i7 7700K vs AMD Ryzen 7 1800X

Alp123

Hectopat
Arkadaşlar niye herkes i7 7700K yerine AMD Ryzen 7 1800X'i tavsiye ediyor. Ben mesela 11.000₺ bilgisayar topluyorum ve bilgisayarımda i7 7700K kullanacaktım fakat burada konu açınca herkes AMD diyor başka bir şey demiyor. Bunun nedeni nedir? Niye herkes Intel yerine AMD öneriyor? i7 7700K alınırsa çok mu pişman olurum? Ben şahsen i7 7700K almak istiyorum fakat bu kadar kişi AMD deyince resmen arada kaldım. Lütfen bana yardım edin. Böyle bir cümleyle değil doğru düzgün bir şekilde anlatmanızı istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer çoklu çekirdek olaylarını fazla kullanacak bir sistem toplayacaksan AMD öneririm. Küçük bir sayısal veri karşılaştırmanı da tavsiye ederim.

Daha ileriye dönük bir işlemci olduğundan olabilir mi? Oyunlarda CPU kullanımına bakarsan neden ileriye dönük olduğunu anlarsın. Intel kendisi 7700k'ya OC yapmayın dedi ısındığı için. Zaten ömrünün sonuna gelmiş bir sokete yatırım yapmak ne kadar mantıklı tartışılır.

Eğer çoklu çekirdek olaylarını fazla kullanacak bir sistem toplayacaksan AMD öneririm. Küçük bir sayısal veri karşılaştırmanı da tavsiye ederim.
Aslında ben haftada 2 gün yayın ve her gün video atacağım. Hep oyun oynayacağım kısacası. Siz ne önerirsiniz?

Daha ileriye dönük bir işlemci olduğundan olabilir mi? Oyunlarda CPU kullanımına bakarsan neden ileriye dönük olduğunu anlarsın. Intel kendisi 7700k'ya OC yapmayın dedi ısındığı için. Zaten ömrünün sonuna gelmiş bir sokete yatırım yapmak ne kadar mantıklı tartışılır.
Ya aslında dediğin doğru ama şimdi AMD bu sene yükselişe geçen bir marka ben şimdi Intel yerine AMD aldıktan 1 yıl sonra falan ciddi sıkıntı oluşturur mu diye korkuyorum. Yaklaşık 11.000₺ sistem toplayacagim. Bir sıkıntı çıkarsa minimum 3.000₺ masrafım çıkacak.

Nasıl bir sıkıntı? 2020'ye kadar destek alan bir platformu mu tercih edersin yoksa ömrünün sonuna gelmiş bir platformu mu?

Nasıl bir sıkıntı? 2020'ye kadar destek alan bir platformu mu tercih edersin yoksa ömrünün sonuna gelmiş bir platformu mu?
Nasıl anlatayım şimdi şu aralar i7 7700K işlemcinin ısındığını iddia ediyorlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum. İleriki zamanlarda da AMD'nin işlemcilerinden de böyle bu tip sorunlar çıkmasından korkuyorum.

Yayın ve render işleri için ben 1800X öneriyorum.
Aslında yayını bilemem ama render konusunda AMD'nin daha iyi olduğunu biliyorum fakat i7 7700K'nın da oyunlarda daha iyi olduğunu duydum.

Ben daha çok oyun oynayacağım için arada kaldım.

Gelmiş boş boş sorular soruyorsun. Eminim millet sana sayfalarca R7 1800X'in neden 7700K'dan iyi olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Boşver. Sen git eski soketli gelecek vaat etmeyen, 2017 yılında 8 çekirdekli işlemciyi al. İnsanlar sana anlatmaya çalışıyor sen hala AMD şöyle sorun çıkarır mı böyle olur mu Intel kafasında ilerliyorsun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı