i7-12700K ve 3080 sistem toplama

Tamamen şahsi fikrim bu bütçe ile AM5 beklenmeli. 23K çok pahalı ekran kartı için 24 bandına 3080Ti düşüyor bazen, kaldı ki 20K civarına Gigabyte modeli var. PSU çok büyük israf yerine RMX 850 alınmalı. Aceleniz yoksa idare etmek mantıklı olabilir ancak kur olayı şans.

Son düzenleme:
Bahsettiğim sıvı soğutma tier 1 bir AiO yani işinizi görecektir, kasanız harika değiştirmeyin.
Önerdiğim PSU'nun 800W olanını R9 5900X, RX 6900XT sistemimde kullanıyorum güzel bir PSU.
Ekran kartınız 3080 olmak zorunda mı? Yaptığınız render programları NVIDIA ile daha mı iyi çalışıyor acaba? Yoksa işlemci ile mi yapacaksınız renderleri?

Tamamen oyun odaklı düşündüm ekran kartını. Kullandığım programlarda ekran kartına pek ihtiyacım yok. NVIDIA DLSS ve sunduğu birçok özellikten dolayı istiyorum ve daha iyi götürür gibi geliyor.

Tamamen oyun odaklı düşündüm ekran kartını. Kullandığım programlarda ekran kartına pek ihtiyacım yok. NVIDIA DLSS ve sunduğu birçok özellikten dolayı istiyorum ve daha iyi götürür gibi geliyor.
Ray tracing haricinde amd'ye yönelmeniz daha iyi olacaktır. Fsr 2.0 incelemeleri neticesinde oldukça başarılı görünüyor. Rx 6900xt daha performanslı ve fiyatı 19.5k. işlemci olarak r9 5800x3d ve b550 tomahawk alırsanız toplamı 11.500tl olacaktır. Yani gpu, cpu,mobo toplam 41.000tl olur. Bu durumda benim attığım psunun 800w da kesin yeter, kendim kullandığımdan biliyorum fiyatı 1500tl. Oradan da tasarruf edersiniz. 5800x3d i7 12700k'dan oyun anlamında daha önde, rx 6900xt 3080'den önde. Oyun için bu sistem daha iyi olur. Hem bu durumda ramleri de 3600mhz alırsınız fiyat daha da iner.

Ekran karti yerine bu;
Hem 12 GB (performans farki var) hem daha ucuz. Sogutmasida fena olmayan bir model.

12700k yerine kf modeli daha mantikli olur.
Zaten bir GPU'un var. Ekstra masrafa gerek yok bence.
300TL kar edebilirsin.

DDR5 RAM'ler su anda cok pahali. DDR4 RAM'lere bakabilirsin.
DDR4 RAM ve DDR4 anakart alirsan, diger seyleri daha da yukseltebilirsin.

P600s gayet iyi, warcry almaya gerek yok.
P600s daha iyi.

PSU iyi ancak 2000TL'ye Core Reactor var.
Fiyati kalitesine gore cok iyi.

SSD modeli ne?

Ekran kartını pek araştırmamıştım aslında. Asusa güvendiğim için o modeli yazmıştım. Ekran kartları modelleri arasında bildiğim kadarıyla birkaç model dışında çoğu hemen hemen aynı oluyor, haklısınız bu daha mantıklı duruyor

SSD bundan düşünüyorum ama duruma göre Samsung 970 EVO Plus da olabilir.

Ekran kartını pek araştırmamıştım aslında. Asusa güvendiğim için o modeli yazmıştım. Ekran kartları modelleri arasında bildiğim kadarıyla birkaç model dışında çoğu hemen hemen aynı oluyor, haklısınız bu daha mantıklı duruyor

SSD bundan düşünüyorum ama duruma göre Samsung 970 EVO Plus da olabilir.
Bu daha iyi olur.

Ray Tracing haricinde AMD'ye yönelmeniz daha iyi olacaktır. FSR 2.0 incelemeleri neticesinde oldukça başarılı görünüyor. RX 6900XT daha performanslı ve fiyatı 19.5k. İşlemci olarak R9 5800x3D ve B550 Tomahawk alırsanız toplamı 11.500TL olacaktır. Yani GPU, CPU, mobo toplam 41.000TL olur. Bu durumda benim attığım PSU'nun 800W da kesin yeter, kendim kullandığımdan biliyorum fiyatı 1500TL. Oradan da tasarruf edersiniz. 5800x3D i7 12700K'dan oyun anlamında daha önde, RX 6900XT 3080'den önde. Oyun için bu sistem daha iyi olur. Hem bu durumda RAM'leri de 3600MHz alırsınız fiyat daha da iner.

5800x3D oyunlarda çok güçlü bir işlemci. Diğer şeylerde de 12700k ile ya kafa kafaya oluyorlar ya da bir birini geçiyor. 5800x3D daha pahalı bir işlemci ama anakartı vs daha ucuza dizebilirim, işin içinden çıkamadım açıkçası…
Tamamen şahsi fikrim bu bütçe ile AM5 beklenmeli. 23K çok pahalı ekran kartı için 24 bandına 3080 Ti düşüyor bazen, kaldı ki 20k civarına Gigabyte modeli var. PSU çok büyük israf yerine RMx 850 alınmalı. Aceleniz yoksa idare etmek mantıklı olabilir ancak kur olayı şans.

Şu an kullandığım bilgisayarı 7 yıldır kullanıyorum. Bunu da alırsam gittiği yere kadar götüreceğim. Yani pek yükseltme yapmayacağım, bu yüzden AM5 beklemek pek istemiyorum, sisteme çok kafa yormak da istemiyorum. Ekran kartlarına da çok hakim değilim dediklerinizden hangisi daha uygun ve fp ise onu alacağım.

5800x3D oyunlarda çok güçlü bir işlemci. Diğer şeylerde de 12700k ile ya kafa kafaya oluyorlar ya da bir birini geçiyor. 5800x3D daha pahalı bir işlemci ama anakartı vs daha ucuza dizebilirim, işin içinden çıkamadım açıkçası…

Şu an kullandığım bilgisayarı 7 yıldır kullanıyorum. Bunu da alırsam gittiği yere kadar götüreceğim. Yani pek yükseltme yapmayacağım, bu yüzden AM5 beklemek pek istemiyorum, sisteme çok kafa yormak da istemiyorum. Ekran kartlarına da çok hakim değilim dediklerinizden hangisi daha uygun ve fp ise onu alacağım.
Anladım hocam siz bilirsiniz. PSU RMX 850 ve ekran kartını da attığım modeli alırsanız hem bütçe rahatlar hem de işlemci yukseltebilirsiniz.

Acelesi var mi sistemin hocam idareten elinizde makine var mı?

Acelesi şöyle var… bu yıl üniversite sınavına gireceğim ve yazın kendimi oyunlara ve yazılıma gömeceğim nasip olursa. Bu yüzden hazır bütçem de varken pek bekletmek istemiyorum. Bildiğim kadarıyla AM5 işlemcilerin çıkmasına daha çok var (2022 üçüncü çeyreği sanırım)
Anladım hocam siz bilirsiniz. PSU RMx 850 ve ekran kartını da attığım modeli alırsanız hem bütçe rahatlar hem de işlemci yukseltebilirsiniz.

İlgilendiğiniz için teşekkürler. Sistemi toplarsam buraya da yazacağım.

Acelesi şöyle var… bu yıl üniversite sınavına gireceğim ve yazın kendimi oyunlara ve yazılıma gömeceğim nasip olursa. Bu yüzden hazır bütçem de varken pek bekletmek istemiyorum. Bildiğim kadarıyla AM5 işlemcilerin çıkmasına daha çok var (2022 üçüncü çeyreği sanırım)
12900K ve 3080 zorlanırsa 1080p ve 2K için çok uzun süre gider sistem. 4K için yıl tahminim yok ama rahat oynatır.
İlgilendiğiniz için teşekkürler. Sistemi toplarsam buraya da yazacağım.
Rica ederim hayirlı olsun.

Geri
Yukarı