i7 7700K ısınma problemi

Ceyhun Koç

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Yaklaşık 1 ay önce i7 7700k ve MSI GTX 1080'li bir sistem topladım fakat bu bilgisayarımın ya ısı problemi var ya da sensör problemi var. Ancak problemin nerede olduğunu bulamadım. Bilgisayar parçalarımın hepsini aşağıya yazacağım fakat daha önce kullandığım kasa olan "Corsair Spec-02"de bilgisayar boştayken 35-45 derece arası alıyordum. Yeni kasa aldım "Corsair 400c" bu kasaya geçtiğim zaman şuan boştayken 55-65 derece arası alıyorum. Oyun açtığım zaman bu sıcaklık sabit 99-100 oluyor. Ancak oyundayken, elimi kasanın ısıyı dışarıya atan kısmına tuttuğum zaman ılık üflüyor. Yani gerçekten 100 derece olsa o sıcaklıkta üflemez buna kesinlikle eminim. Aklıma tek gelen şey acaba sensör problemi mi var? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden.

Not: Ekte bulunan ekran görüntülerinin CPU değeri düşük olanı bilgisayarım boştayken, CPU değeri yüksek olanı ise "Sistem Kararlılık Testi" yaparken. 2 saniyede 100 dereceye çıktığını siz de görüyorsunuz. Ancak sorun şu ki, 7-8 dakika boyunca 100 derecede "Sistem Kararlılık Testi" yaptım fakat hiç bir şekilde dışarıya çıkan hava sıcak değildi, aksine buz gibiydi. Acaba sensör mü bozuk sorusu burada aklıma geldi...

İşlemci: "Intel Core i7 7700K Soket 1151 4.2GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci"
Ekran Kartı: "MSI Geforce GTX1080 GAMING X 8GB GDDR5X 256Bit DX12 Nvidia GeForce"
Ana Kart: "MSI Z270 TOMAHAWK Intel Z270 Soket 1151 DDR4 3800Mhz(O.C.)HDMI USB 3.1"
Sıvı Soğutma: "COOLER MASTER SEİDON 240V 240MM SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ"
Güç Kaynağı: "CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 650W"
Başlıksız-1.png
2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU için gerçekten size kızabilirler çünkü ben RX480 kart için o PSU'yu kullanıyorum. Siz GTX1080 gibi bir canavarı o PSU ile beslemeyin derim. Sizin için minimum "80+ Gold" sertifikalı bir PSU tavsiye ederim. Isınma konusunda ise benden daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Son düzenleme:
100 derece o işlemeci için normal bir sıcaklık değil. Zaten o sıcaklıkta olsa bilgisayar kendini hemen kapatıp güvenceye alır. Muhtamelen sensör sorunu ısıyı ölçmek için real temp gibi başka programlar kullanmayı dene olmazsa kasayı açıp sıcaklığı elinle kontrol et. Olmazsa da garanti yolları taşlı

MSI Command Center ve Core Temp (Sağ altta işaretlediğim kısım) yazılımları ile de eş zamanlı takip edebilirsiniz.

czxcz.jpg

@Jira Moderatörümüz yardımcı olabilir bende merak ettim açıkçası :)

Son düzenleme:
Hayır o ısı değeri kesinlikle yanlış. İşlemciler ekran kartlarına nazaran daha düşük ısılarda çalışırlar. 100 dereceye gelen bir işlemci zaten imdat diye bağırır psu'da gücü keser. Pc'nin kapanması lazımdı yani.
HWinfo ile bir deneyin derim.

PSU için gerçekten size kızabilirler çünkü ben RX480 kart için o PSU'yu kullanıyorum. Siz GTX1080 gibi bir canavarı o PSU ile beslemeyin derim. Sizin için minimum "80+ Gold" sertifikalı bir PSU tavsiye ederim. Isınma konusunda ise benden daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaklardır.
Kasamı değiştirdim fakat eski kasamda takılı olan PSU'yu geçici olarak kullanıyorum. Yakın zamanda senin de dediğin gibi 80+ Gold modüler bir PSU'ya geçeceğim :)

100 derece o işlemeci için normal bir sıcaklık değil. Zaten o sıcaklıkta olsa bilgisayar kendini hemen kapatıp güvenceye alır. Muhtamelen sensör sorunu ısıyı ölçmek için real temp gibi başka programlar kullanmayı dene olmazsa kasayı açıp sıcaklığı elinle kontrol et. Olmazsa da garanti yolları taşlı
Farklı farklı programlarla ölçtüm buna Ream Temp dahil. Ancak sonuç aynı, boştayken 60 derece civarı, oyundayken 100 derece sabit.

MSI Command Center ve Core Temp (Sağ altta işaretlediğim kısım) yazılımları ile de eş zamanlı takip edebilirsiniz.

Eki Görüntüle 231200

@Jira Moderatörümüz yardımcı olabilir bende merak ettim açıkçası :)
MSI Command Center ile sürekli ölçüyorum sonuç yine aynı ancak diğer programı denemedim akşam 18:00 gibi işten çıkacağım 19:00 gibi dediğiniz programla ölçüm yapacağım.

Hayır o ısı değeri kesinlikle yanlış. İşlemciler ekran kartlarına nazaran daha düşük ısılarda çalışırlar. 100 dereceye gelen bir işlemci zaten imdat diye bağırır psu'da gücü keser. Pc'nin kapanması lazımdı yani.
HWinfo ile bir deneyin derim.
İlginiz için hepinize teşekkür ederim, bu ısı değerlerinde çalışma olanağı bence de yok ancak böyle bir problemim var. Acaba sorun sensördeyse nasıl bir yol izlemem gerekir? Tüm ürünlerim işlemci hariç Vatan Bilgisayar faturalı. Bu arada HWinfo'yu akşam 19:00 gibi deneyeceğim. Tekrardan teşekkürler.

Kasa değiştirdiğinizde, kablolamada hata yapmış olabilir misiniz? Sıvı soğutmanın pompasını, fanlarını, kasa fanlarının bağlantısını doğru yerlere yaptığınızdan emin olun. Ayrıca fanların yönlerine bir bakın.

Kasa değiştirdiğinizde, kablolamada hata yapmış olabilir misiniz? Sıvı soğutmanın pompasını, fanlarını, kasa fanlarının bağlantısını doğru yerlere yaptığınızdan emin olun. Ayrıca fanların yönlerine bir bakın.
Selamlar, kablolamada yanlışlık yaptığımı düşünmüyorum defalarca kontrol ettim. Fanların yönü konusunda diğer türlü de deneyeceğim fakat şuan olan, ekte Google'dan bulduğum fotoğrafı attım onun üzerinden anlatacağım. Fotoğraftaki düzenin tam tersini yaptım. Yukarıdaki 2 fan ve arkadaki tek fan dışarıdan havayı alıyor ve öndeki sıvı soğutmanın fanları ise radyatörden havayı dışarı atıyor. Böyle yapmamın sebebi, diğer türlü sıvı soğutmanın fanlarından gelecek olan sıcak ısının Ekran kartını da ısıtabileceğini düşünmemden kaynaklı. Bu arada kullandığım termal macunu yazmayı unuttum. Buraya not olarak ekleyeyim.

Kullandığım termal macun: " COOLER MASTER HTK-002 HIGH PERFORMANCE THERMAL MACUN "

Dosya Ekleri

• 400c-open.png
    400c-open.png
    271,8 KB · Görüntüleme: 275
Son düzenleme:
Yeterli soğutma gerçekleşmezse işlemci ekran kartından daha çok ısınabilir. Radyatör fanlarının doğru konumlandırıldığından emin olun. Önerim ise bu sıcaklığın performansa etki edip etmediği. Yani şöyle bir durum var. Sıcaklık bu kadar yüksek olursa ne işlemciden ne de ekran kartından tam performans alabilirsiniz. Bunu GTA V gibi bir oyunda test eder misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı