i5 9400F sistem yükseltme

gkn10

Hectopat
Daha fazla  
i5 9400F.
ASUS H310M.
Crucial Ballistix 8*2 RAM.
GTX 1660 Super.

Bazı multiplayer oyunlarda FPS düşüşleri yaşıyorum. Formatladım SSD'ye yükledim yine aynı sorun mevcut. Sıcaklık vs herhangi bir sorun yok. Büyük ihtimalle darboğaz sorunu olabilir. Bu yüzden elimdeki anakart RAM ve işlemciyi satmayı düşünüyorum. Aklımda iki seçenek var i7 10700F bir sistem mi alsam yoksa B550 chipsetli bir R5 3600 AMD mi alsam? 20 yıldır Intel sistem toplarım. AMD sistem şimdiye kadar hiç kullanmadım. Overclock falan da yapmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
O sistem gayet dengeli ve güzel. FPS düşüşleri dediğiniz olay donanımdan kaynaklanmıyordur yüksek ihtimalle, oyunda önemli olan grafik ayarlarına ince ve güzel ayar verebilmek. Ben mesela 4/4 9100F ile tam verimle GTX 1070 besledim Warzone ve BF5'te, gerisini siz düşünün. Ben olsam böyle bir sistem için daha başka masrafa girmezdim.

Ama ha kafaya taktım ben illa ki değişecek bu diyorsanız da sizin vereceğiniz bir karar tabii. Bütçeniz yetiyorsa 10700F taş gibi işlemci gerçekten, B460 ile güzel gider. Alternatif olarak Ryzen 5600X + B450/B550'li bir sistem de düşünebilirsiniz.

Darboğaz konusundan şüpheliyim ama bütçenize göre anakart değiştirmek istemezseniz 9. nesil i7 bakabilirsiniz. Değiştiririm derseniz 10. nesil i5 de iyidir. 10. nesil i7 fazla gelir 1660S için boşa masraf etmiş olursun.

10700F ile kullanılan ekran kartları minimum RTX 2060S/2070 seviyesinden başlıyor zaten, 1660S için özellikle ağırlıklı olarak oyun oynanılacaksa aşırı fazla bence de.

Hangi oyunlarda FPS düşüşünüz var söyler misiniz? Bir de mümkünse test yapıp atabilir misiniz darboğaz var mı yok mu bakmak gerek tahmini olarak konuşmak mantıklı değil ne olduğunu bilirsek daha rahat çözümü olur.

Hangi oyunlarda FPS düşüşünüz var söyler misiniz? Bir de mümkünse test yapıp atabilir misiniz darboğaz var mı yok mu bakmak gerek tahmini olarak konuşmak mantıklı değil ne olduğunu bilirsek daha rahat çözümü olur.
O sistemle düzgün optimize edilmiş herhangi bir oyunda darboğazın d'si olmaması gerek. Aslında bu darboğaz en baba sistemlerde bile olabilir, önemli olan arkadaşa belirttiğim gibi oynadığı oyuna nasıl ayar verdiği. Sorun yaşadığı noktayı da ayrı bir konuda belirtirse iyi olur, şu anki sistem yükseltme konusu içinde çorba olabilir diye düşünüyorum.

9400f o karta darboğaz yapmaz hocam. Sisteme güzel bir bakım yapıp sürücülerini güncellemeyi deneyebilirsin. Olmadı temiz kurulum yap tekrardan. O da olmazsa yükseltme yapılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı