i7 4770 İşlemcinin Kırılan Fan Ayağına Ne Yapılmalı?

Lydian

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Editör, Asistan
Öncelikle merhaba 2013'ten bu yana kullandığım bilgisayarım son zamanlarda örnek veriyorum Valorant oynarken önce FPS düşüşleri, drop girmeler devamında bir anda oyundan atmaya başladı ve bir süre sonra da bilgisayarı kapatmaya, yani güvenli moda almaya başladı. Güvenli moda aldığı noktada işlemci sıcaklığı ile ilgili bir durum olduğunu fark ettim ve Core Temp'e baktım sıcaklıklar en düşük 96 en yüksek ise 100 derece idi ve sistem boşta olduğu halde durum böyleydi. Termal macununu yeniledim, macunu ne az ne de fazla tam ayarında koydum 5 nokta tekniğini kullandım.

Buraya kadar olan kısım daha önce de başıma gelmişti ve devamında şunları yapmıştım:
Fanı geri takarken bu fan ayakları üç yollu oluyor ya ortadaki hariç diğer iki yandaki ayaklar anakartın deliğinden geçmeyip yanlara doğru açıldı 1 veya 2 tanesi böyle oldu ve pense ile sıkmayı denediğimde pek sonuç vermemişti ama işin sonunda fanı taktıktan sonra fanı tutup oynatmaya çalıştığımda sıkıca tuttuğunu görüyordum (sadece 1 ayak tam tutmuyordu ufak sallantı içindeydi) az sorunlu şekilde çözebilmiştim.

Şimdi olan sorunda da aynı adımları izledim fakat şöyle bir durum oldu fanı ilk başta çıkarırken ayaklarını önce çevirip sonra çekiyoruz ya ben bunu elimle çeviremediğim için düz tornavidayla haldır huldur davranmadan narin davranarak çevirdim fakat bir tanesinden çatır çutur ses geldiğini fark ettim ve benim kanaatimce o ayaklardan bir tanesi kırık bunu tornavidayla çevirirken değil önce elimle denediğimde de çatır çutur ettiğini hissediyordum. Hangi yöne çevirmem gerekiyor onu bilmiyorum yön oku tarafı klitliyor mu yoksa kilidi mi açıyor, belki de elimle terse doğru çevirdim ve öyle gitti tornavida da iyice beter etti bilemiyorum.

Neyse taktım bir şekilde, o yana doğru açılan ayakları da Board'ın deliğinden geçirdim kilitledim fanı tutup oynattığımda o bahsettiğim bir ayak var ya asla kitlenmiyor bayağı bayağı sallanıyordu. Neyse dedim yine de açayım bilgisayarı ve Core Temp'i açtım hemen sıcaklıklar 45-47 derecelerde falan dolanırken bayağı bir rahatladım aradan bir 5 dk falan geçti sıcaklıklar tekrardan sistem boştayken 97-100 derecelere geldi.

Tahminimce bu ayaklar ile ilgili bir sorun var.
Umarım kendimi yazarak ifade edebilmişimdir.

Benim soğutucum tam olarak sağdaki ile bire bir aynı ve işlemcim Intel Core i7 4770.

x5_10130883769y5.png

Yukarıda bahsettiğim sorunun fotoğrafları bunlardır:

hk61ZDA.jpg

Penseyle istediğim kadar sıkayım ama bu ayaklar hep böyle kalıyor ve anakartın deliklerinden geçmiyor, yukarıdaki gibi her iki ucu da yanlara doğru açılıyor.

maxresdefault.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet gördüm az önce de kutu açılımı videolarına bakıyordum kutunun yanında da LGA 1150 yazdığını gördüm teşekkür ederim.
Rica ederim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı