İ5 9600K RTX 2060 Düşük FPS

• Konuyu başlatan Silinen üye 266150
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 58
  • Görüntüleme 6B
S

Silinen üye 266150

Ziyaretçi
Hocam ben oyunlarda internetteki benchmark testlerine oranla düşük FPS alıyorum. 144 Hz monitor sahibiyim, bazı insanlar Youtube'de aynı sistem ile BF 5'de 144+ FPS alırken ben 80-90'ları zor görüyorum. Oyun içinde degerleri kontrol ettim, CPU sıcaklıgı 80-85 derece arası oluyor. Stok fan olmasından dolayı sıcaklıktansa sıvı soğutma alacağım ama gerçekten beni çok üzdü, oyun içinde CPU kullanımı 100 seyrederken GPU kullanımı 60-70 arası aslında her şey normal. FPS neden düşük anlamadım. Format ile çözüm sağlamaya çalıştım, ilginiz için sağ olun.

Sistem :
PSU: FSP 700 WATT 80 PLUS
EKRAN KARTI : ASUS ROG STRIX RTX 2060 6G
İŞLEMCİ:İ5 9600K (OVERCLOCKSUZ)
RAM : 16 GB TEK KANAL
ANAKART: Asus Prime Z370 P İİ
SSD : 240 GB NVME M2
HDD : 1TB

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözünürlüğü oluyorsa 2k ve üstünde yapın işlemcinin yükünü azaltmanız lazım en düşük ayarlarda ve en yüksek ayarlarda aynı FPS leri alıyorsanız bir sorun olabilir.
Hocam 2k monitör sahibi değilim işlemci yükünü azaltmak ile alakası yok hocam internetteki testlerde adam %100 CPU kullanımı ile benden en az 50fps fazla alıyor sistemimiz aynı sorunu anlayamıyorum temiz kurulum denedim eğer isterseniz nvdiadaki dsr çarpanlar var onu açarım.veya bf 5 içinde işleme ölçeğini 200e alırım

Hocam fpsinizin düşüklüğü tek kanal RAM kullanmanızdan kaynaklanıyor. Çift kanal RAM ile tek kanal RAM arasında gerçekten dağlar kadar fark var. İlgili videoyu hemen şuraya bırakıyorum. Bir de ekran kartınız gereğinden fazla ısınıyor bu da fps düşmesine yol açar. Sıvı soğutma almanızı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam fpsinizin düşüklüğü tek kanal RAM kullanmanızdan kaynaklanıyor. Çift kanal RAM ile tek kanal RAM arasında gerçekten dağlar kadar fark var. İlgili videoyu hemen şuraya bırakıyorum. Bir de ekran kartınız gereğinden fazla ısınıyor bu da fps düşmesine yol açar. Sıvı soğutma almanızı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam yeniden merhaba size diyeceğim şu gpu sıcaklığı belirtmemiştim ve çift kanal sandığımız kadar fark yaratmiyor aynı sisteme benzer bir sistem bir arkadaşımda mevcut i5 9400f var onda çift.kanal çok büyük bir fark yarattığını düşünmüyorum ama deneyeceğim ve söylediğim gibi hocam 50 FPS kesin kaybediyorum internettekilere oranla ve hocam sıvı soğutma alacağım coolermasyer lite 120ml tarzı bir soğutma vardı onu almayı düşünüyorum

Hocam yeniden merhaba size diyeceğim şu gpu sıcaklığı belirtmemiştim ve çift kanal sandığımız kadar fark yaratmiyor aynı sisteme benzer bir sistem bir arkadaşımda mevcut i5 9400f var onda çift.kanal çok büyük bir fark yarattığını düşünmüyorum ama deneyeceğim ve söylediğim gibi hocam 50 FPS kesin kaybediyorum internettekilere oranla ve hocam sıvı soğutma alacağım coolermasyer lite 120ml tarzı bir soğutma vardı onu almayı düşünüyorum

Hocam kusruma bakmayın ekran kartı demişim işlemciniz diyecektim. Çift kanalda ben de büyük bir fark almıştım. Çift kanal gerçekten fark yaratıyor. Arkadaşınızın işlemcisi sizinkine göre fazlasıyla düşük. Nasıl bir fark göremediğinizi tam anlayamadım hocam? Şuanki fpslerinizle onun fpsleri mi yakın? Yoksa o sizden daha mı yüksek fps alıyor?

Hocam kusruma bakmayın ekran kartı demişim işlemciniz diyecektim. Çift kanalda ben de büyük bir fark almıştım. Çift kanal gerçekten fark yaratıyor. Arkadaşınızın işlemcisi sizinkine göre fazlasıyla düşük. Nasıl bir fark göremediğinizi tam anlayamadım hocam? Şuanki fpslerinizle onun fpsleri mi yakın? Yoksa o sizden daha mı yüksek fps alıyor?
hocam şimdi size şunu anlatacağım çift kanal tek kanal tartışmasına girmeden önce diyeceğim şu hocam çift kanal 60 FPS oynatmaz hocam single ram kullananların testleri var youtubede ultrada minimum 90 alıyorlar ben 45 lere kadar düşüyorum hocam sorun işlemci kaynaklı olabilirmi soğutma kaynaklı sıcaklık 82 derecelere kadar çıkmakta bu arada coolermaster lite 240ml RGB bunu alacağım yüksek olasılık hocam f/p hocam arkadaş bfde 100 FPS civarı alıyor low ayarlarda ben ise 110 felan yani siz hesap etin 110 sabit değil ortalama 80 işte low ayarlarda

hocam şimdi size şunu anlatacağım çift kanal tek kanal tartışmasına girmeden önce diyeceğim şu hocam çift kanal 60 FPS oynatmaz hocam single ram kullananların testleri var youtubede ultrada minimum 90 alıyorlar ben 45 lere kadar düşüyorum hocam sorun işlemci kaynaklı olabilirmi soğutma kaynaklı sıcaklık 82 derecelere kadar çıkmakta bu arada coolermaster lite 240ml RGB bunu alacağım yüksek olasılık hocam f/p hocam arkadaş bfde 100 FPS civarı alıyor low ayarlarda ben ise 110 felan yani siz hesap etin 110 sabit değil ortalama 80 işte low ayarlarda
Elbette 60 FPS oynatmaz hocam haklısınız ama 20-30 FPS'e kadar çıkabiliyor bazen fark. 82 derece gayet yüksek bir derece. Düşündüğünüz sıvı soğutma F/P ve çoğu kişinin önerdiği bir sıvı soğutma almanızı ben de öneririm kullanan arkadaşlarım var ve gayet memnunlar. Sorununuzu çözmek adına bir şey soracağım. Donanımlarınızın bütün driverları güncel mi? Bir de Windows güncellemeleri de FPS düşüklüğüne sebep olabiliyor. 60 FPS farkınızın hepsinin sebebinin tek kaynak olduğunu düşünmüyorum hocam.

Hocam şimdi tertemiz kurulum yaptım geçen driverlar güncel sorunu anlayamadım bende çok üzdü beni gerçekten 8000 e kadar harcadım sisteme böyle bir performans beklemiyordum sorun neyde anlayamadım sıcaklık fps düşürür mü hocam birde kapsam Corsair carbide 275r ön kısmına takmayı düşünüyorum coolermaster 240ml yi mümkün müdür acaba
Yanına. Bir 16 gb ram daha takviye yapacağım yakın zamanda hocam

Hocam şimdi tertemiz kurulum yaptım geçen driverlar güncel sorunu anlayamadım bende çok üzdü beni gerçekten 8000 e kadar harcadım sisteme böyle bir performans beklemiyordum sorun neyde anlayamadım sıcaklık fps düşürür mü hocam birde kapsam Corsair carbide 275r ön kısmına takmayı düşünüyorum coolermaster 240ml yi mümkün müdür acaba
Yanına. Bir 16 gb ram daha takviye yapacağım yakın zamanda hocam
Hocam şimdi şu şekilde hem işlemci hem de ekran kartı sıcaklığı arttığı zaman sıcaklığı düşürmek için frekans düşürür. Buda oyunlarda fps düşmelerine yol açar. MSI Afterburner programıyla oyunun içinde; İşlemci, Ekran Kartı, RAM verilerini ss alıp paylaşırsanız daha çok yardımcı olabiliriz. Bir de kasalarla pek aram yok fakat attığınız kasaya baktım ön kısmında değil de üst kısmına takabilirsiniz gibi görünüyor. Ama net kesin bir şey söylemeyeceğim hocam. İşlemciniz ve ekran kartınız çok güçlü olduğu için soğutmaları da çok önemli. Kasanızda öndeki sanırım 12cm olan 3 fan effektif çalışamıyor çünkü önden hava alabileceği yer çok az gibi göründü bana. Kendi kasamda da aynı problemi yaşamıştım ön kapak takılıyken 80-82 derece sıcaklıklar alırken ön kapağı çıkarttıktan sonra gerçekten kasanın hava akışı inanılmaz biçimde artmış ve oyunlardayken işlemcim 65 dereceyi geçmemişti. Kasanızın ön kapağını çıkartabiliyorsanız çıkartıp öyle kullanıp sıcaklık verilerini tekrar paylaşabilirseniz iyi olur. Uzun vadede ön tarafı ızgaralı hava akışı daha yüksek bir kasa almanızı öneririm. Ama yine de önce ön kapağı çıkartıp öndeki 3 fanın rahat hava alabilmesini sağlayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı