i7 13700KF için kule tipi hava soğutma veya sıvı soğutma önerisi

2 fan egzoz fanına doğru üflüycek işlemcide ki sıcak hava daha hızlı tahliye olacak.
DeepCool AK620 160mm destekliyor Noctua'yı bilmiyorum.
Fotoğrafını görünce 2 fanda soğutma bloğuna üflüyor gibi geldi yanıldım öyleyse.

DeepCool sogutucu blok yuksekligi olarak 163mm ye falan geliyor Noctua fanli olarak 160mm genislik olarak Noctua cok buyuk deepcoola kiyasla ama yukseklik olarak bloklar sogutucuya daha yakin fani yukari cikartmaniz gerekebilir 5 cm bile cikarsaniz 170 Cm'ye rahatlikla sigar fanlari baktiniz yukari cikaramadiniz fan yerlerini degistirir orta ve arka tarafa takarsiniz sogutmadan yine bir şey kaybetmeden rahatça sigdirirsiniz
Umarim ay sonuna kadar Amazon tekrar stok girer D15'e girmesede D15s tek fanli olani alip 2. Bir fan sipariş edersiniz
Dedigim gibi DeepCool kesinlikle kotu bir sogutucu degil en iyilerinden biri ama Noctua en iyisi
İnşallah stokta görürsem almayı planlıyorum. Tek fanlı olanı alsam fan için ayrı gümrük + kargo bedeli devreye girebilir. Çok fazla vermek istemiyorum +1 fan için o yüzden şu anda D15 stokta olmazsa DeepCool'da düşünebilirim veyahut D15s alırım en kötü fanını da sipariş ederim yapacak bir şey yok :)

Fotoğrafını görünce 2 fanda soğutma bloğuna üflüyor gibi geldi yanıldım öyleyse.

İnşallah stokta görürsem almayı planlıyorum. Tek fanlı olanı alsam fan için ayrı gümrük + kargo bedeli devreye girebilir. Çok fazla vermek istemiyorum +1 fan için o yüzden şu anda D15 stokta olmazsa DeepCool'da düşünebilirim veyahut D15s alırım en kötü fanını da sipariş ederim yapacak bir şey yok :)
Tek fanli modelinide kullansan olur arada en fazla 2 derece oynuyor

Resimlerde mevcut hocam YouTube'da cok videosu var oradanda bilgi edinebilirsin

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-07-05-15-52-56-58_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    Screenshot_2023-07-05-15-52-56-58_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    115,8 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_2023-07-05-15-52-47-10_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    Screenshot_2023-07-05-15-52-47-10_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    100,7 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot_2023-07-05-15-52-47-10_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    Screenshot_2023-07-05-15-52-47-10_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    100,7 KB · Görüntüleme: 12
Resimlerde mevcut hocam YouTube'da cok videosu var oradanda bilgi edinebilirsin
Gördüm hocam, muhtemelen boşta ve orta yükte 1-2 derece fark ediyor. 145W’ta 4 derece. Bu fark +W’larda çok fazla açılır mı onu merak ettim. Noctuayı deepcool ile olsun termalright ile olsun karşılaştırdımda kendi içinde hiç araştırmadım. Bir bakayım hocam.

Anladım hocam. Benim kasa 170mm CPU desteği veriyor. RAM'lar G.Skill Ripjaws. Montajımda dorun yaşar mıyım acaba Noctua da olsun DeepCool'da olsun. Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum 2 ürünüde denemiş kullanmış biri olarak size denk gelmem güzel oldu. Bu ayın sonunda Noctua'yı alacağım inşallah. Sağ olun :)

Bu ürün sizin ilk kahverengisini attığınız mı hocam? Bu fanların 2side soğutma bloğuna mı üflüyor acaba? İçerde hava trafiği oluşmasın 😅 şu an da kasanın hava akışı çok iyi. Fanlar dediğim gibiyse sorun çıkartır mı aca.

Dediğim gibi diğeri bloğun içine diğeri bloğun dışına üflüyor traileri var atayım isterseniz inceleme videoları da var.

Gördüm hocam, muhtemelen boşta ve orta yükte 1-2 derece fark ediyor. 145W'ta 4 derece. Bu fark +W'larda çok fazla açılır mı onu merak ettim. Noctua'yı DeepCool ile olsun termalright ile olsun karşılaştırdımda kendi içinde hiç araştırmadım. Bir bakayım hocam.

250wat TDP'si var bu sogutucularin 250W'a kadar 100 dereceyi gecirmez ama oyunlarda o watlara cikarsa sorun vardir bendeki eski 13600KF cikiyordu oyunlarda Intel iade aldi. 145wattan sonrasi problem hocam oyunlarda o wattlara cikmamai laizm cikiyorsa da voltaj kisarsin ki o wattlardan sonra da bu fiyat bandinda sivi sogutmalarda ise yaramaz

250wat TDP'si var bu sogutucularin 250W'a kadar 100 dereceyi gecirmez ama oyunlarda o watlara cikarsa sorun vardir bendeki eski 13600KF cikiyordu oyunlarda Intel iade aldi. 145wattan sonrasi problem hocam oyunlarda o wattlara cikmamai laizm cikiyorsa da voltaj kisarsin ki o wattlardan sonra da bu fiyat bandinda sivi sogutmalarda ise yaramaz
Anladım hocam. Cevapların için teşekkür ederim. Araştırma işlemini bıraktım ay sonunda 2 cihazdan birini alacağım. Hangisi stokta varsa, fiyatı daha uygun gelirse, hangisi daha ağır basarsa :) Ama günün sonunda gözüm noctua da :)
iyi sosyaller dilerim.

Noctua NH-D15s chromax. Black, NF-A15 PWM 140 mm fanlı premium çift kule işlemci soğutucusu (siyah) Amazon.com.tr

Fanda bu daha sonra almak istersen olur sana d15

Noctua NF-A15 HS-PWM fan-CASE, siyah Amazon.com.tr

Bunu alabilirsiniz D15'in tek fanli satilan modeli kendisi daha sonra bir fan daha ekleyebilirsiniz sipariş verip.
Ak 620 ve Noctua ayni anda vardi bende ben ak 620 sattim Noctua ile devam ettim Noctua cok iyi bir sogutucu tamamen arastirdim ve bu sekilde aldim bildiginiz gibi 12700K da cok isinan bir islemci ama ben hiç bu yaz ayinda bile ısınma sorunu yasamiyorum masaustunde 36 derece oyunlarda genel olarak 55 60 derecelerde maksimum anlik 76 derece sadece unboundda gordum oda hemen kendini indirdi 68'lere.
İzledigim videolarda unboundda benim islemciyle 360 sivi sogutmalarda 81 dereceyi anlik gorenlerde var.
2 versiyon derken benimle arkadas 13600KF sipariş etmistik anakartindan ekran karti markasi kasaya kadar ayni sistemi kullaniyoruz ben oyunlarda 90 dereceye cikarken o 55 60 derecelerde geziyordu.
Ben iade ettim tekrar aldim ayni sorunla yine karsilastim Intel'le gorustum urunun sorunlu oldugunu gorduler yine iade edip 12700K aldim.
İnternetten arastirmalarima gore ilk uretim urunlerde bu tarz problem yasiyanlar cok voltage dusurerek falan bu sorunlari cozuyorlar bende bu sekilde cozuyordum ama niye bunlarla ugrasayim arkadastaki ayni islemci serin calisiyorken ayni sistemde sonra uzun arastirmalarim sonrasi Reddit'te falan cogu kisi isyan etmis 2 versiyona gelecek olursak rewiew mi ne versiyonlarini bekleyin falan yaziyordu ve daha sonra da bu versiyonu alanlarin skinti isida yasamadiklarini okudum buna istinaden belirttim.
Ay sonunu bekleyemedim. Malum türkiyeye göre fiyatlar sürekli artıyor, değişiyor. Stoktada kalmayabilir diye aldım. Dediğiniz gibi de yaptım. NH-D15s modeli aldım +1 fan daha sipariş ettim. Fanı takmaya yer vardır değil mi? Tek fanlı model diye diğer kuleye takılmama gibi bir durum yaşamam umarım? :) Almadan önce size sormak daha doğru olurdu gerçi. Ekstradan Termalright Contact Frame aldım. 5-10’ Fark yarattığını söylüyorlar.

Son düzenleme:
Anladım hocam. Cevapların için teşekkür ederim. Araştırma işlemini bıraktım ay sonunda 2 cihazdan birini alacağım. Hangisi stokta varsa, fiyatı daha uygun gelirse, hangisi daha ağır basarsa :) Ama günün sonunda gözüm Noctua da :)
İyi Sosyaller dilerim.

Ay sonunu bekleyemedim. Malum Türkiye'ye göre fiyatlar sürekli artıyor, değişiyor. Stoktada kalmayabilir diye aldım. Dediğiniz gibi de yaptım. NH-D15s modeli aldım +1 fan daha sipariş ettim. Fanı takmaya yer vardır değil mi? Tek fanlı model diye diğer kuleye takılmama gibi bir durum yaşamam umarım? :) Almadan önce size sormak daha doğru olurdu gerçi. Ekstradan Termalright Contact Frame aldım. 5-10' Fark yarattığını söylüyorlar.

İcinden birbirine baglayici fanlari aparat cikiyordur cikmasada cok pahali bir aparat degil aparat cikmazsa cift CPU anakart baglantin varsa ayri ayri takarsin ya da icinden cikan fani CPU fana ekstra aldiginida SYS fana takarsin cok onemli bir şey degil.
Bende okudum hiç denemedim ama termalright denemekte fayda var dogru tercih yapmissin Noctua secmekte umarim istedigin sonuclari alirsin sogutma olarak gule gule kullan

İcinden birbirine baglayici fanlari aparat cikiyordur cikmasada cok pahali bir aparat degil aparat cikmazsa cift CPU anakart baglantin varsa ayri ayri takarsin ya da icinden cikan fani CPU fana ekstra aldiginida SYS fana takarsin cok onemli bir şey degil.
Bende okudum hiç denemedim ama termalright denemekte fayda var dogru tercih yapmissin Noctua secmekte umarim istedigin sonuclari alirsin sogutma olarak gule gule kullan
Umarım ufak tefek pürüzler yaşamadan tak çalıştır yapabilirim. Kasa 170mm'e kadar destekliyor. Ramlerden dolayı kasaya sığdıramama gibi bir durum vs olmaz inşallah. Termalright contact frame de dedikleri gibi ufak bir +'sı varsa da bu 2 ürün işimi rahatlıkla görecektir. Bakalım geldikleri zaman göreceğim artık :) Teşekkürler tekrardan.

Geri
Yukarı