i7 11800h nasıl?

Ozanhmzdy34

Hectopat
Arkadaşlar ben oyun laptopları bakıyorum da çoğunlukla i7 11800h kullanılmış işlemci olarak. Fakat baktığım zaman temel frekans 2.3 GHz niçin bu işlemci kullanılmış. 3060'a 3050 Ti, 3050. Hatta bazen 3070 bile kullanılmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben oyun laptopları bakıyorum da çoğunlukla i7 11800h kullanılmış işlemci olarak. Fakat baktığım zaman temel frekans 2.3 GHz niçin bu işlemci kullanılmış. 3060'a 3050 Ti, 3050. Hatta bazen 3070 bile kullanılmış.
Laptop için temel 2.3 gayet iyi ki o şarja taktığınız 4,8 lere kadar çıkar örneğin kendi bilgisayarımda i7 9750H var şarja takılı iken 4,8 ghz de çalışıyor. Temel frekansı 2,4 ghz.
1656308767363.png

Laptop için temel 2.3 gayet iyi ki o şarja taktığınız 4,8 lere kadar çıkar örneğin kendi bilgisayarımda i7 9750H var şarja takılı iken 4,8 GHz de çalışıyor. Temel frekansı 2,4 GHz.
Eki Görüntüle 1433020

Şarja taktığı zaman Turbo Boost'u olan 4.8 GHz çıktığını bilmiyordum. Bir de bu 4.8 çıksa ömrü azalıyor mu işlemcinin? Yani aslında bu overclock olarak geçmiyor mu? Ben hep masaüstü aldım. O yüzden laptop tam anlamıyorum. :)

Şarja taktığı zaman Turbo Boost'u olan 4.8 GHz çıktığını bilmiyordum. Bir de bu 4.8 çıksa ömrü azalıyor mu işlemcinin? Yani aslında bu overclock olarak geçmiyor mu? Ben hep masaüstü aldım. O yüzden laptop tam anlamıyorum. :)

Overclock 4,8 in üstüne çıkmaktır. İşlemcinin frekansı bu zaten sadece şarjda olmadığı zaman bataryanın gücü yetmediği için o frekansa çıkamıyor.

Overclock 4,8 in üstüne çıkmaktır. İşlemcinin frekansı bu zaten sadece şarjda olmadığı zaman bataryanın gücü yetmediği için o frekansa çıkamıyor.

Peki örnek veriyorum şarjda olmadığı zaman oyun oynadığında ve frekans 2.4 GHz olduğundan dolayı oyuna etkisi var mıydı? FPS olsun drop olsun ani kasılmalar vs?

Peki örnek veriyorum şarjda olmadığı zaman oyun oynadığında ve frekans 2.4 GHz olduğundan dolayı oyuna etkisi var mıydı? FPS olsun drop olsun ani kasılmalar vs?

15 20 FPS alıyorum bataryada yani oyun oynanmaz. Şarja bağladığım zaman 150 200leri görüyor FPS.

Ekstra olarak şu sorum olacak. Örneğin diğer ürünler de temel frekans 3.5 GHz. Pil ömrünü de etkiler mi mesela? Örneğin 3.5 GHz daha çalışan daha enerji tüketen, 2.4 GHz ise daha düşük GHz olduğu için daha az güç tüketen ve laptop şarjda olmadan kullanım süresini arttırır mı?

15 20 FPS alıyorum bataryada yani oyun oynanmaz. Şarja bağladığım zaman 150 200leri görüyor FPS.

O zaman sıkıntı demek ki. Yani o zaman ben 3.5 GHz veren Ryzen bakmalıyım.

Geri
Yukarı