Rehber i7-7700HQ ve GTX 1050 sistemin oyun performansını nasıl arttırdım?

Affedersin gölge, berraklık düşürdük diye ayarlar yüksekten mi düşüyor? Şu 2 şeyi kapattım diye bana "bu ayarlar yüksek mi? 😃" diyorsun. Bazı şeyleri kısmam gerekti diyorum. Ve evet kıstıklarım da bunlar. VRAM sanal bir birim değil. Kapasitesi var. Kartın görüntü oluşturması için aşırı yüklenmemeli. 3.5GB VRAM grafik ağırlığı var ayarlarımın. Sence ayarlar hafif mi yani? 3.5GB VRAM grafik ağırlığı var, siz diyorsunuz ki bu ayarlar yüksek mi? Şaka falan mısınız yahu siz?
Aklınızı başınıza toplayın, başka insanların başarılarına karşı olan hevesini kırmayın.

Sen konuyu baştan yanlış okumuşsun zaten. Tüm ayarları yükseğe alırsan 60 alamazsın demişsin yine. Yanlış bilgilendirmeye giriyor demişsin.
Yazının başında FH5 parantezini oku.

Bir de adamın dediğinin ne kısmına katılıyorsun? High-Low karışımında 60 alamayacağım kısmına mı? O kısmı video ile hallettik diye düşünüyordum. 😃
Eğer ki tüm ayarlar yüksek değil kısmına katılıyorsan yazı başında da belirtiliyor, nasıl bir destek çıkıyorsun arkadaşa anlamadım?
O arkadaş az önce beni yalancılıkla suçladı. Video attık kanıtladık. Hala adama katılıyorsan yine bir sorunun var.
Neye katılıyorsun yani? 😃
Partikül, çevre, çevre geometrisi gibi ayarlarının hepsi yüksekken bana tekrar bunu demeniz çok garip. Biri falan görecek silin yorumunuzu. Komik geliyor yani.

Öncelikle yazının başında Forza Horizon 5 yüksek grafikler yazıyordu sadece sanırsam. Birkaç ayarlamalar yaptım kısmını okumadıysam affola. Hala yaptığınız ayarlar "tamamen" yüksek ayarlar değil. Ben RTX 3050'de bu FPS'leri alamazken siz nasıl alıyorsunuz diye düşünmüştüm. Yaptığınız "ayarlamalar" sonucunda aldığınızı görünce her şey yerine oturdu. Ben size yalancı demiyorum. Ek olarak antisoptik filtreleme, gölge detayı (az etkisi) ve yansıma kalitesi düşükteyken bu FPS'leri almanız normal değil ama ekran kartınızda başarılı bir iş çıkartmışsınız tebrik etmek lazım. Dediğim ayarları da yükseğe alıp FPS'i paylaşabilirseniz her şey yerine oturacaktır. Benim sizi kötüleme, taş atma veya haksız çıkarma gibi bir amacım yok. Kendi bilgisayarımda "yüksek" ayarlarda bu FPS'leri alamayınca şüphe duymuştum + sinirlenmiştim. Teşekkürler.

@merteknn , adamın görüntü ayarları neredeyse yüksek ön ayara çok yakın, hepsinin illa ki yüksekte olması mı şarttı onu anlayamadım ben, gelip de konuda sadece buraya bu kadar takılmaya bile gerek yoktu, bu arada siz de bütün ayarları yükseğe çekmek zorunda olmadığınız gibi bazı grafik ayarları görüntüyü o kadar aman aman iyileştirmemesine rağmen gereksiz yük de bindiriyor, siz de deneyebilirsiniz. Ha bu arada yukarıdaki mesajımda masaüstü 1060 6G ile de yüksek (high) presette 100-110FPS+ alıyorum demiştim ya benimkinin hepsi yüksek ön ayarda yalnız aşağıya yedek sistemimdeki diğer i5-7500 işlemcimle zamanında kayıt aldığım videoyu da göndereyim, yanlış anlaşılmasın.

Bu açık yoldaki performans:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da benchmark modu (dediğim gibi bench modunda değerler ekran kartına aşırı yük bindiği için daha düşük)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@merteknn, adamın görüntü ayarları neredeyse yüksek ön ayara çok yakın, hepsinin illaki yüksekte olması mı şarttı onu anlayamadım ben, gelip de konuda sadece buraya bu kadar takılmaya bile gerek yoktu, bu arada siz de bütün ayarları yükseğe çekmek zorunda olmadığınız gibi bazı grafik ayarları görüntüyü o kadar aman aman iyileştirmemesine rağmen gereksiz yük de bindiriyor, siz de deneyebilirsiniz. Ha bu arada yukarıdaki mesajımda masaüstü 1060 6G ile de yüksek (high) presette 100-110FPS+ alıyorum demiştim ya benimkinin hepsi yüksekte yalnız aşağıya yedek sistemimdeki diğer i5-7500 işlemcimle zamanında kayıt aldığım videoyu da göndereyim, yanlış anlaşılmasın.

Bu da benchmark modu (dediğim gibi bench modunda değerler ekran altına aşırı yük bindiği için daha düşük)

Teşekkür ederim. Arkadaşa son bir soru sordum. Yanıt bekliyorum. Antisoptik filtrelemeyi gölge detayı vs bunları ben de kapatacağım Forza'yı sonraki yüklediğim zaman.

Öncelikle yazının başında Forza Horizon 5 yüksek grafikler yazıyordu sadece sanırsam. Birkaç ayarlamalar yaptım kısmını okumadıysam affola. Hala yaptığınız ayarlar "tamamen" yüksek ayarlar değil. Ben RTX 3050'de bu FPS'leri alamazken siz nasıl alıyorsunuz diye düşünmüştüm. Yaptığınız "ayarlamalar" sonucunda aldığınızı görünce her şey yerine oturdu. Ben size yalancı demiyorum. Ek olarak antisoptik filtreleme, gölge detayı (az etkisi) ve yansıma kalitesi düşükteyken bu FPS'leri almanız normal değil ama ekran kartınızda başarılı bir iş çıkartmışsınız tebrik etmek lazım. Dediğim ayarları da yükseğe alıp FPS'i paylaşabilirseniz her şey yerine oturacaktır. Benim sizi kötüleme, taş atma veya haksız çıkarma gibi bir amacım yok. Kendi bilgisayarımda "yüksek" ayarlarda bu FPS'leri alamayınca şüphe duymuştum + sinirlenmiştim. Teşekkürler.
Paylaşacağım ama yanlış anımsamıyorsam açık dünyada 48-54 Bench'te 45 47 veriyordu.
@merteknn , adamın görüntü ayarları neredeyse yüksek ön ayara çok yakın, hepsinin illa ki yüksekte olması mı şarttı onu anlayamadım ben, gelip de konuda sadece buraya bu kadar takılmaya bile gerek yoktu, bu arada siz de bütün ayarları yükseğe çekmek zorunda olmadığınız gibi bazı grafik ayarları görüntüyü o kadar aman aman iyileştirmemesine rağmen gereksiz yük de bindiriyor, siz de deneyebilirsiniz. Ha bu arada yukarıdaki mesajımda masaüstü 1060 6G ile de yüksek (high) presette 100-110FPS+ alıyorum demiştim ya benimkinin hepsi yüksek ön ayarda yalnız aşağıya yedek sistemimdeki diğer i5-7500 işlemcimle zamanında kayıt aldığım videoyu da göndereyim, yanlış anlaşılmasın.

Bu da benchmark modu (dediğim gibi bench modunda değerler ekran kartına aşırı yük bindiği için daha düşük)

Teşekkürler hocam.

Hocam bu arada Memory ve Core hızın GTX 1050 4GB Mobile OC kıyasla hemen hemen 200 Core ve 600 Memory yüksek olduğu için aynı zamanda 1060'ın kendi öz teknik özellikleri (çekirdekler vesayre) sebebiyle FPS'in çok iyi olmuş. 1060 kart süper performans veriyor. Dikkat edersen kullanım yüksek ve Throttle yok. Voltaj da tam ayarında. İşlemci de sistemi çok iyi besliyor. Gayet yeterli kalıyor. Beğendim performansını sisteminin.

@erengore hocam sağolun, i7 8700 işlemci de var şu en elimde yalnız onu ilerleyen zamanlarda 3060 Ti ayarı bir kart vs alabilirsem diye benchmark testine dahil etmiyorum şu an, 1060 ile yatıyor resmen 🙂.

Bu arada konu dışı olacak ama sürekli bu PP'ne koyduğun kızı tanıyor muyuz? Eğer tanıyorsak ismini merak ettim de 😅

@erengore hocam sağolun, i7 8700 işlemci de var şu en elimde yalnız onu ilerleyen zamanlarda 3060 Ti ayarı bir kart vs alabilirsem diye benchmark testine dahil etmiyorum şu an, 1060 ile yatıyor resmen 🙂.

Bu arada konu dışı olacak ama sürekli bu PP'ne koyduğun kızı tanıyor muyuz? Eğer tanıyorsak ismini merak ettim de 😅
Bende çok merak ettim hocam, cevap bekliyorum eren hocamdan

Bende çok merak ettim hocam, cevap bekliyorum eren hocamdan
Dasha Taran hocam.

Senin en basta hatan 1050 gibi bir kart ile 3050'yi karsilastirmak zaten. Optimizasyon bir yere kadar 1050'yi bastan asagiya optimize etsen alacagi ekstra performans %3-%10, 3050 neredeyse 2 kat hizli 1050 Ti'den.

Herkese merhaba;

Sistem: HP Pavilion 15-CB0xx
İşlemcisi: i7 7700HQ.
RAM: 2x8 2400 MHz RAM.
GPU: NVIDIA GTX 1050 (Mobile)
SSD+HDD

Beni işlemci ve sistem performans konularından hatırlayabilirsiniz. Peki kendi sistemimde neyi nasıl yapıyorum biraz da ondan bahsedeyim. Bu yazı biraz rehber niteliğinde olacak.

işlemcide neler yaptım?​

Eki Görüntüle 1283909

Buyurun. Gördüğünüz gibi 3.8 GHz işlemcimiz resmen tam frekans veriyor. (çarpanına bakabilirsiniz)

ThrottleStop ve quick CPU'dan yararlanıyorum. Ama quick CPU'yu sandığınız amaçlarla kullanmıyorum. Windows Power plan değişiklikleri için kullandım.
Core Parking'i 0 yaptım. Core Parking'in ayarlamalarını da oradan yaptım. Ancak çok komplex şeyler olduğu için onlardan bahsetmeyi uygun görmedim. Bu biraz da sizin nasıl yapmak istediğinize bağlı. Kendiniz Power plan'inizi kişiselleştirebilirsiniz. İşlemci kısmı dışında ek bir ayarlama yapmadım Power plan ayarlarında.
ThrottleStop ayarlarım:

Eki Görüntüle 1283917

Bd prochot, C1e, SpeedStep kutularındaki tikleri kaldırdım. Bu hem alacağım frekansı iyileştirmek; hem de voltajımdan daha iyi faydalanmak için yaptığım bir işlem oldu. Bd prochot ise sistemimde Throttle'a sebep olmuyordu ama yine de kapattım.
Fıvr sekmesinde ise:

Eki Görüntüle 1283919

Non Turbo Ratio'yu 1 ayarlayıp lock'ladım. Bu ayar Turbo'dan alınan verimi arttırıyor. Bende de epey yararlı oldu bench testlerinde. Bazı sistemlerde utilization Throttle'a sebep olduğunu gördüm ama. Nadir bir durumdur. Utilization throttle yaşarsanız bu ayarlamalardan sonra sebebi bu olabilir.
Trl'leri ise 38 olarak maksimuma çektim. Pek bir yararı yok aslında çünkü sonuçta 38 çarpanında tüm çekirdeklerde çalışamıyor. Dolayısıyla sadece çekirdekleri limitten kurtarmaya yaradı. Başka bir getirisi olmadı.
CPU Cache/CPU Core/İntel GPU/iGPU Unslice/System agent birimlerinde sırasıyla -130/-140/-140/-140/-35 offset voltage değerlerini uyguladım ama sizin uygulayabileceğiniz cihazda değişecektir. Ben böyle yaptım diye sakın aynı ayarlamayın. Bana danışırsanız daha iyi olur.
Tüm birimlerin IccMax değerini maksimuma çıkarttım. Olası bir akımsal limit olursa diye bu ayarı yaptım. Çünkü olası limit devreye girerse sistemi yavaşlatırdı.
Disable and lock Turbo Power limits kutusunu tikledim çünkü sistemimde dptf gibi 2. güç limitlerini düzenleyen bir çerçeve vardı. Bundan kurtulmalıydım. Power throttle yaşamak istemedim.
Diğer ayarlar stok ayarlar.
Tpl sekmesinde ise:

