i7-7700 ve GTX 1080 Darboğaz

TolgaQL

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık 2 yıl önce satın almış olduğum bilgisayarımda son zamanlarda oyunlarda çok FPS düşüklüğü yaşadım. Bilgisayarımın darboğaz yaşadığını düşünüyorum. Bilgisayarımın özellikleri aşağıda görüldüğü gibi. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir? (Ben termal macunun değiştirilebileceğini düşünüyorum. Hiç değiştirmedim aldığımdan beri. İşlemcimin oyun sırasında sıcaklığı en fazla 70 derecelere çıkıyor. )

Ekran Kartı: ASUS NVIDIA GTX 1080 STRIX 8 GB OC
İşlemci: Intel Core i7 7700 3.6 GHz
RAM: Corsair 8 GB 2400MHz CL14
İşlemci Fanı: Stok işlemci fanı
Anakart: ASUS STRIX B250F

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz olduğunu düşünmüyorum, i7-7700 güçlü bir işlemci. Sıcaklık değeri de gayet normal. Darboğaz olduğunu düşündüğünüz oyunlardan kullanımları gösteren ekran görüntüsü atın. RAM’inizi mutlaka 2X8 dual channel yapmanızı öneririm. Ayrıca sisteminizde virüs taraması yapın ve sürücülerinizi güncelleyin.

Yanlış Bilgilendirme
Çift kanal RAM olmadan performansınız düşük olur. 2.'si RAM MHz'niz de çok düşük. 3.'sü 7700 sanılanın aksine tekli çekirdek performansı 7700K'ya göre oldukça düşük. 4790K'nın bile performansı 7700'den daha iyi maalesef. RAM'inizi çift kanal yapın sorununuz bir nebze düzelecektir.
Kusura bakmayın da kim yanlış bilgilendirme attı bana? 4790K 7700'den iyi dedim. Buyrun PassMark sonucu:
passmark.png

MHz düşük dedim buyrun MHz farkları:
mhz.png

Çift kanal yapın dedim, buyrun tek ve çift kanal farkı:
dual.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı