i7 13700KF için kule tipi hava soğutma veya sıvı soğutma önerisi

Hemen hemen hepsi aynı performansĵ veriyor 1 2 derece oynuyor.

Amazon'da Noctua soğutucularını kendisi gönderiyor kendi magazasindan lakin yurt disi geleceginden dolayi biraz uzun surer gelmesi birdr arkadasin dedigi gibi chromax Black gercekten guzel gozukuyor Noctua'nın bit iddası daha var D15 modeli ile hemen hemen ayni performansi veriyor ve 140mmfan yerin 120mm fan ile yapıyor en buyuk avantaji tum kasalara sığmasıdir.
Arkadas sivi sogutmada demis Arctic 280mm sivi sogutmalara bakabilirsiniz.

İkisinde kullandim hocam 70 dereceye kadar ayni performans sonraki sicramalar da Noctua stabil tutuyor
Cok uzun surmuyor pazar gecesi verdim sipariş cumartesi teslim edildi
D15 artic 360 mm kafa tutan bir sogutucu siz 280mm ile kiyaslamissiniz

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-07-05-15-53-07-62_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    Screenshot_2023-07-05-15-53-07-62_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    120,9 KB · Görüntüleme: 41
  • Screenshot_2023-07-05-15-52-56-58_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    Screenshot_2023-07-05-15-52-56-58_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    115,8 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Dediğim gibi 1 2 derece oynamış sadece

AK620 ağır
ID-Cooling see226XT ve Noctua nhu12a
Modeli ID-Cooling alacak olursaniz gelburadan alın adamlar cunku tedarikcisi ve distrubutoru.

Dosya Ekleri

• downloadfile.png
    downloadfile.png
    179,9 KB · Görüntüleme: 42
Ak 620 ve Noctua D15 70 dereceye kadar aynı ısı degerlerine sahiptir 70 dereceden sonraki sıcramalarda Noctua 74ken ak 620 82'lerde gezecektir. Noctua D15 şu an hava sogutmada bir numara kendim 12700K da kullanıyorum 55 60 derecelerde genelde ak 620 de kullanmis biriyim bu arada ona istinaden yaziyorum.
Şu an Noctua 2 fanlı yani D15 yok Amazon'da 15s var tek fanli modeli oda hemen hemen ayni performansda sogutma bloklari ayni cunku oda isini gorur.
Tabii ki 13700k da yalnız dikkat etmen gereken husus daha once 2 kere 13600K da geldi basima 13700KDAda arkadasin basina geldi saglam bir saticidan al urunu ilk versiyon 13 nesil islemcilerde ısı sorunları var Intel degisimi cabuk kabul ediyor onlara denk gelirsen oyunlarda bile sivi sogutma bile koysan 90 dereceleri geciyor multicore de 2. versiyonlarda bu sorun yok. 1. versiyon gelirse denk voltaj kismaktan baska yapabileceğin bir şey yok MSI anakart kullaniyorsam daha kolay cozumleri de var tabii ki.
İşlemciyi alalı 3 ay kadar oldu. 1./2. Versiyonu gibi bir şey ilk defa duyuyorum. İnventus sitesinden sipariş ettim. Şu anda elimde mevcut olan ID-Cooling SE-224-XT onu kullanıyorum. Undervolt işlemlerini yaptıktan sonra aşırı sıcaklık değerlerine ulaşmadığını gözlemledim. Ama yine de kafamı kurcaladı. Böyle bir durumun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Aslında bende hep noctua düşündüm fakat muadili olarak hatta yer yer zaman zaman yapılan testlerde deepcoolda, termalrightta noctuadan daha soğukta çalıştırıyor gibi gördüm. O yüzden diğerlerine de bakmaya başladım. Noctua tercih etmeliyim öyleyse?

Hemen hemen hepsi aynı performansĵ veriyor 1 2 derece oynuyor.

Amazon'da Noctua soğutucularını kendisi gönderiyor kendi magazasindan lakin yurt disi geleceginden dolayi biraz uzun surer gelmesi birdr arkadasin dedigi gibi chromax Black gercekten guzel gozukuyor Noctua'nın bit iddası daha var D15 modeli ile hemen hemen ayni performansi veriyor ve 140mmfan yerin 120mm fan ile yapıyor en buyuk avantaji tum kasalara sığmasıdir.
Arkadas sivi sogutmada demis Arctic 280mm sivi sogutmalara bakabilirsiniz.

Ben Noctua ile alakalı konu açmıştım size atayım.
Sıvı soğutma araştırmasına hiç girmedim. Artic’e bakacağım teşekkür ederim. Amazondan başka bir yerde satışta yoklar gördüğüm kadarıyla. Uzun sürede gelmesi önemli değil. 13700K işlemcisini serin tutacak bir AirCooler bulayım beni uzun süreler götürsün istiyorum. Teşekkürler yorumların için :) konuyu atabilirsen bakarım.

İkisinde kullandim hocam 70 dereceye kadar ayni performans sonraki sicramalar da Noctua stabil tutuyor
Cok uzun surmuyor pazar gecesi verdim sipariş cumartesi teslim edildi
D15 artic 360 mm kafa tutan bir sogutucu siz 280mm ile kiyaslamissiniz
Hemen hemen top tier aircoolerlar arasında ses veya 1-2’ ısı farkı oluyor sanırım. Bana ısı açısından en stabil tutabileni lazım. Çünkü 13700K ısınan bir işlemci bildiğiniz üzere. Undervolt yapsak bile ısınıyor melet :)

AK620 ağır
Modeli ID-Cooling alacak olursaniz gelburadan alın adamlar cunku tedarikcisi ve distrubutoru.
Id-cooling Se-224-xt kullanıyorum. Gelburadan almıştım dediğiniz yerden. Stock fan niyetine kullanma maksadıyla almıştım. Fiyatıda uygun gibiydi. Ürün iyi mi kötü mi hiç anlamadım açıkçası. O yüzden onu kenara ayırmayı düşünüyorum. Diğer bilgisayara takacağım :)

AK620 ağır
Ak620 Ağır derken ne demek istediğiniz? Fazla mı ağır?

Ak 620 ve Noctua D15 70 dereceye kadar aynı ısı degerlerine sahiptir 70 dereceden sonraki sıcramalarda Noctua 74ken ak 620 82'lerde gezecektir. Noctua D15 şu an hava sogutmada bir numara kendim 12700K da kullanıyorum 55 60 derecelerde genelde ak 620 de kullanmis biriyim bu arada ona istinaden yaziyorum.
Şu an Noctua 2 fanlı yani D15 yok Amazon'da 15s var tek fanli modeli oda hemen hemen ayni performansda sogutma bloklari ayni cunku oda isini gorur.
Tabii ki 13700k da yalnız dikkat etmen gereken husus daha once 2 kere 13600K da geldi basima 13700KDAda arkadasin basina geldi saglam bir saticidan al urunu ilk versiyon 13 nesil islemcilerde ısı sorunları var Intel degisimi cabuk kabul ediyor onlara denk gelirsen oyunlarda bile sivi sogutma bile koysan 90 dereceleri geciyor multicore de 2. versiyonlarda bu sorun yok. 1. versiyon gelirse denk voltaj kismaktan baska yapabileceğin bir şey yok MSI anakart kullaniyorsam daha kolay cozumleri de var tabii ki.
2’sini de kullanmış biri olarak. Şu anda alacak olsanız tekrar noctua mı alırdınız?Ak620 yerine veya termalright PA 120 yerine? Başka yorumunuz var mı karşılaştırma açısından merak ediyorum :) istediğim model noctua satışta yok gerçi ama nasıl tedarik ederim emin değilim.

İşlemciyi alalı 3 ay kadar oldu. 1./2. versiyonu gibi bir şey ilk defa duyuyorum. İnventus sitesinden sipariş ettim. Şu anda elimde mevcut olan ID-Cooling SE-224-XT onu kullanıyorum. Undervolt işlemlerini yaptıktan sonra aşırı sıcaklık değerlerine ulaşmadığını gözlemledim. Ama yine de kafamı kurcaladı. Böyle bir durumun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Aslında bende hep Noctua düşündüm fakat muadili olarak hatta yer yer zaman zaman yapılan testlerde DeepCool'da, termalrightta Noctua'dan daha soğukta çalıştırıyor gibi gördüm. O yüzden diğerlerine de bakmaya başladım. Noctua tercih etmeliyim öyleyse?

Sıvı soğutma araştırmasına hiç girmedim. Artics'e bakacağım teşekkür ederim. Amazon'dan başka bir yerde satışta yoklar gördüğüm kadarıyla. Uzun sürede gelmesi önemli değil. 13700k işlemcisini serin tutacak bir aircooler bulayım beni uzun süreler götürsün istiyorum. Teşekkürler yorumların için :) konuyu atabilirsen bakarım.

Hemen hemen top tier aircoolerlar arasında ses veya 1-2' ısı farkı oluyor sanırım. Bana ısı açısından en stabil tutabileni lazım. Çünkü 13700k ısınan bir işlemci bildiğiniz üzere. Undervolt yapsak bile ısınıyor melet :)

ID-Cooling SE-224-XT kullanıyorum. Gelburadan almıştım dediğiniz yerden. Stock fan niyetine kullanma maksadıyla almıştım. Fiyatı da uygun gibiydi. Ürün iyi mi kötü mi hiç anlamadım açıkçası. O yüzden onu kenara ayırmayı düşünüyorum. Diğer bilgisayara takacağım :)

AK620 ağır derken ne demek istediğiniz? Fazla mı ağır?

İkisini de kullanmış biri olarak. Şu anda alacak olsanız tekrar Noctua mı alırdınız? AK620 yerine veya termalright pa 120 yerine? Başka yorumunuz var mı karşılaştırma açısından merak ediyorum :) istediğim model Noctua satışta yok gerçi ama nasıl tedarik ederim emin değilim.

Noctua ve ID-Cooling 300 400 gram daha hafif anakart ve kasaya binen yükte az olacak ben mesela hala ID-Cooling mi Noctua mı çok arasında kaldım. Konuyuda atayım hangisi daha ucuza denk getirirsem onu alacağım gibi konuda ID-Cooling dedim o zaman ucuzdu.

İkisinde kullandim hocam 70 dereceye kadar ayni performans sonraki sicramalar da Noctua stabil tutuyor.
Cok uzun surmuyor pazar gecesi verdim sipariş cumartesi teslim edildi.
D15 Artics 360 mm kafa tutan bir sogutucu siz 280mm ile kiyaslamissiniz.

280mm sıvı soğutma D15 ile aynı performansı veriyor 2 3 derece oynar maksimum rakip olarak en yakın hangisi ise ona göre kiyaslama yapiyorum.

Konu buradadır hocam

Noctua ve ID-Cooling 300 400 gram daha hafif anakart ve kasaya binen yükte az olacak ben mesela hala ID-Cooling mi Noctua mı çok arasında kaldım. Konuyuda atayım hangisi daha ucuza denk getirirsem onu alacağım gibi konuda ID-Cooling dedim o zaman ucuzdu.

280mm sıvı soğutma D15 ile aynı performansı veriyor 2 3 derece oynar maksimum rakip olarak en yakın hangisi ise ona göre kiyaslama yapiyorum.
Ben fiyatına da bakmıyorum. Bulsam direkt black chroma olan modelini alacağım. Büyük durması da hoşuma gidiyor. Ama satışta yok. D15 her türlü hepsinden daha iyi daha güvenilir diyebiliriz o zaman :)

Ben fiyatına da bakmıyorum. Bulsam direkt Black Chroma olan modelini alacağım. Büyük durması da hoşuma gidiyor. Ama satışta yok. D15 her türlü hepsinden daha iyi daha güvenilir diyebiliriz o zaman :)

Linkini atayım ben hocam.

Noctua NH-U12a chromax. Black, 120 mm tek kule işlemci soğutucusu (siyah) Amazon.com.tr

Şöyle bir yorum buldum kullanacağınız işlemciden daha sıcaktan çalışan bir işlemcide kullanılmış.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230705_171856_Amazon Shopping.jpg
    Screenshot_20230705_171856_Amazon Shopping.jpg
    75,6 KB · Görüntüleme: 49
Ben fiyatına da bakmıyorum. Bulsam direkt Black Chroma olan modelini alacağım. Büyük durması da hoşuma gidiyor. Ama satışta yok. D15 her türlü hepsinden daha iyi daha güvenilir diyebiliriz o zaman :)

Noctua NH-D15s chromax. Black, NF-A15 PWM 140 mm fanlı premium çift kule işlemci soğutucusu (siyah) Amazon.com.tr

Fanda bu daha sonra almak istersen olur sana d15

Noctua NF-A15 HS-PWM fan-CASE, siyah Amazon.com.tr

Bunu alabilirsiniz D15'in tek fanli satilan modeli kendisi daha sonra bir fan daha ekleyebilirsiniz sipariş verip.
Ak 620 ve Noctua ayni anda vardi bende ben ak 620 sattim Noctua ile devam ettim Noctua cok iyi bir sogutucu tamamen arastirdim ve bu sekilde aldim bildiginiz gibi 12700K da cok isinan bir islemci ama ben hiç bu yaz ayinda bile ısınma sorunu yasamiyorum masaustunde 36 derece oyunlarda genel olarak 55 60 derecelerde maksimum anlik 76 derece sadece unboundda gordum oda hemen kendini indirdi 68'lere.
İzledigim videolarda unboundda benim islemciyle 360 sivi sogutmalarda 81 dereceyi anlik gorenlerde var.
2 versiyon derken benimle arkadas 13600KF sipariş etmistik anakartindan ekran karti markasi kasaya kadar ayni sistemi kullaniyoruz ben oyunlarda 90 dereceye cikarken o 55 60 derecelerde geziyordu.
Ben iade ettim tekrar aldim ayni sorunla yine karsilastim Intel'le gorustum urunun sorunlu oldugunu gorduler yine iade edip 12700K aldim.
İnternetten arastirmalarima gore ilk uretim urunlerde bu tarz problem yasiyanlar cok voltage dusurerek falan bu sorunlari cozuyorlar bende bu sekilde cozuyordum ama niye bunlarla ugrasayim arkadastaki ayni islemci serin calisiyorken ayni sistemde sonra uzun arastirmalarim sonrasi Reddit'te falan cogu kisi isyan etmis 2 versiyona gelecek olursak rewiew mi ne versiyonlarini bekleyin falan yaziyordu ve daha sonra da bu versiyonu alanlarin skinti isida yasamadiklarini okudum buna istinaden belirttim.

Noctua NH-D15s chromax. Black, NF-A15 PWM 140 mm fanlı premium çift kule işlemci soğutucusu (siyah) Amazon.com.tr

Fanda bu daha sonra almak istersen olur sana d15

Noctua NF-A15 HS-PWM fan-CASE, siyah Amazon.com.tr

Bunu alabilirsiniz D15'in tek fanli satilan modeli kendisi daha sonra bir fan daha ekleyebilirsiniz sipariş verip.
Ak 620 ve Noctua ayni anda vardi bende ben ak 620 sattim Noctua ile devam ettim Noctua cok iyi bir sogutucu tamamen arastirdim ve bu sekilde aldim bildiginiz gibi 12700K da cok isinan bir islemci ama ben hiç bu yaz ayinda bile ısınma sorunu yasamiyorum masaustunde 36 derece oyunlarda genel olarak 55 60 derecelerde maksimum anlik 76 derece sadece unboundda gordum oda hemen kendini indirdi 68'lere.
İzledigim videolarda unboundda benim islemciyle 360 sivi sogutmalarda 81 dereceyi anlik gorenlerde var.
2 versiyon derken benimle arkadas 13600KF sipariş etmistik anakartindan ekran karti markasi kasaya kadar ayni sistemi kullaniyoruz ben oyunlarda 90 dereceye cikarken o 55 60 derecelerde geziyordu.
Ben iade ettim tekrar aldim ayni sorunla yine karsilastim Intel'le gorustum urunun sorunlu oldugunu gorduler yine iade edip 12700K aldim.
İnternetten arastirmalarima gore ilk uretim urunlerde bu tarz problem yasiyanlar cok voltage dusurerek falan bu sorunlari cozuyorlar bende bu sekilde cozuyordum ama niye bunlarla ugrasayim arkadastaki ayni islemci serin calisiyorken ayni sistemde sonra uzun arastirmalarim sonrasi Reddit'te falan cogu kisi isyan etmis 2 versiyona gelecek olursak rewiew mi ne versiyonlarini bekleyin falan yaziyordu ve daha sonra da bu versiyonu alanlarin skinti isida yasamadiklarini okudum buna istinaden belirttim.
Anladım hocam. Benim kasa 170mm Cpu desteği veriyor. Ramlar gskill ripjaws. Montajımda dorun yaşarmıyım acaba noctua da olsun deepcoolda olsun. Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum 2 ürünüde denemiş kullanmış biri olarak size denk gelmem güzel oldu. Bu ayın sonunda noctuayı alacağım inşallah. Sağ olun :)

Linkini atayım ben hocam.

Noctua NH-U12a chromax. Black, 120 mm tek kule işlemci soğutucusu (siyah) Amazon.com.tr

Şöyle bir yorum buldum kullanacağınız işlemciden daha sıcaktan çalışan bir işlemcide kullanılmış.
Bu ürün sizin ilk kahverengisini attığınız mı hocam? Bu fanların 2side soğutma bloğuna mı üflüyor acaba? İçerde hava trafiği oluşmasın 😅 Şuan da kasanın hava akışı çok iyi. Fanlar dediğim gibiyse sorun çıkartır mı acab?

Anladım hocam. Benim kasa 170mm CPU desteği veriyor. RAM'lar G.Skill Ripjaws. Montajımda dorun yaşar mıyım acaba Noctua da olsun DeepCool'da olsun. Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum 2 ürünüde denemiş kullanmış biri olarak size denk gelmem güzel oldu. Bu ayın sonunda Noctua'yı alacağım inşallah. Sağ olun :)

Bu ürün sizin ilk kahverengisini attığınız mı hocam? Bu fanların 2side soğutma bloğuna mı üflüyor acaba? İçerde hava trafiği oluşmasın 😅 şu an da kasanın hava akışı çok iyi. Fanlar dediğim gibiyse sorun çıkartır mı acab?

2 fan egzoz fanına doğru üflüycek işlemcide ki sıcak hava daha hızlı tahliye olacak.
DeepCool AK620 160mm destekliyor Noctua'yı bilmiyorum.

Anladım hocam. Benim kasa 170mm CPU desteği veriyor. RAM'lar G.Skill Ripjaws. Montajımda dorun yaşar mıyım acaba Noctua da olsun DeepCool'da olsun. Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum 2 ürünüde denemiş kullanmış biri olarak size denk gelmem güzel oldu. Bu ayın sonunda Noctua'yı alacağım inşallah. Sağ olun :)

Bu ürün sizin ilk kahverengisini attığınız mı hocam? Bu fanların 2side soğutma bloğuna mı üflüyor acaba? İçerde hava trafiği oluşmasın 😅 şu an da kasanın hava akışı çok iyi. Fanlar dediğim gibiyse sorun çıkartır mı acab?

DeepCool sogutucu blok yuksekligi olarak 163mm ye falan geliyor Noctua fanli olarak 160mm genislik olarak Noctua cok buyuk deepcoola kiyasla ama yukseklik olarak bloklar sogutucuya daha yakin fani yukari cikartmaniz gerekebilir 5 cm bile cikarsaniz 170 Cm'ye rahatlikla sigar fanlari baktiniz yukari cikaramadiniz fan yerlerini degistirir orta ve arka tarafa takarsiniz sogutmadan yine bir şey kaybetmeden rahatça sigdirirsiniz
Umarim ay sonuna kadar Amazon tekrar stok girer D15'e girmesede D15s tek fanli olani alip 2. Bir fan sipariş edersiniz
Dedigim gibi DeepCool kesinlikle kotu bir sogutucu degil en iyilerinden biri ama Noctua en iyisi

Geri
Yukarı