Eki Görüntüle 1283930

İşlemcimin TDP'si 45W ancak ben Power Limit'lerde TDP'nin üstüne çıktım. 60W limit koydum ve throttle olmasın diye clamp tikini de kaldırdım.
1.güç limitlerini kilitledim çünkü sistemimde bir şeyden şüphelendiğim için değiştirmesini engellemek için kilitledim.
Speed Shift kutusunu tikledim çünkü bu yabancı forumlarda falan da öneriliyor. Öyle tikledim ve aslında biraz yararını gördüğümü de düşünüyorum. İşlemci agresifliği ile çarpan ilişkisi kuran bir özelliktir.
Power limit 4'ten kurtulmak için sağdaki kutuya 0 değerini girdim. Çünkü işlemci içindeki en geniş limitin bana sorun çıkartmasını istemedim. Bu arada onu da lock'ladım her ihtimale karşı. TDP Level'ı da canımın isteğiyle devreye sokup lock'ladım doğrusu. Bir getirisi yok.
Diğerleri zaten stok ayarlar ama eğer ki sizde böyle değilse benimki gibi ayarlayın.

Options sekmesinde Power saver C0%'yi 0 ayarladım.

NVIDIA GPU üzerinde nasıl ayarlamalar yaptım?​

Eki Görüntüle 1283936

Öncelikle belirteyim. Eski Driver'lar kullanıyorum. Yenileri sistemimi resmen sapıttı doğrusu. Bende eskilerden kullanıyorum. Aniden 0'a düşen GPU kullanımı sorununuz varsa sebebi yeni GPU sürücüleri olabilir.
Memory'a 500 MHz overclock yaptım ama aslında 600 MHz'de kullanıyorum. Görselde 500'lük profil etkin.
Core üzerinde ise curve ile ayarlamalar yaptım:

Eki Görüntüle 1283937

Bu şekilde ayarladım çünkü kartımda voltage throttle vardı ve arada Drop'lara sebep oluyordu. Hatta nadiren de olsa frekans düşüşüne sebep oluyordu. Ben de curve ile +175 OC yaptım. Sonrasında ise;

Eki Görüntüle 1283943

975Mv'lik kısımda sadece +212'lik artışa gittim. 1860 MHz oldu. Sonrasındaki tüm noktalarda ise 1873 MHz'ye sabitli. Bunu voltage Throttle'dan hem rahat kurtulabilmek için; hem de kartın stabil çalışmasını ve istediği voltajı rahat almasını sağlamak için yaptım. Drop sorunlarıma da çözüm oldu. Epey drop'suz çalışıyor sistemim. Artık GPU throttle ile çalışmıyor hem de stok halinden daha iyi çalışıyor. İstersem biraz daha zorlayıp üstüne çıkabilirim ama kart arada çökme yapıyordu. Ben de caydım. Artık güvenli olarak böyle kullanıyorum.
RAM'lerim işlemcinin desteklediği maksimum MHz'de çalışıyor. Aslında üstüne çıkılabilir ama bu kısmı kurcalamayacağım:

Eki Görüntüle 1283946

DDR4 ve 2400 MHz. Dual channel olarak çalışıyor. Bu da epey sistemimde verim sağlıyor. Sistemden tam olarak yararlanmamı sağlıyor.

Sistemin bu ayarlamalar ile verdiği FPS: (1080p çözünürlük ile elbette.)
Valorant 150-240 FPS (yüksek ayarlar.)
LoL'de benzer şekilde. (en yüksek ayarlar)
Rainbow 6 Siege: 100 FPS (Ultra grafikler)
FH5 yüksek grafikler 60 FPS (ek birkaç ayarlama yapmam gerekti yoksa 50'ye düşüyordu.) Minik bir özel profil yaptım ama geneliyle yüksek ayarlarda.)
Ben en çok bu oyunları oynuyorum. O yüzden diğer oyunlar hakkında maalesef kıyaslama yapamıyorum.

İyi günler kolay gelsin herkese.

Hocam peki i7 9750H CPU ve 2080 GPU için ayarlamalardan neyi nasıl değiştirirdiniz?
Hani bu tarz işler için en iyi verimi almak deneme yanılmayla oluyor ya ondan ötürü günler alır.

Geri
Yukarı