i7 12700H CPU sıcaklığı normal mi?

YK293618

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo Legion 5 RTX 3070 8GB İ7 12700H 16G RAM DDR5 512 SSD 2K 165HZ Laptop
i7 12700H RTX 3070 sistemli Lenovo Legion 5 kullanıcısıyım 1 saatlik War Thunder oyunu sonrası sıcaklıklar aşağıdaki gibi, oyun esnasında MSI Afterburner'da açık Afterburner'da bu Max değeri hiç görmedim. Genel olarak 70 78 arası gidip geliyordu oyun sonrası MSI Afterburner grafiğini incelediğimde, işlemcinin Max 92'ye çıktığını gördüm sizce hangi programın verdiği değer daha güvenilir. İstanbul'da yaşıyorum işlemcinin ani olarak bu değeri görmesi normal midir? Ayrıca kışın bu ani fırlamalar düzelir mi? Cevaplarsanız sevinirim.

Ekran Görüntüsü (1).png

Ekran Görüntüsü (3).png

Son düzenleyen: Moderatör:
bi tık yüksek geldi. normalde 80-85 civarında takılması lazım.

İlk olarak hava deliklerini kontrol edin, hava akışı düzgün mü? Delikler kapalı mı?

İkincisi gözle görülür toz birikmesi var mı?

kullanılan ortamın sıcaklığı da etkili olur. Bence anlık bir durumdan kaynaklanıyor bunlar normalse standart şartlarda tekrar deneyin. hala yüksek çıkarsa macun yenilemek gerekebilir.

Merhaba bilgisayara hiç bakım yaptınız mı kasamı ve laptopmu.

2 hafta önce bakım gördü anakart değişti.

Yaz ayları için 90-92 dereceler normal laptoplarda. Soğutucunu yok ise tedarik edip birkaç derece daha aşağıya indirebilirsin.

Soğutucum var.

Bir tık yüksek geldi. Normalde 80-85 civarında takılması lazım.

İlk olarak hava deliklerini kontrol edin, hava akışı düzgün mü? Delikler kapalı mı?

İkincisi gözle görülür toz birikmesi var mı?

Kullanılan ortamın sıcaklığı da etkili olur. Bence anlık bir durumdan kaynaklanıyor bunlar normalse standart şartlarda tekrar deneyin. Hala yüksek çıkarsa macun yenilemek gerekebilir.

Hocam zaten yukarıda yazdığım gibi sıcaklık 70 78 arasında takılıyor MSI Afterburner programında 90 küsur dereceleri hiç görmedim bu değerler HWiNFO programında işlemcinin Max ulaştığı sıcaklık bölümünde gözüküyor anlık olarak bu derecelere ulaştığını düşünüyorum. Bu durumu anakart değişimi sonrası fark ettim öncesinde böyle bir şey var mıydı bilmiyorum tekrardan servise götürdüm termal bloğuda değiştirdiler. Bir sorum daha olacaktı laptopu ben mayıs ayında aldım o sıralar havalar serindi laptop 70 dereceyi bile görmüyordu acaba havalar biraz daha serinleyince sıcaklıklar eskisi gibi olur mu?

Ekran Görüntüsü (2).png

Bu da başka bir örnek laptop sürekli 100'de çalışmıyor anlık 100 görmüş bu laptopa zarar verir mi ayrıca bu değerler MSI Afterburner grafiğinde yok Max 92 olarak gözüküyor hangi değeri dikkate almalıyım.

Son düzenleme:

Soğutucum var.

Hocam zaten yukarıda yazdığım gibi sıcaklık 70 78 arasında takılıyor MSI Afterburner programında 90 küsur dereceleri hiç görmedim bu değerler HWiNFO programında işlemcinin Max ulaştığı sıcaklık bölümünde gözüküyor anlık olarak bu derecelere ulaştığını düşünüyorum. Bu durumu anakart değişimi sonrası fark ettim öncesinde böyle bir şey var mıydı bilmiyorum tekrardan servise götürdüm termal bloğuda değiştirdiler. Bir sorum daha olacaktı laptopu ben mayıs ayında aldım o sıralar havalar serindi laptop 70 dereceyi bile görmüyordu acaba havalar biraz daha serinleyince sıcaklıklar eskisi gibi olur mu?

Eki Görüntüle 1916283

Bu da başka bir örnek laptop sürekli 100'de çalışmıyor anlık 100 görmüş bu laptopa zarar verir mi ayrıca bu değerler MSI Afterburner grafiğinde yok Max 92 olarak gözüküyor hangi değeri dikkate almalıyım.

CPU Z yukleyip deneyin.

Soğutucum var.

Eki Görüntüle 1916283

Şunu demek istiyorum yaz aylarında laptopun yuksek sıcaklıklara ulaşması normaldir oyun içi performansınıza etki etmiyorsa bir sorun teşkil etmez yuksek ısı bir de kasa alüminyum ise cok sıcağı dert etmenize gerek yok arada bir dinlendirmeniz iyi gelir bilgisayara.

Son düzenleme:
Ben size bir özet geçeyim. Fazla dert etmeyin. Kendimde orta seviye bir laptop kullanıcısıyım ve 97 derecelere çıktığını tahat görüyorum. Kendim voltajı kısıp 88'e sabitledim biraz. Tabii yeni işlemciler artık 80-100 arası çalıştığı için değerleriniz normal. Ve hayır, anlık 100 derece veya 95 derece zarar vermez bilgisayara. Ekran kartının 85'i geçmemesine özen gösterin. 90-95 arası çalışması da normal olacaktır bir süre sonra. O dönemde termal macun değişimi ve fan temizliği yaparsanız da düzelecektir. İyi geceler dilerim!

Geri
Yukarı