i7 3770K sistem yükselterek kullanılmalı mı?

Mehmet Sezer

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Uzun süredir yeni bir sistem toplamak istiyorum. Fakat maddi durum ve koronadan dolayı çalıştığım yerdeki iş sorunundan dolayı alamadığım sistem için açıyorum bu konuyu. Ben 2015 yılında YouTube platformunda içerik üretiyordum 3 sene falan devam ettim. Daha sonra araya okul vs girdi. Bırakmak zorunda kaldım. Şimdi bu N11'de vs alışveriş kredisi oluyormuş 12 ay taksitli. Bunlar hakkında bilgisi olan var mı? Ayrıca 15 bin TL'ye kadar alışveriş kredisi verebiliyorlarmış. Sizce Valorant yayınları ve videoları çekmek için nasıl bir sisteme ihtiyacım var? Bende bir sistem var fakat eski bir sistem yayın denediğimde kasıyor. Yeni toplamak yerine bir ekran kartı bir de güç kaynağı alsam sorun çözülür mü? Bana yardımcı olabilir misiniz?
Sistem:
i7 3770K.
2x8 GB DDR3 1600 MHz RAM.
HD 7790 ekran kartı 2 GB ASUS modeli.
450 Watt PSU fakat marka model bilmiyorum.
P8H61-M LX3 Plus anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal oyun için deseydiniz işlemciniz yeter diyecektim, lakin yayın diyorsunuz. Yeni bir kasa toplamanızın zamanı gelmiş gibi görünüyor. 15 bin TL'ye 2080S'li sistem dizebilirsiniz, tabii sistem toplama için konu açın ve bütçe belirtin.

Maalesef çözülmez... Video için ön belleğe ihtiyacınız var. Yani RAM hızınız çok düşük, işlemci düşük ve anakart markası da muhtemelen eski yani yüksek frekanslı DDR4 RAM takamayacaksınız. Benim tavsiyem en az Ryzen 5 3600 işlemcili, 2400HZ 8x2 (16 GB) RAM'li bir sistem toplamanız. Fakat para durumunun sıkıntı olduğunu söylediniz ve böyle bir sistem de güçlü bir ekran kartı ile 4K'dan aşağıya toplanamaz. Ama bu sistemin yükseltilmesi söz konusu değil.

Bu sistem sizi Valorant için hayli hayli götürür. Başka oyunlar oynarım diyorsan ekran kartı değiştirmen gerekiyor. SSD keyfekeder alabilirsin.

SSD mevcut onda sorun yok ekran kartı değiştirsem ve yayını ekran kartından versem işlemciye çok yük binmese yayın açabilir miyim benim asıl derdim bu aslında
Kartı değiştirmen gerek. İşlemci güzel. SSD alman gerek. Aslında sen bütçe verirsen belki bu sistem daha iyi olabilir.

SSD mevcut onda sorun yok ekran kartı değiştirsem ve yayını ekran kartından versem işlemciye çok yük binmese yayın açabilir miyim benim asıl derdim bu aslında
Bütçe durumuna göre seçenekler değişir. Benim tercihim 650-700w kaliteli bir PSU ve ileride kullanabileceğiniz ekran kartı upgrade yapar kullanırım. Yayını GPU ya işletirim. Üst postta R5 3600 işlemciye 2400 MHz RAM öneren arkadaşın bilgisinden şüphe duyarım.

Bütçe durumuna göre seçenekler değişir. Benim tercihim 650-700W kaliteli bir PSU ve ileride kullanabileceğiniz ekran kartı upgrade yapar kullanırım. Yayını GPU'ya işletirim. Üst postta R5 3600 işlemciye 2400 MHz RAM öneren arkadaşın bilgisinden şüphe duyarım.

Min. Olarak belirttim. Arkadaş paranın sıkıntı olduğunu söylediği için. Yani her yerden kısarak anca bunu elde edebileceğini göstermek istedim. Sadece ekran kartını yükseltip yayını veya videoyu bunun üzerinden çekmenin iyi bir fikir olamadığını düşünüyorum. Video veya yayın yapmayacağım sadece fps yüksek olsun yeterli diyorsa. Sizin dediğinizi yapabilir.

Oynayacağın oyuna da bağlı. LOL, CS:GO, Valorant gibi oyunlarsa iş kolay.

Geri
Yukarı