i5-9400F ve RTX 2060 sistemde GTA V kasıyor

İşletim sistemi
Windows 10

arthurmorgannn

Hectopat
Yer
Antalya7Manavgat
Daha fazla  
Bilgisayarım iyi ama GTA V oynarken takılıyor. Bunun sebebi nedir?

PC özellikleri:

ASUS TUF Gaming anakart.
i5-9400F 9.nesil işlemci.
ASUS ROG STRIX RTX 2060 6 GB ekran kartı.
16 GB RAM (8*2)
480 GB SSD (%50'si boş)

4.1 GHz'de çalışan bir i5 2500k hemen hemen çoğu senaryoda RX 570'e darboğaz yapmadığı gibi söz konusu konu dahilinde sorun yaşayan kullanıcı sisteminde düzgün güç iletimi sağlayamayan kötü bir PSU kullanıyorsa; sistem açılsa bile aşırı stress altında bileşenlere özellikle de ana akım hat iletim kanalı olan 12V çıkışından beslenen ekran kartı stabil ve tam performansta çalışma noktasında elektriksel limite takılıp stabil çalışmayabilir, hatta durum daha da ciddi boyutlara ulaşırsa parçalarda ısınma sorununa, stutterlara dahi yol açmaya kadar uzar gider. Deneyimle sabit, zamanında 116W TDP'ye sahip ASUS Direct CU GTX 550 Ti kartımı Everest 400W güç kaynağıyla kullandığımda yukarıda belirttiğim durumları Cooler-Master RS-500 modeliyle değiştirene kadar birebir aynen yaşamıştım, PSU'da sorun varsa direk sistem açılmaz, kapanır vs demekten kurtulun, aynı bu eksik bilgiyle yorum yapmaya benziyor.

Sorun PSU'da değilse ısınma, sürücü veya disk problemi olabilir, 9400F+2060 darboğaz yapacak bir ikili değil.

Önceki ekran kartım daha düşük TDP değerine sahip olan 5500 XT idi. Ancak oyunlarda ufak ufak takılmalar yaşatıyordu. Muhtemelen kartta problem vardı. Sistem aynı ve ekran kartı hariç hiç parça değişimi olmadı. Şu an daha yüksek TDP olan ekran kartı takılı. Aynı oyunlarda şu an en ufak bir takılma olmadan oynayabiliyorum.
Bir sonuç var takılma, buna sebep olabilecek o kadar fazla şey var ki. Yeterli veriyi elde etmeden yorum şu yüzden olmuştur demek zor yani. Herkes kendi bilgisayarında hangi sebeple takılma olduysa onu yazsın o zaman, ben de yazdım hadi buyurun açıklayın (PSU kaynaklı değildi benimki). Bendeki sorun kesinlikle ekran kartı ile alakalıydı. Benim problemin kaynağı sürücü problemi de olabilir, üretim hatası sonucu donanımsal problem de olabilir. Bu şekilde sorun yaşayanın sorununa çözüm bulamayız.

MSI Afterburner yükler, oyun içi değerleri izler ve bize de söylerse bir veri olur. O verilerden yola çıkarak yorumda bulunarak daha doğru çözüme gidebiliriz.
Tabii konu sahibi arkadaş kaç Watt PSU, hangi marka kullandığını da yazmamış. Bu bilgi bile olmadan PSU'dan kaynaklandığını nasıl anlıyoruz?
Ayrıca RAM frekansları nedir yazsaydı fena olmazdı.

Son düzenleme:
Önceki ekran kartım daha düşük TDP değerine sahip olan 5500 XT idi. Ancak oyunlarda ufak ufak takılmalar yaşatıyordu. Muhtemelen kartta problem vardı. Sistem aynı ve ekran kartı hariç hiç parça değişimi olmadı. Şu an daha yüksek TDP olan ekran kartı takılı. Aynı oyunlarda şu an en ufak bir takılma olmadan oynayabiliyorum.
Bir sonuç var takılma, buna sebep olabilecek o kadar fazla şey var ki. Yeterli veriyi elde etmeden yorum şu yüzden olmuştur demek zor yani. Herkes kendi bilgisayarında hangi sebeple takılma olduysa onu yazsın o zaman, ben de yazdım hadi buyurun açıklayın (PSU kaynaklı değildi benimki). Bendeki sorun kesinlikle ekran kartı ile alakalıydı. Bu şekilde sorun yaşayanın sorununa çözüm bulamayız.

MSI Afterburner yükler, oyun içi değerleri izler ve bize de söylerse bir veri olur. O verilerden yola çıkarak yorumda bulunmak daha doğru çözüme gidebiliriz.
Tabii arkadaş kaç Watt PSU, hangi marka kullandığını da yazmamış. Bu bilgi bile olmadan PSU'dan kaynaklandığını nasıl anlıyoruz?

İhtimaller dahilinde her şey probleme sebebiyet verebilir tabii ki, direkt olarak PSU'dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını burada hiçbirimiz daha anlamış değiliz. Konuya yorumda bulunan; PSU'dan kaynaklanma ihtimali yok, alakasız veya güç kaynağından şüphelenen kişilere kahkaha emojisi gönderen bilgisi eksik olan bazı arkadaşlara göndermede bulundum, ama en nihayetinde problemin kaynağının nereden kaynaklandığını saptayabilmemiz için kullanıcının sorun yaşadığı durumu, gerek veri kullanım izleme yazılımları gerekse sistem bileşenlerini daha spesifik bir şekilde aydınlatması gerekliliği vb gibi kriterler büyük önem arz ediyor bu noktada.

Son düzenleme:
İhtimaller dahilinde her şey probleme sebebiyet verebilir tabii ki, direkt olarak PSU'dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını burada hiçbirimiz daha anlamış değiliz. Konuya yorumda bulunan; PSU'dan kaynaklanma ihtimali yok, alakasız veya güç kaynağından şüphelenen kişilere kahkaha emojisi gönderen bilgisi eksik olan bazı arkadaşlara göndermede bulundum, ama en nihayetinde problemin kaynağının nereden kaynaklandığını saptayabilmemiz için kullanıcının sorun yaşadığı durumu, gerek veri kullanım izleme yazılımları gerekse sistem bileşenlerini daha spesifik bir şekilde aydınlatması gerekliliği vb gibi kriterler büyük önem arz ediyor bu noktada.

Haklısınız hocam. Ben de arkadaşlara bunu anlatmaya çalıştım.

PC özellikleri:

ASUS TUF Gaming anakart.
16 GB RAM (8*2)
480 GB SSD (%50'si boş)
Sadece bu oyunda ise sorun ilk olarak aklıma gelen, ayarlar FullHD üzeri çözünürlükte veya advenced ayarlar yüksek olabilir.

Sadece bu oyunda ise sorun ilk olarak aklıma gelen, ayarlar FullHD üzeri çözünürlükte veya advenced ayarlar yüksek olabilir.

Bu da bir ihtimal, bileşenlerden biri veya bir kaçı yüksek ayarlarda takılmaya sebep olabilir. Tabii Afterburner programıyla bütün verileri izler ve bize oynadığı oyunun ayarlarını da aktarırsa bunu net söyleyebiliriz. Ayarları değiştirip denerse belki çözüm bulabilir.

4.1 GHz'de çalışan bir i5 2500k hemen hemen çoğu senaryoda RX 570'e darboğaz yapmadığı gibi söz konusu konu dahilinde sorun yaşayan kullanıcı sisteminde düzgün güç iletimi sağlayamayan kötü bir PSU kullanıyorsa; sistem açılsa bile aşırı stress altında bileşenlere özellikle de ana akım hat iletim kanalı olan 12V çıkışından beslenen ekran kartı stabil ve tam performansta çalışma noktasında elektriksel limite takılıp stabil çalışmayabilir, hatta durum daha da ciddi boyutlara ulaşırsa parçalarda ısınma sorununa, stutterlara dahi yol açmaya kadar uzar gider. Deneyimle sabit, zamanında 116W TDP'ye sahip ASUS Direct CU GTX 550 Ti kartımı Everest 400W güç kaynağıyla kullandığımda yukarıda belirttiğim durumları Cooler-Master RS-500 modeliyle değiştirene kadar birebir aynen yaşamıştım, PSU'da sorun varsa direk sistem açılmaz, kapanır vs demekten kurtulun, aynı bu eksik bilgiyle yorum yapmaya benziyor.

Sorun PSU'da değilse ısınma, sürücü veya disk problemi olabilir, 9400F+2060 darboğaz yapacak bir ikili değil.
Kullandığım i5-2500k çok güçlü bir kule tipi hava soğutmaya sahip (240mm) ayrıca kasamda toplam 4 adet fan var (işlemci soğutması hariç) ve çok geniş bir kasa hava akışı gayet iyi öyle ki işlemci boşta 27-28 derecelerde çalışıyor. Bu arada 650W 80+ bir PSU ile çalışıyor.
Zorluk çıkarmaması darboğaz yapmadığı anlamına gelmiyor :) .
Kusura bakmayın ama bir kelime öğrenildi ve her yerde görmeye başladık ekran kartının %90 ından azını kullanabiliyor olsam yine tamam derim ama darboğaz sadece işlemci ile değil arkadaşın dediği gibi termal özellikler elektrik akışı voltajın stabil olması gibi şeylere de bağlı. Ben ilk elden kullanan biri olarak i5-2500k ve rx 570 ten çok memnunum.

PC özellikleri:

ASUS TUF Gaming anakart.
16 GB RAM (8*2)
480 GB SSD (%50'si boş)

PC özellikleri:

ASUS TUF Gaming anakart.
16 GB RAM (8*2)
480 GB SSD (%50'si boş)

Oyun korsan mı yoksa orijinal mi?
O ekran kartı, o işlemciye darboğaz yapmaz.

Bence de ama oyun korsansa bundan kaynaklanabilir darboğazlık bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Geri
Yukarı