp güzel performans alıyorlar üstüne kayıt bile yapabiliyorlarken, ben normal bir oyunda bile takılmalar yaşıyorum hangi seçenekte bu olay kökten kapanır. Artık bilgisayarımı düşünmek istemiyorum.
9400F bu kartlara darboğaz yapar. Dediğim gibi, oyunlar işlemci tabanlı ve işlemcinizin online oyunlarla arası pek iyi değil. Düşük performans almanız çok normal.

Eğer bu kartları alırsanız da belki FPS yükselir ancak daha fazla drop yaşarsınız.

9400F bu kartlara darboğaz yapar. Dediğim gibi, oyunlar işlemci tabanlı ve işlemcinizin Online oyunlarla arası pek iyi değil. Düşük performans almanız çok normal.

Eğer bu kartları alırsanız da belki FPS yükselir ancak daha fazla drop yaşarsınız.

Yani ya 8x2 RAM yapmalıyım ya da para koyup işlemci değiştirmeliyim diyorsunuz. Peki işlemci değiştirecek olsam çok para koymadan şu performans işini düzeltecek bir işlemci öneriniz var mı acaba işlemciyi de alıp artık bilgisayarla uğraşmak istemiyorum kafam rahat olsun.

Yani ya 8x2 RAM yapmalıyım ya da para koyup işlemci değiştirmeliyim diyorsunuz. Peki işlemci değiştirecek olsam çok para koymadan şu performans işini düzeltecek bir işlemci öneriniz var mı acaba işlemciyi de alıp artık bilgisayarla uğraşmak istemiyorum kafam rahat olsun.
9K serisinden önerim yok, 10K veya 11K serisine bakabilirsiniz. RAM'leri her şartta 8x2 yapmanız gerekmekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı