i7 4770K için anakart tavsiyesi

Ottoreha

Femtopat
Daha fazla  
Anakartım artık arıza veriyor. Bu işlemciye uygun bir anakart mı almak lazım yoksa işlemci ile anakartım mı yenilemek lazım?

İkinci el Z97 anakartlar da ucuz değil. Değişim içinse anakart, işlemci, RAM gerekiyor. Hesabı buna göre yapabilirsiniz.

Arızanın ne olduğunu açıklamadan bir şey söylemek yanlış. Velefki arızalıysa, o işlemci için yeni anakart alamak bence akla ziyan. Ya anakartla beraber işlemciyi ve tabi RAM'leri de yenileyin ya da anakartınızı yaptırmaya çalışın. Olmadı 2. elden bir müddet daha idera ettirecek bir anakart alın.

Arızanın ne olduğunu açıklamadan bir şey söylemek yanlış. Velefki arızalıysa, o işlemci için yeni anakart alamak bence akla ziyan. Ya anakartla beraber işlemciyi ve tabii RAM'leri de yenileyin ya da anakartınızı yaptırmaya çalışın. Olmadı 2. elden bir müddet daha idera ettirecek bir anakart alın.

Arıza şu, RAM'lerin olduğu bölgede büyük ihtimalle temassızlık var. Kasaya hafif dokunmada RAM hatası veriyor kapanıyor. Açmak için RAM'lerin yerini değiştiriyorum her seferinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Ottoreha temessızlık olsa, RAM yerlerini değiştirmekle ya da söküp takmakla geçici de olsa çözüm olabileceğini pek sanmıyorum.
Bu tarz sorunların sebebini tahmin etmek çok zor ancak deneme yanılmayla sorunun sebebini bulmak mümkün olabilir.
Yani PSU kaynaklı kısa devre de olabilir, RAM'larle igili bir sorun da.
Bence mümkünse ilk başta farklı RAM deneyin, olmadı farklı PSU. Bunları yapmadan önce de anakar üzerindeki pili söküp 1-2 dakika bekleyin. Pili takmadan önce de, anakart içindeki elektriği boşaltmak için başlat tuşuna bir kere basın.

Geri
Yukarı