i7 6700K ısınma sorunu

• Konuyu başlatan Trane
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Trane

Kilopat
Daha fazla  
Özellikle belirteyim, sıcaklık değeri yerli yersiz sürekli oynuyor ama şu an bu konuyu yazarken bile 70 dereceleri görebiliyor. Fan sesi doğal olarak yükseliyor.

Arkadaşlar bugün bilgisayarı temizlemeye karar verdim, kablo düzenlemesi falan yaptım. Sonra termal macunu değiştirdim. Eski hali fotoğraf halinde koyacağım. Sonra bilgisayarı toplayıp açınca fark ettim işlemci ısınıyor bilgisayarı temizlemeden öncede ısınıyordu çünkü fan sesleri aynı şekilde kaldı. Ama işlemcinin sıcaklık değerlerinde çok büyük bir yükselme var. Normalde boşta iken en fazla 10-25 derecelerde oyunlarda ise en fazla 60 dereceleri görüyordu.

Sıvı Soğutma: Tundra Series TD02-LITE

sistem.JPGWhatsApp Image 2018-10-01 at 11.41.45.jpegWhatsApp Image 2018-10-01 at 11.41.44.jpegWhatsApp Image 2018-10-01 at 11.41.45.jpegWhatsApp Image 2018-10-01 at 11.41.44 (1).jpegtd02-lite-34right-top.jpg

BIOS'tan VCore yani işlemci çekirdeği voltaj ayarını 1.200 olarak ayarlayın (overclock yok ise).
Noktayı Ç harfi ile yapacaksınız.

Özellikle belirteyim, sıcaklık değeri yerli yersiz sürekli oynuyor ama şu an bu konuyu yazarken bile 70 dereceleri görebiliyor. Fan sesi doğal olarak yükseliyor.

Arkadaşlar bugün bilgisayarı temizlemeye karar verdim, kablo düzenlemesi falan yaptım. Sonra termal macunu değiştirdim. Eski hali fotoğraf halinde koyacağım. Sonra bilgisayarı toplayıp açınca fark ettim işlemci ısınıyor bilgisayarı temizlemeden öncede ısınıyordu çünkü fan sesleri aynı şekilde kaldı. Ama işlemcinin sıcaklık değerlerinde çok büyük bir yükselme var. Normalde boşta iken en fazla 10-25 derecelerde oyunlarda ise en fazla 60 dereceleri görüyordu.

Sıvı Soğutma: Tundra Series TD02-LITE

Eki Görüntüle 334551Eki Görüntüle 334552Eki Görüntüle 334553Eki Görüntüle 334554Eki Görüntüle 334555Eki Görüntüle 334556
Sorunu çözebildin mi donanımımız neredeyse aynı bende aynı sorunu yaşamaya başladım.

Format atmaktan başka çözüm kalmamıştı. Format atınca düzeldi.

Geçmiş olsun. Benim sorunum bayağı büyükmüş su soğutmanın pompası bozulmuş Allah'tan işlemciyi yakmadan sorunu anladım. Pompada ses geldiği için fark edemedim su devir daim olmuyordu. Umarım senin sıvı soğutman da aynı kaderi yaşamaz.

Geçmiş olsun. Benim sorunum bayağı büyükmüş su soğutmanın pompası bozulmuş Allah'tan işlemciyi yakmadan sorunu anladım. Pompada ses geldiği için fark edemedim su devir daim olmuyordu. Umarım senin sıvı soğutman da aynı kaderi yaşamaz.

Bendeki sıvı soğutmanın sıvısını değiştirmem gerekiyor mu onu bilmiyorum ve siz nasıl anlardınız sıkıntı olduğunu

Uzun gelirse okumana gerek yok :) ben bilgi olsun diye yazdım. İşlemcide ısınan suyun radyatörden geçmediğini devir daim olmadığını fark ettim. Sakın deneme sıvı soğutmayı açmayı tamiri bile yapılmıyormuş bilgin olsun toplayamazsın toplasan bile sıvı soğutmada sızıntı olursa bütün sistemi yakarsın.

Sıvı soğutma bozuk olduğunda İşlemcinin sıcaklığı boşta 5 dakika bile bilgisayar açık kaldığında 80 derece oluyor. Oyun falan açtığında zaten 98 derecelerde kendini kapatıyor. Ben o zaman anladım bir sorun olduğunu ilk defa bilgisayarım kapandı çünkü. Eski laptopumda öyleydi çok ısınınca kapanıyordu. Dedim işlemcide bir sorun var herhalde termal macun mu çok eskidi diye düşündüm. Termal macunu yeniledim en pahalı termal macunu kullandım ziyan oldu :( Termal macun olmasa bile fark edeceği 20 dereceymiş bu arada bunu fark ettim bu süreçte. Sorunun cevabına gelecek olursam. Soğutucunun ışığı yanıyordu anakarttan baktım soğutucu pompasının hızıda RPM 2800 civarı çalışıyordu işlemci CPU fana bağlıydı zaten onda da sorun yoktu soğutucudan seste geliyordu. Görünende hiçbir sorun yok gibi görünüyor ama pompaya elimi dokunduğumda pompanın içindeki suyun devir daim olmadığını suyun bir boruda toplandığını gördüm yani sıcak su işlemcide kaynıyor radyatöre iletmiyor sıcak suyu sonra salladım falan radyatörü su dolaşmaya başladı içinde dedim tıkanıklık var herhalde diye düşündüm öyle bir durumda yokmuş. Yani bir şekilde sıcak su devir daim olmuyordu. Ben bilgisayarı 20 gün falan çalıştırmamıştım sonrada bir hafta falan kullandım diye hatırlıyorum ama o işlemci suyunda ya katılaşma oldu bir şey oldu sanırım ya da bir yer tıkandı. Ama kesinlikte benlik bir sorun yoktu ya da zaten sıvı soğutucu tamiride yapılmıyormuş mecidiyeköydeki bilgisayarcılara sordum. Çöp oldu bunu aldım boşa para verdim 700 lira Masterliquid ML240L RGB LED Fanlı İşlemci Sıvı Soğutma Kiti (INTEL-AM4 destekli) 969230 boruları kaliteli diye RGB olanı aldım.

Sonuna kadar okudum benimde ilk aldığımda soğutucuda ışık vardı şimdi oda yanmıyorama boşta şuan 26-32 derece arasında gidip geliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı